RTX 2060 Ekran kartı çoğu oyunda %100 kullanılmıyor

Serdar ak

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar baştan sistemimi bir yazayım ona göre yorumunuzu yaparsınız.
Ekran kartı: RTX 2060
İşlemci: Ryzen 2600
RAM: 2x8 3000MHz
Anakart: ASUS B450 PLUS GAMING
Depolama 500GB Samsung SSD + 1TB WD Harddisk
Sorunum şu, ben MSI Afterburner'dan bakarken görüyorum ki ekran kartım ortalama sistem gereksinimi isteyen oyunlarda %100 kullanılmıyor, mesela Witcher oynarken %100 kullanıyor ve 80-100 arası FPS alıyorum onda sıkıntı yok ama Sea of Thieves oynarken bazen %60, bazen %80 falan oluyor, o kadar sisteme rağmen 144 FPS alamıyorum ekran kartını %100 kullanmadığı için, aynı şekilde GTA V'te de ayarları ne kadar ayarlasam düşürsem arttırsam yine de 80 FPS ve düşük ekran kartı kullanımı alıyorum. Monitörüm de 144Hz o yüzden istiyorum, mesela benden daha düşük sistemi olan arkadaşım CS:GO'da 300 FPS aldığını söylüyor ama benimki yine %100 kullanılmadığı için o kadar çıkamıyorum, ekran kartı yorulcak tamam ama ben her oyunda yüksek FPS görmek istiyorum, benim bildiğim %100 olması için ayarları en yükseğe almak, V-Sync kapamak vs. yapıyorum ancak halen tamamen kullanmıyor, yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar baştan sistemimi bir yazayım ona göre yorumunuzu yaparsınız.
Ekran kartı: RTX 2060
İşlemci: Ryzen 2600
RAM: 2x8 3000MHz
Anakart: ASUS B450 PLUS GAMING
Depolama 500GB Samsung SSD + 1TB WD Harddisk
Sorunum şu, ben MSI Afterburner'dan bakarken görüyorum ki ekran kartım ortalama sistem gereksinimi isteyen oyunlarda %100 kullanılmıyor, mesela Witcher oynarken %100 kullanıyor ve 80-100 arası FPS alıyorum onda sıkıntı yok ama Sea of Thieves oynarken bazen %60, bazen %80 falan oluyor, o kadar sisteme rağmen 144 FPS alamıyorum ekran kartını %100 kullanmadığı için, aynı şekilde GTA V'te de ayarları ne kadar ayarlasam düşürsem arttırsam yine de 80 FPS ve düşük ekran kartı kullanımı alıyorum. Monitörüm de 144Hz o yüzden istiyorum, mesela benden daha düşük sistemi olan arkadaşım CS:GO'da 300 FPS aldığını söylüyor ama benimki yine %100 kullanılmadığı için o kadar çıkamıyorum, ekran kartı yorulcak tamam ama ben her oyunda yüksek FPS görmek istiyorum, benim bildiğim %100 olması için ayarları en yükseğe almak, V-Sync kapamak vs. yapıyorum ancak halen tamamen kullanmıyor, yardımlarınızı bekliyorum.
Şu çözümleri denemenizi tavsiye ederim.

Peki diğer bileşenler ne kadar kullanılıyor. Yani ekran kartı %60 ama işlemci %100 ise daha fazla performans almak için işlemcinin %150 çalışması gerekecektir.

İşlemci darboğaz yapıyor olabilir. Çekirdeklerin kullanımıda açmanızı öneririm bazen çekirdekler çok kullanılıyor darboğaza sebep olabiliyor.

İşlemci ekran kartını besleyemiyor veya oynadığın oyunun ekran kartına yük bindirmeyecek kadar düşük sistem gereksinimli bir oyun olma ihtimali yüksek.
Darboğaz olmuyor, muhtemelen ekran kartıma yük bindirmeyecek kadar düşük oyunlar ama ben bindirmesini istiyorum GTA ve Sea Of Thievesde doğru düzgün 100-144 fps alamıyorum
İşlemci darboğaz yapıyor olabilir. Çekirdeklerin kullanımıda açmanızı öneririm bazen çekirdekler çok kullanılıyor darboğaza sebep olabiliyor.
Nasıl açılıyor?

Geri
Yukarı