RTX 2060 Ekran kartı çoğu oyunda %100 kullanılmıyor

Serdar ak

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar baştan sistemimi bir yazayım ona göre yorumunuzu yaparsınız.
Ekran kartı: RTX 2060
İşlemci: Ryzen 2600
RAM: 2x8 3000MHz
Anakart: ASUS B450 PLUS GAMING
Depolama 500GB Samsung SSD + 1TB WD Harddisk
Sorunum şu, ben MSI Afterburner'dan bakarken görüyorum ki ekran kartım ortalama sistem gereksinimi isteyen oyunlarda %100 kullanılmıyor, mesela Witcher oynarken %100 kullanıyor ve 80-100 arası FPS alıyorum onda sıkıntı yok ama Sea of Thieves oynarken bazen %60, bazen %80 falan oluyor, o kadar sisteme rağmen 144 FPS alamıyorum ekran kartını %100 kullanmadığı için, aynı şekilde GTA V'te de ayarları ne kadar ayarlasam düşürsem arttırsam yine de 80 FPS ve düşük ekran kartı kullanımı alıyorum. Monitörüm de 144Hz o yüzden istiyorum, mesela benden daha düşük sistemi olan arkadaşım CS:GO'da 300 FPS aldığını söylüyor ama benimki yine %100 kullanılmadığı için o kadar çıkamıyorum, ekran kartı yorulcak tamam ama ben her oyunda yüksek FPS görmek istiyorum, benim bildiğim %100 olması için ayarları en yükseğe almak, V-Sync kapamak vs. yapıyorum ancak halen tamamen kullanmıyor, yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1606315502591.png

Burada default olarak 1 çekirdek gösteriyor acaba yükseltmeli miyim?
Buradan bakmıştım.

Dostum açık dünya ve online oyunlarda ekran kartı kullanımının düşmesi normal takılma pek onlara. Bende de aynı durum oluyor işlemci doyuruyor gayet de. Ve bu sorunu sadece açık dünya ve online oyunlarda yaşıyorum başka hiçbir oyunda %99'un altına inmiyor kullanım.

Arkadaşlar SS almak için Sea Of Thieves ve Rise of the Tomb Raider'da en yüksek ayarlarda denedim, nedense düzelmiş, dün düşük ekran kartı kullanıyordum herhalde bir ayar yaptım ve reset atınca düzeldi kullanım, ancak yukarda bahsettiğim ayarı 6 yaptım bu sefer darboğaz gibi bir şey oldu ama biraz garip, işlemci ve ekran kartı ikisi de %90'lardaydı bence bu ayarı yapmayın işlemciyi kullandırıyor ama işe yaramıyor. Açılması güç olduğu için GTA'yı daha sonra deneyeceğim şimdilik test sonuçlarım:
Sea of Thieves 25.11.2020 17_56_30.png

Rise of the Tomb Raider v1.0 build 820.0_64 25.11.2020 18_04_22 (2).png
Rise of the Tomb Raider v1.0 build 820.0_64 25.11.2020 18_12_21 (2).png

Sea of Thieves 25.11.2020 18_20_27.png
Ben işlemci ayarını 2'ye alıp tekrardan deneyeceğim en mantıklısı o, teşekkür ediyorum yorumlarınız için.

Arkadaşlar SS almak için Sea Of Thieves ve Rise of the Tomb Raider'da en yüksek ayarlarda denedim, nedense düzelmiş, dün düşük ekran kartı kullanıyordum herhalde bir ayar yaptım ve reset atınca düzeldi kullanım, ancak yukarda bahsettiğim ayarı 6 yaptım bu sefer darboğaz gibi bir şey oldu ama biraz garip, işlemci ve ekran kartı ikisi de %90'lardaydı bence bu ayarı yapmayın işlemciyi kullandırıyor ama işe yaramıyor. Açılması güç olduğu için GTA'yı daha sonra deneyeceğim şimdilik test sonuçlarım:
Ben işlemci ayarını 2'ye alıp tekrardan deneyeceğim en mantıklısı o, teşekkür ediyorum yorumlarınız için.
Nereden düzelttin dostum? Anlamadım.

Geri
Yukarı