ROM nedir? Ne işe yarar? Hangi telefonlara atılır?

• Konuyu başlatan Batuhan Görkem
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 5B
B

Batuhan Görkem

Ziyaretçi
Arkadaşlar iğrenç bir telefonum var. Galaxy Trend. ROM atmak istiyorum. Galiba ROM telefonun performansını arttırıyormuş. Öncelikle sorularım şunlar:
-ROM nedir?
- Tam olarak ne işe yarar?
-Her telefona atılır mı? Galaxy Trend'e özel ROM var mı?
-ROM'un çeşitleri var mı?
Lütfen bilgili arkadaşlar cevaplasın. En yakın sürede ROM atmak istiyorum.

Androıd sürümüm: 4.0.4

ROM Candır! :D ROM Telefonunun işletim sistemini değiştirir, saf Android'e çevirir. Genellikle tüm Android'ler için var. Tabi ROM'ların çeşitleri var, yani genellikle görünüm olarak hepsi aynı, saf Android görünümü ama adları var işte. En bilindiği ve en iyisi Cyanogen'dir. Samsungun işe yaramaz uygulamaları siliyor, uygulamların silinmeside daha fazla depolama alanı demek. Pil süresi fazlasıyla uzuyor, baştada değiğim gibi ROM candır. ROM Atma işinde yardımcı olurum. Telefonun modelini yaz başlayalım. :)

ROM çok gerekli bir şey özellikle cihazına firma update vermiyorsa bu yolu tercih edersin ve kurulumu CWM ile yapılan .zip dosyalarıdır. Her telefonda çalışmaz yani daha doğrusu her telefona yapılmış ROM olmaz ama XDA-Developers'a bakarsan çok fazla çeşit bulabilirsin. Çeşit olarak CarbonROM, AROMA, CyanogenMod ve benzeri türevleri var benim favorim CyanogenMod'dur.

Son düzenleyen: Moderatör:
ROM Candır! :D ROM Telefonunun işletim sistemini değiştirir, saf Android'e çevirir. Genellikle tüm Android'ler için var. Tabi ROM'ların çeşitleri var, yani genellikle görünüm olarak hepsi aynı, saf Android görünümü ama adları var işte. En bilindiği ve en iyisi Cyanogen'dir. Samsungun işe yaramaz uygulamaları siliyor, uygulamların silinmeside daha fazla depolama alanı demek. Pil süresi fazlasıyla uzuyor, baştada değiğim gibi ROM candır. ROM Atma işinde yardımcı olurum. Telefonun modelini yaz başlayalım. :)
Teşekkürler bilgi için. Telefonum Galaxy Trend GT-S7560. Bugün atmayı düşünüyorum ROM'u. Adım adım yardımcı olur musunuz?

Telefonuma özel ROM var mı?

İlk olarak gerekli dosyayı XDA sitesinden temin edersin, sonrasında ClockWord Recovery kurarsın sonra ses kısma ve orta tuşlar ile CWM menüse girersin oradan Wipe Date, Wipe Cache ve Advanced sekmesinden Wipe Dalvik Cache yaparsın Power tuşu ile tekrar menüye dönersin ve install zip diyerek kurarsın.Yedek almayı unutma tüm her şey gidecek.

İlk olarak gerekli dosyayı XDA sitesinden temin edersin, sonrasında ClockWord Recovery kurarsın sonra ses kısma ve orta tuşlar ile CWM menüse girersin ordan Wipe Date, Wipe Cache ve Advanced sekmesinden Wipe Dalvik Cache yaparsın Power tuşu ile tekrar menüye dönersin ve install zip diyerek kurarsın.Yedek almayı unutma tüm herşey gidecek.
Hocam özür dilerim de dediklerinizden hiçbir şey anlamadım.:( Daha ilk defa atacağım ROM'u. Bilmiyorum böyle şeyler.

İlk olarak gerekli dosyayı XDA sitesinden temin edersin, sonrasında ClockWord Recovery kurarsın sonra ses kısma ve orta tuşlar ile CWM menüse girersin oradan Wipe Date, Wipe Cache ve Advanced sekmesinden Wipe Dalvik Cache yaparsın Power tuşu ile tekrar menüye dönersin ve install zip diyerek kurarsın.Yedek almayı unutma tüm her şey gidecek.

Hocam arkadaş ROM ile ilgili bir şey bilmiyor siz ne diyorsunuz. :D Daha CWM yüklemedik siz direk ROM atmaya geçmişsiniz. :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı