Root nedir, nasıl atılır?

Root, cihazın kilitli bazı özelliklerini açmaya yarar. Örneğin cihazlara wifi kırıcı tarzında programlar yüklenmesi için rootlanır. Cihaza farklı bir marka veya modelin rom'unu atmak için önce root etmelisin diye biliyorum. Bir kaç kez denedim ama beceremedim. Zarar görmedim ama sen yine de işi bilmiyorsan deneme çükü cihazı hem garanti dışı eder hem de yanlış bir şey cihazı bir daha kullanamayabilirsin.

Root, cihazın kilitli bazı özelliklerini açmaya yarar. Örneğin cihazlara wifi kırıcı tarzında programlar yüklenmesi için rootlanır. Cihaza farklı bir marka veya modelin rom'unu atmak için önce root etmelisin diye biliyorum. Bir kaç kez denedim ama beceremedim. Zarar görmedim ama sen yine de işi bilmiyorsan deneme çükü cihazı hem garanti dışı eder hem de yanlış bir şey cihazı bir daha kullanamayabilirsin.
Root'un gerçek anlamı benim yazdığım şekilde hocam.
Galiba root bütün POSIX destekleyen OS'larda mevcuttu.

Root kök demektir. Yani kök dizin, yani bütün dizinlerin bağlı olduğu yer. Buraya erişim sistemin tüm komutlarının olduğu yere erişim demektir ki , hepsini de değiştirebilmek anlamına gelir. Yani sistemin kontrolünü yazılmış komutlar üzerinden kontrol edilmesini devir almak demektir.

Root atmak içinde Kingroot ya da Supersu tarzı uygulamaları apk olarak indirerek basit bir şekilde yapabilirsin. Olup olmadığınıda Root checker adlı uygulamayı indirerek kontrol edebilirsin.

KingoRoot denen saçma programla uğraşmayın. Telefonunuzun modelini belirtin. Hatta daha iyi yolu telefonunuzun modelini Google aramaya yazıp sonunda "XDA" ekleyin. Kendisi mükemmel bir telefon sitesidir. Modelinize uygun çeşitli (varsa) Rom, Root konularını bulabilirsiniz.

Her cihaza aynı kolaylıkta root atılmaz. HTC M8 model telefonuma root atayım derken kanser oluyordum. Koca Çorlu'da atan sadece 1 dükkan bulduk ona attırdık.
Uygulamalarda telefonunla uyumlu olan bir sürümü buluyor da farklı durumlar olabilir bilmiyorum.
KingoRoot denen saçma programla uğraşmayın. Telefonunuzun modelini belirtin. Hatta daha iyi yolu telefonunuzun modelini Google aramaya yazıp sonunda "XDA" ekleyin. Kendisi mükemmel bir telefon sitesidir. Modelinize uygun çeşitli (varsa) Rom, Root konularını bulabilirsiniz.
Ben Kingroot ile hiçbir zaman bir problem yaşamadım ve birden fazla telefonla kullandım.

Geri
Yukarı