Rehber RPCS3 - PS3 Emulatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

memorishy

Hectopat
Makaleler
19
Yer
Giuseppe Meazza
RPCS3, PlayStation 3 için ücretsiz ve açık kaynaklı bir geliştirme içi video oyun konsolu emülatörü ve hata ayıklayıcıdır. Bilgisayarınızda PS3 oyunlarını oynatabilmenizi sağlar.

RPCS3 bir emulatör olduğundan dolayı, tam doğru şekilde okunamamış, entegre edilememiş oyunlar bulunuyor. İstediğiniz oyunun oynanabilirlik durumuna bakmak için ekteki linki kullanabilirsiniz.

1618307438139.png

Playable: Rahatça oynayabilir, glitchsiz bir şekilde oynayıp, oyununuzu bitirebilirsiniz.
Ingame: Oyuna girebilirsiniz fakat ciddi glitchler vardır. Bir anda kapanabilir.
Intro: Oyunun introsunu izlersiniz fakat hiçbir zaman menülerden geçemezsiniz.
Loadable: Siyah ekranda kalır.
Nothing: Emulatör ya crash verir ya da hiçbir tepki vermez.

Ekteki linkten emulatörün kurulum dosyasını edinebileceğiniz sayfaya yönlendirilirsiniz. Herhangi bir kurulum yapmanıza bile gerek yok. Dosya bilgisayarınıza (.zip) uzantılı ineceğinden dolayı WinRAR veya WinZip uygulamasını kullanarak dosyayı arşivden çıkarabilirsiniz.

İlk açtığınızda emulatörün görüntüsü bu şekilde olacak.

emulatör görünüm.png

Tabii oyunlarımızın çalışabilmesi için PS3 sistem yazılımını kurmak durumundayız. PS3'ün son aldığı 4.87 güncellemesini indirelim. (200 MB)
İndirme işlemi bittikten sonra emulatörümüzün sol üst kısmından:
File --> Install Firmware, seçeneğine tıklayalım.
1618308388359.png

Burada bizden dosya seçmemizi istiyor. İndirmiş olduğumuz PS3UPDAT.PUP dosyasını seçelim.
Bundan sonra işlemleri bizim yerimize o yapacaktır.

Emulatörümüzün anasayfasında yer alan
1618308585804.png
butonuna bir kez tıkladığımızda. Karşımıza CPU alanı geliyor.
1618308657838.png

CPU alanından bir şeyi değiştirmenizi önermem. Bu seçimler bizim için yeterli fakat gözünüze batan bir şey olursa değiştirebilirsiniz elbette.

Üst sekmelerden GPU kısmına gelelim:
1618308713699.png

Burada da pek bir şey değiştirmeye gerek yok fakat ekran kartınız seçili değilse yüksek performanslı ekran kartınızı seçmelisiniz.
Oyunun çözünürlüğünü 720p de tutmanızı öneririm oyunlar zaten bu çözünürlükte oynanıyor konsolda. Eğer bilgisayarınızın gücünü sınamak istiyorsanız çözünürlüğü arttırabilirsiniz. (4K oyun deneyimi yaşayan çok insan var.)

Emulatörümüzün anasayfasında bulunan
1618308984069.png
butonuna tıklıyoruz.

Gamepad Settings adlı açılan sayfada sol tarafta bulunan seçenek kısmından kullandığınız kontrolcüyü seçin.
Klavye de uyumlu fakat oyunlar klavye için tasarlanmadığından dolayı sıkıntı çekebilir, hata alabilirsiniz. (Xbox kontrolcüsü kullananlar XInput seçsinler.)
Üst kısımdaki Player sekmelerinden, eğer arkadaşınızla oynuyorsanız onun kontrolcüsünü de ekleyebilirsiniz.
Analog ve tuşlarımıza gerekli kontrolleri yaptıktan sonra burayı da kapatalım.
1618309033819.png

Oyunları oynayabilmek için dijital veya fiziksel bir kopyasına sahip olmanız gerekiyor. Bu oyunları korsan olarak temin etmek de mümkün fakat önermiyorum. Çok fazla ayrıştırıp arşivleniyor bundan dolayı 34-35 dosyayı ayrı linklerden indirmeniz gerekebilir. Bilgisayarınıza virüs bulaştırma ihtimaliniz de var. En iyisi ikinci elde PS3 oyunları ucuz, bu şekilde temin edebilirsiniz.

File --> Boot Game, seçeneğine tıklayıp oyununuzun bulunduğu dizini veya DVD'yi seçin.
1618309877630.png

Oyununuzu ekleyip, gerekli ayarları yapıp açacaktır.

Oyun eklendiğinde bu şekilde listelenecektir. Güncellemesi var mi, hangi çözünürlükleri destekler, kaç dakika oynadım, en son ne zaman oynadım? Sorularının cevaplarını ve oynanabilirlik durumunu da bu listeden öğrenebilirsiniz.

1618310023588.png

Aşağıdaki videoda God of War 3 oyununu 4K deneyimleyen bir oyuncuyu görüyorsunuz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda da emulatörün yazılımcılarının LittleBigPlanet'i 4K'da oynadıkları videoyu görüyorsunuz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim rehberim ve incelemem bu kadardı, umarım bir gün PS4 emulatörü çıkar da onun oyunlarını da rahatlıkla oynarız.
Eğer isterseniz RPCS3'te God of War: Collection'u deneyimlediğim bir videomu sizlerle paylaşabilirim.
Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi Sosyaller! :)

Son düzenleme:
Güzel açıklamışsınız hocam bende PS2 emülatörden Metal Gear Solid 3 oynuyorum 😀 Pspp PC olan versiyonundan telefonun içinde var o Metal Gear Solid Peace Walker'ı oynuyorum.

Güzel bir emülatör gibi duruyor. İnşallah gelişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı