RTX 2060 Ryzen 3600 Bilgisayardan Cızırtı Sesi Geliyor

tansel2000

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar günlük ortalama 8 saatlik bir kullanımda en fazla 3 kere anlık olarak kulaklığıma cızırtı sesi geliyor. Bu genelde video izlerken oluyor. Oyun esnasında hiç rastlamadım. HDD ve SSD hariç sistemdeki her şey yeni 3 ay önce alındı. Yazılımsal kaynaklı olduğunu düşünüyorum format dışında yapabileceğim bir şey var mıdır? Ses kasadan değil kulaklığımdan geliyor ve izlediğim video anlık yarım saniye kadar takılıp devam ediyor. Nvidia Shadowplay ile kaydettiğimde ses yoktu sadece takılma vardı. İşlemcim boşta 35 derecede çalışıyor.
Sistemim:
RTX 2060
Ryzen 3600
Arctic Freezer 34 Esports Duo Hava Soğutucu
2X8 GB 3000 MHz Ram
FSP600 600W Güç Kaynağı

Herkes diyecek şimdi SSD'den ses mi gelir? SSD'i montaj ettiğiniz yerden çıkartınız. Diğer bileşenlerden biraz uzaklaştırıp ses gelip gelmediğini test ediniz.

Anakart marka model nedir?

Herkes diyecek şimdi SSD'den ses mi gelir? SSD'i montaj ettiğiniz yerden çıkartınız. Diğer bileşenlerden biraz uzaklaştırıp ses gelip gelmediğini test ediniz.

Anakart marka model nedir?
Asus Tuf B450 Plus.
SSD zaten diğer bileşenlerden uzak diyebilirim. Ben sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum çünkü kulaklıktan ses geliyor sadece ve sistemi değiştirdikten sonra hiç format atmadım. Değiştirmeden sorunsuz çalışıyordu böyle bir problemim yoktu. Buna problem bile denilebileceğini düşünmüyorum, 8 saatlik bilgisayar kullanımında birkaç kez olan 1 saniyelik cızırtı sesleri sadece.

Geçenlerde bu konuyla ilgili konu açmıştım kafayı yemek üzereyim ama hiç yanıt alamadım.
Sistemim
B450M s2h
2x8 3000
R5 3600 stok fan cpb kapalı.
Rx5700
Cm mb520
Biraz uzun olacak ama bahsedeyim.
Bilgisayarı alalı 3 ay kadar oluyor son 1 aydır oluyordu bu problem.
2+1 hoparlör kullanıyorum 1 ay önce cloud silver aldım.
Birgün arkadaşla discord üzerinden konuşurken kulaklığın sağ tarafından cızırtı geldi ama elektriklenme gibi ve bunu arkadaşta çok net duydu işin garip tarafında bu. Sonra bir iki gün boyunca devam etti ama sebebini ve olma sıklığı net değil çözemedim birtürlü. Bir gün farkettim ki hoparlörün sağ cihazından temassızlık var ve kulaklığın kablosu ona temas ediyor bende kulaklığın kablosunu onun ordan çıkarttım. Ayrı biryerden çektim çözüldü gibi ama hala arada geliyor gibi psikolojik olabilir ama net birşey bulamadım. Çok fazla kafamı kurcalıyor.

Format atmama rağmen sorun çözülmedi bu arada yaklaşık 4 saattir yayın izliyorum aynı yarım saniye süreli cızırtıyı ve donmayı yaşadım. Diskleri vs her şeyi sıfırladım ama yine de çözülmedi kafayı yemek üzereyim ben de.
Sorunun realtek sürücüsünden kaynaklanabileceğinden şüphelendim. Sürücüyü kaldırdım ve günlük kullanıma devam ediyorum gerekli bilgilendirmeyi yapacağım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı