Router, PowerLine, mesh önerisi

Rizacan67

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

95 m2 bir evim var. Fiber internet olduğu için ( 75 Mbps ) modemi salondan ayıramıyorum. Masaüstü bilgisayarım orta odada bu odanın terası var ve yatak odası ile yan yana duruyor. Yatak odası ve terasta internet çok az çekiyor ve sürekli kopmalar yaşanıyor. Bilgisayarımı çok eski bir ZyXEL router ile internete bağlıyorum. Router ile Wi-Fi'ya bağlanıyor daha sonra kablo ile bilgisayara interneti aktarıyorum. Tabii eski olduğu için sürekli kompma ve ping problemi yaşıyorum ve kablo ile interte bağlandığım zaman interneti router ile yayamıyorum tabii bu yüzden teras ve yatak odasında internet olmuyor. Bana orta fiyatli hem kablo ile internete bağlanıp hem de Wi-Fi yayabileceğim bir modem ya da mesh sistem önerebilir misiniz? ( genelde bilgisayarda Online FPS oyunu oynuyorum ping, lag ve kopma olmaması gerekli )

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 4 yıldır masaüstü bilgisayarımda TP-Link aşağıdaki ürünün Wi-Fi'sız PowerLine adaptörünü kullanıyorum:

CS:GO oynuyorum ve ping/kopma olmuyor. Ama aşağıdaki durumları göz önünde bulundurmak gerekiyor:

1. Yaklaşık 50Mbit internet alabiliyorum. Normalde 100Mbit bağlantım var evde.
  2. Aynı prize 5'li taktım. Bilgisayar, laptop, monitör bağlı olarak bir sıkıntı olmuyor ama ısıtıcı gibi yüksek güç takan cihaz taktığımda internete lag giriyor :)
  3. Aynı prize topraklaması olmayan (Örneğin telefon şarj aleti) priz takarsam internete lag giriyor.
  4. İki adaptör de aynı sigorta üzerinde çalışması gerekiyor.
Evdeki kablo kanallarından kablo çekebilirseniz daha sağlıklı olur, halı vb. geçişleri için "Flat Ethernet kablo" da kullanabilirsiniz.

Diğer bir çözüm olarak "Wi-Fi 6" modem alırsanız çekim gücü ciddi bir şekilde artacaktır.

İnternetin çekim gücünün düşme sebebi modemin çok sayısa cihaz bağlandığı zaman paketleri yönetememesiyle de alakalı. İşlemcisi güçlü Keenetic Extra DSL gibi modemler bakabilirsiniz.

Ben 4 yıldır masaüstü bilgisayarımda TP-Link aşağıdaki ürünün Wi-Fi'sız PowerLine adaptörünü kullanıyorum:

CS:GO oynuyorum ve ping/kopma olmuyor. Ama aşağıdaki durumları göz önünde bulundurmak gerekiyor:

2. Aynı prize 5'li taktım. Bilgisayar, laptop, monitör bağlı olarak bir sıkıntı olmuyor ama ısıtıcı gibi yüksek güç takan cihaz taktığımda internete lag giriyor :)
  3. Aynı prize topraklaması olmayan (örneğin telefon şarj aleti) priz takarsam internete lag giriyor.
Evdeki kablo kanallarından kablo çekebilirseniz daha sağlıklı olur, halı vb. geçişleri için "flat Ethernet kablo" da kullanabilirsiniz.

Diğer bir çözüm olarak "Wi-Fi 6" modem alırsanız çekim gücü ciddi bir şekilde artacaktır.

İnternetin çekim gücünün düşme sebebi modemin çok sayısa cihaz bağlandığı zaman paketleri yönetememesiyle de alakalı. İşlemcisi güçlü Keenetic Extra DSL gibi modemler bakabilirsiniz.

Böyle bir şey alabilirim o zaman ama fiyatları çok yüksek ben daha uygun fiyatlı bir ürün arıyorum ama bu çok iyi ping lag sıkıntı olmaz derseniz paraya kıyacağım. Şöyle hem kablo ile internete bağlanıp hem internetin menzilini arttırabiliyor musunuz ve iki modelide direk prize bağlarsam çok problem olmaz herhalde

Yorumlara bakarsanız çok iyi. Sizin gibi bir senaryo için yorum yazan da var. Ben de kablolu versiyonundan çok memnun kaldım. Sigortaları sırayla kapatarak takacağınız prizlerin sigortaları aynı hat üzerindemi kontrol edebilirsiniz. Genelde odaların prizleri aynı hat üzerinde olur. Mutfak ve banyo ayrı olur. Aynı hat üzerindeyse tavsiye ederim. Ama WiFi genişletme olarak kullandığınızda performans kaybı ne kadar olur birşey diyemem. Sonuçta router gibi interneti dağıtsa da o kadar güçlü paket yönetimi olmayabileceği için 2 den fazla bağlandığında performansta illaki kayıp olacaktır.

Ama bence en önemlisi oyun oynarken işe yaraması :)

Bendeki ürün bu.

Yorumlara bakarsanız çok iyi. Sizin gibi bir senaryo için yorum yazan da var. Ben de kablolu versiyonundan çok memnun kaldım. Sigortaları sırayla kapatarak takacağınız prizlerin sigortaları aynı hat üzerindemi kontrol edebilirsiniz. Genelde odaların prizleri aynı hat üzerinde olur. Mutfak ve banyo ayrı olur. Aynı hat üzerindeyse tavsiye ederim. Ama Wi-Fi genişletme olarak kullandığınızda performans kaybı ne kadar olur bir şey diyemem. Sonuçta router gibi interneti dağıtsa da o kadar güçlü paket yönetimi olmayabileceği için 2'den fazla bağlandığında performansta illaki kayıp olacaktır.

Ama bence en önemlisi oyun oynarken işe yaraması :)

Bendeki ürün bu.

Şöyle terası hep kullanmıyoruz kullandığımız zamanda en azından ben kendim bağlanırım başkalarının bağlanmasına izin vermem :D söyle bir sorum var hem kablo ile bağlanıp hem interneti Wi-Fi üzerinden yayabiliyor muyum iki işide yapıyor mu?

Ayrıyeten o seviyeye çıkacaksam acaba böyle bir şey daha mı iyi olabilir bilemiyorum

Şöyle terası hep kullanmıyoruz kullandığımız zamanda en azından ben kendim bağlanırım başkalarının bağlanmasına izin vermem :D söyle bir sorum var hem kablo ile bağlanıp hem interneti Wi-Fi üzerinden yayabiliyor muyum iki işide yapıyor mu?
Yapıyor, bi yorumda okumuştum. Zaten yorumları okuyunca karar vermiş olursunuz :)

3. Aynı prize topraklaması olmayan (Örneğin telefon şarj aleti) priz takarsam internete lag giriyor.
Evdeki kablo kanallarından kablo çekebilirseniz daha sağlıklı olur, halı vb. geçişleri için "Flat Ethernet kablo" da kullanabilirsiniz.

Re 200 de iş görür bence? Hem daha uygun..

Bu arada ben çoklu prize taktım ama "akım korumalı priz" e takarsan internet yavaşlıyor. Bunu direkt prize takip, üstüne akım korumalı priz takarsanız sorun olmaz.

Bunlar verimli olmuyor. Kaynak modemi kötü.

https://www.amazon.com.tr/dp/B07KJ2TDMR/ref=asc_df_B07KJ2TDMR1672268400000/?tag=akakcetr-21&creative=380333&creativeASIN=B07KJ2TDMR&linkCode=asn&th=1
Bu tarz bir ürün için yorumunuz nedir acaba daha mı sağlıksız olur acaba fiyatları çok yakın birbirine

Burda daha uygun, belki de kampanya fiyatıdır.

Ben prizli alacağım için fiyat biraz daha yüksek oluyor :D

Keenetic Sprinter böyle bir ürün alsam mantıklı olur mu acaba elimde eski bir cihazlada bilgisayarı internete bağlamış olurum çekim gücünü arttırır mı acaba böyle bir şey

Elimde şu an Türk Telekom bu modeminden var

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-01-05 at 10-09-33 Türk Telekom Fiber Modem - VDSL Modem ilanları uygun fiyatla...png
    Screenshot 2023-01-05 at 10-09-33 Türk Telekom Fiber Modem - VDSL Modem ilanları uygun fiyatla...png
    602,6 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Geri
Yukarı