RTX 2060 ile mining yaparken elektrik tüketimi 100 Watt aşağısına düşmüyor

Videodaki arkadaş voltaj sabitlemesi yapmıştır. Yani Afterburner'de voltajı kartın izin verdiği ölçüde sınırlayabiliyorsun. Miningde, özellikle Ethereum'da C. Clock Frekansının önemi yoktur önemli olan VRAM frekansı. Yani çekirdek frekansını indirebildiği kadar indirip(kartın izin verdiği ölçüde) VRAM frekansını fullemiştir. Sınırlama sonrasında kart sabit ve daha az bir voltaj gönderir çekirdeğe böylece toplamdaki Watt tüketimi düşmüş olur. Ben kendi kartımdan örnek vereyim normalde full yükte 250 Watt çeken kartımı sabit 1200 MHz C. Clock frekansı ve 700Mvolt sabit değerlerde çalıştırıyorum P. Limit ise %58 de böylece 105Watt tüketimim oluyor. Hem çekirdeğe az voltaj gittiğinden fazla ısınmıyor hem de tüketim düşüyor. Yalnız uyarayım bununla ilgili iyi araştırma yapıp öyle kurcalamanı öneririm.

Her kartin ayari farkli kendi ayarini sen bulmasin.
Baya uğraştım ama çözüm bulamadım 😊
Videodaki arkadaş voltaj sabitlemesi yapmıştır. Yani Afterburner'de voltajı kartın izin verdiği ölçüde sınırlayabiliyorsun. Miningde, özellikle Ethereum'da C. Clock Frekansının önemi yoktur önemli olan VRAM frekansı. Yani çekirdek frekansını indirebildiği kadar indirip(kartın izin verdiği ölçüde) VRAM frekansını fullemiştir. Sınırlama sonrasında kart sabit ve daha az bir voltaj gönderir çekirdeğe böylece toplamdaki Watt tüketimi düşmüş olur. Ben kendi kartımdan örnek vereyim normalde full yükte 250 Watt çeken kartımı sabit 1200 MHz C. Clock frekansı ve 700Mvolt sabit değerlerde çalıştırıyorum P. Limit ise %58 de böylece 105Watt tüketimim oluyor. Hem çekirdeğe az voltaj gittiğinden fazla ısınmıyor hem de tüketim düşüyor. Yalnız uyarayım bununla ilgili iyi araştırma yapıp öyle kurcalamanı öneririm.
Ayarları bu şekilde

IMG-20210621-WA0020.jpg

Son düzenleme:
Core clock voltage grafiğinde 700 mv ye CTRL+L kombinasyonu ile sabitleyin. Core clock frekansınıda 1035'e gelecek şekilde ayarlayın yani şu şekilde öncelikle normal ayarlara dönün Core clockun yanındaki 3 çubuk ikonundan grafiğe girin. 700 mv ye denk gelen kutucuğun üstüne tıklayıp CTRL+L ye basın. Sonrasında baktınız Core clock misal olarak 1235 MHz de çalışıyor. Core clock çubuğundan -200 MHz şeklinde ayarlayın ve 1035'e denk getirin. Bu şekilde deneyin bir de bakalım RTX 2060 MSI Ventus modelinde halihazırda 84 Watt'ta 32.30 mh alıyorum. Core clock seviyesinin 30+ veya 30 - şeklinde kombinasyonlarla deneyebilirsiniz duruma göre değişkenlik gösteriyor en ideal değeri deneyerek bulacaksınız. Power limite dokunmanıza gerek yok zaten voltajı kitliyorsunuz herhangi bir etkisi yok. Ve + olarak mh kazanmak istiyorsanız ekran çözünürlüğünü 800x600 e alın.

Geri
Yukarı