RTX 2060 Sistem Voltaj Sorunu

287352

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Yakın zaman önce N11 sitesi üzerinden "FSP Speed series 600W 12cm fan 80Plus Bronze Hydro" bir güç kaynağı satın aldım. Son zamanlar da oynadığım oyunlarda anlık takılmalar oluyordu, hatta bazen masaüstünde işlem yaparken bile mikro takılmalar oluyordu. Bugün voltaj değerlerini gözlemlediğim zaman sorunun bundan kaynaklı olduğunu kesinlikle anladım. Çünkü oyunda anlık takılma olurken 12V değeri aynı zamanda düşüp tekrar eski durumuna dönüyor. Ki normalde 12V değeri tam olarak 12 çekmiyor, ortalama değeri 11.800. aynı markayı arkadaşım aldı ve onun 12V değeri hep yüksek 12.250 gibi sabit kalıyor. Bir de ben oyuna girdiğim zaman bu 12V değeri 11.400'e sabitleniyor. 5 dakika önce RTX 2060 ekran kartını çıkardım kasadan, ve şu an ilk defa 12V değerin 12.096 olduğunu gördüm. Onboard ekran kartı ile oyun açtığım zaman 11.900 değer oluyor. Sorun güç kaynağından mı? İşlemcim 8600K OC yapsam da BIOS tamamen default olsa da bu değerler bahsettiğim gibi. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Problem anakarttan kaynaklanıyor da olabilir.Ama kesin çözüm için başka psu ile denemeniz gerekiyor.Eski psu dan kurtulmuşsunuz sanırım.Bu arada 11.400 normal değer değil demişsiniz.Aksine olağan değerdir bunuda belirteyim.Sabit 12 çekmez her zaman.

Sabit çekmediğini biliyorum az çok, ama arkadaşım da aynı marka ve seriden kullanıyor. Bu kadar düşüş olmuyor. Bu sorun eski güç kaynağım varken yoktu. Yani ben açıkcası böyle anlık takılmalar olduğu için ssd diye düşündüm ilk zamanlar. Daha sonra bir sürü saçma sapan fix yöntemler denedim. Bugün ise bunu düşünüp gözlemledim ve daha önce dediğim gibi, oyun oynarken bu arada değişkenlik olduğu zaman takılmalar meydana geliyor. Bir de neden ekran kartı takılı değilken 12.096 gibi bir değer de sabitleniyor ve onboard şeklinde oyuna girince 11.900 gibi bir değer de kalıyor :) Yani ben kendi mantığımla anlamaya çalışıyorum. 600W bir güç kaynağı var. Sistem de ki RTX 2060 bildiğim kadarı ile maksimum watt çekim değeri 160 mıydı neydi.

Geri
Yukarı