RTX 2060 düşük performans

• Konuyu başlatan XYR
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 967

XYR

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımı geçen sene topladım. Çok değil bundan birkaç ay önce bildiğimiz basit oyunlarda ekran kartı kullanımı %30-%35 arasındaydı şu an CS:GO'da ekran kartı kullanımı en yüksek ayarda %80 civarı. Güncelleştirmelerimi tam anlamıyla yapmama rağmen değişen bir şey olmuyor, aynı durum Phasmophobia, Valorant, GTA 5, RDR2 ve birçok oyunda mevcut. Fall Guys gibi bir oyunda ekran kartı kendini nasıl %70 seviyelerinde tutabiliyor, anlamış değilim. Kısacası söylemek istediğim eskiden ekran kartım kendini fazla yormadan çalışırken şu an %90-80 seviyelerinde çalışıyor. Aynı zamanda eklemek isterim ki oynadığım oyunlarda daha önce ekran kartı kullanımını takip ediyordum, bu şekilde değildi.

RTX 2060
Ryzen 5 2600X.
8x2 16 GB RAM.

Performansda düşüklüğün sebebi çok şey olabilir. DDU ile temiz driver kurulumu deneyebilirsiniz. RAM'leriniz eski çalıştığı hızda çalışmıyor olabilir. Sistemde virüs olabilir. X oyununun ayarları değişmiş olabilir veya oyuna yeni güncellemelerle ek, sistem yorucu ayar gelmiş olabilir. İlk önce DDU ile temiz driver kurulumu yapın. Ondan sonra elinizde olan oyun veya bir benchmark programı ile ekran kartınızı test edin. O sonuçları internetten aynı kartı kullananlarla kıyaslayın. Böylece bir sorun var mı anlarsınız. Eğer oyun olarak kıyaslarsanız işlemciden RAM'e kadar her şeyin sizin sisteminizdekiyle aynı veya eş değer olmasına dikkat edin. Atıyorum sizde R5 2600X varken R5 5600X'li sistemdeki RTX 2060'ın performansını kıyaslamayın.

Üsttekilere ek sisteminiz ısınıp performansını da kısıyor olabilir. Sıcaklıklar normal mi?
öncelikle ilgili yorumunuz için çok teşekkür ederim. Fakat DDU ile nasıl silinir herhangi bir fikrim yok. Kısacası ekran kartı driverlarını silip tekrar yüklemeyi deneyin dediniz. Bunu deneyeceğim birde bir ara bir virüs bulunmuştu bende hiç riske girmeyip format atmıştım sanırım o günden beri sıkıntı oluyor.
Performansda düşüklüğün sebebi çok şey olabilir. DDU ile temiz driver kurulumu deneyebilirsiniz. RAM'leriniz eski çalıştığı hızda çalışmıyor olabilir. Sistemde virüs olabilir. X oyununun ayarları değişmiş olabilir veya oyuna yeni güncellemelerle ek, sistem yorucu ayar gelmiş olabilir. İlk önce DDU ile temiz driver kurulumu yapın. Ondan sonra elinizde olan oyun veya bir benchmark programı ile ekran kartınızı test edin. O sonuçları internetten aynı kartı kullananlarla kıyaslayın. Böylece bir sorun var mı anlarsınız. Eğer oyun olarak kıyaslarsanız işlemciden RAM'e kadar her şeyin sizin sisteminizdekiyle aynı veya eş değer olmasına dikkat edin. Atıyorum sizde R5 2600X varken R5 5600X'li sistemdeki RTX 2060'ın performansını kıyaslamayın.

Üsttekilere ek sisteminiz ısınıp performansını da kısıyor olabilir. Sıcaklıklar normal mi?

öncelikle ilgili yorumunuz için çok teşekkür ederim. Fakat DDU ile nasıl silinir herhangi bir fikrim yok. Kısacası ekran kartı driverlarını silip tekrar yüklemeyi deneyin dediniz. Bunu deneyeceğim birde bir ara bir virüs bulunmuştu bende hiç riske girmeyip format atmıştım sanırım o günden beri sıkıntı oluyor.
Formattan sonra virüs kalacağını düşünmüyorum. Format işlemini düzgün yaptığınıza emin misiniz? Ekran kartı driverını ve kalıntılarını silmek için DDU kullanmanız lazım. Buradan bakıp işlemi uygulayabilirsiniz.

Nasıl çözdün hocam lütfen söyler misin aynı şey bende de var kafayı yemek üzereyim.
Bende bir hata olmadığını düşünüyorum bu yüzden hiç bir şey yapmadım gereksiz oyunları filan sildim ekran yakalamayı kapattım pc boştayken GPU %34 lerde çalışıyordu bende ekran yakalamayı kapattım şuan %15 lerde oyunlarda da aynı durum oldu ekran kartı kullanımı düştü FPS oranımda da artış mevcut.

Bende bir hata olmadığını düşünüyorum bu yüzden hiçbir şey yapmadım gereksiz oyunları falan sildim ekran yakalamayı kapattım PC boştayken GPU %34'lerde çalışıyordu bende ekran yakalamayı kapattım şu an %15'lerde oyunlarda da aynı durum oldu ekran kartı kullanımı düştü FPS oranımda da artış mevcut.

Ekran yakalama neresi ve nereden kapatıyorum aydınlatabilir misin.

Ekran yakalama neresi ve nereden kapatıyorum aydınlatabilir misin?

Tabi ki. Öncelikle GeForce Experience uygulamasını açınız daha sonra sırasıyla
Ayarlar->Genel bölümüne giriş yapın. Daha sonra 3. blokta bulunan (Oyun içi yer paylaşımı) eklentisini kapatın eğer sizde kapalıysa ekran kartı driverlarinizi yaptığınızdan emin olun.

Geri
Yukarı