RTX 2060 Sistem Voltaj Sorunu

287352

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Yakın zaman önce N11 sitesi üzerinden "FSP Speed series 600W 12cm fan 80Plus Bronze Hydro" bir güç kaynağı satın aldım. Son zamanlar da oynadığım oyunlarda anlık takılmalar oluyordu, hatta bazen masaüstünde işlem yaparken bile mikro takılmalar oluyordu. Bugün voltaj değerlerini gözlemlediğim zaman sorunun bundan kaynaklı olduğunu kesinlikle anladım. Çünkü oyunda anlık takılma olurken 12V değeri aynı zamanda düşüp tekrar eski durumuna dönüyor. Ki normalde 12V değeri tam olarak 12 çekmiyor, ortalama değeri 11.800. aynı markayı arkadaşım aldı ve onun 12V değeri hep yüksek 12.250 gibi sabit kalıyor. Bir de ben oyuna girdiğim zaman bu 12V değeri 11.400'e sabitleniyor. 5 dakika önce RTX 2060 ekran kartını çıkardım kasadan, ve şu an ilk defa 12V değerin 12.096 olduğunu gördüm. Onboard ekran kartı ile oyun açtığım zaman 11.900 değer oluyor. Sorun güç kaynağından mı? İşlemcim 8600K OC yapsam da BIOS tamamen default olsa da bu değerler bahsettiğim gibi. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Yakın zaman önce N11 sitesi üzerinden "FSP Speed series 600W 12cm fan 80Plus Bronze Hydro" bir güç kaynağı satın aldım. Son zamanlar da oynadığım oyunlarda anlık takılmalar oluyordu, hatta bazen masaüstünde işlem yaparken bile mikro takılmalar oluyordu. Bugün voltaj değerlerini gözlemlediğim zaman sorunun bundan kaynaklı olduğunu kesinlikle anladım. Çünkü oyunda anlık takılma olurken 12V değeri aynı zamanda düşüp tekrar eski durumuna dönüyor. Ki normalde 12V değeri tam olarak 12 çekmiyor, ortalama değeri 11.800. aynı markayı arkadaşım aldı ve onun 12V değeri hep yüksek 12.250 gibi sabit kalıyor. Bir de ben oyuna girdiğim zaman bu 12V değeri 11.400'e sabitleniyor. 5 dakika önce RTX 2060 ekran kartını çıkardım kasadan, ve şu an ilk defa 12V değerin 12.096 olduğunu gördüm. Onboard ekran kartı ile oyun açtığım zaman 11.900 değer oluyor. Sorun güç kaynağından mı? İşlemcim 8600K OC yapsam da BIOS tamamen default olsa da bu değerler bahsettiğim gibi. Yardımcı olursanız sevinirim.
600 W normalde yeterli ve araştırmamış olsam da o PSU’nun 12V kanalının yeterli olduğuna inanmaktayım bilemedim açıkçası.

12V değeri tam 12V olamaz her zaman. Kullandığın cihaza göre yüke biniyor ve hafif voltaj düşmeleri oluyor gayet normal bir durum. Tavsiyem BIOS Pili ve BIOS güncellemesini kontrol edin.

Arkadaşlar eski sattığım güç kaynağım 4 senelikti, ve böyle mikro takılma sorunlarım yoktu. İnanın aldığım günden beridir bu sorunu yaşıyordum ama bir türlü sorunu anlayamıyordum. Bugün ise dediğim gibi, oyuna girip gözlemlediğim zaman 11.880'den 11.400 değerine indiği zaman takılıyor, gpu ve cpu kullanım değerleri düşüyor anlık olarak. Yabancı forumlarda 11.400 değerlerin normal olmadığı konusunda yazılan şeyler okudum. Bios cmos üzerinden sıfırladım. Ayrıca en güncel firmware yüklü. Yani ekran kartını çıkardığım zaman neden 12V değeri 12.096 sabitleniyor ? Ve Onboard üzerinden oyunu açınca ekran kartı takılı olduğu değerlere göre daha yüksek ? 600W 8600k + RTX 2060 kaldırmayacak bir değer midir ?
Bu arada Moderatör arkadaşın konu başlığını tam anlamı ile değiştirmesinin nedenini anlayamadım. Konu RTX 2060 voltaj sorunu değil ki. Güç kaynağından 12V çıkışı bir tek ekran kartı mı alıyor yani :)

Arkadaşlar eski sattığım güç kaynağım 4 senelikti, ve böyle mikro takılma sorunlarım yoktu. İnanın aldığım günden beridir bu sorunu yaşıyordum ama bir türlü sorunu anlayamıyordum. Bugün ise dediğim gibi, oyuna girip gözlemlediğim zaman 11.880'den 11.400 değerine indiği zaman takılıyor, gpu ve cpu kullanım değerleri düşüyor anlık olarak. Yabancı forumlarda 11.400 değerlerin normal olmadığı konusunda yazılan şeyler okudum. Bios cmos üzerinden sıfırladım. Ayrıca en güncel firmware yüklü. Yani ekran kartını çıkardığım zaman neden 12V değeri 12.096 sabitleniyor ? Ve Onboard üzerinden oyunu açınca ekran kartı takılı olduğu değerlere göre daha yüksek ? 600W 8600k + RTX 2060 kaldırmayacak bir değer midir ?
Bu arada Moderatör arkadaşın konu başlığını tam anlamı ile değiştirmesinin nedenini anlayamadım. Konu RTX 2060 voltaj sorunu değil ki. 12V çıkışı bir tek ekran kartı mı alıyor yani :)
Hayır kaldırır.

Hayır kaldırır.

Dostum biliyorum kaldırır yani. OCCT güç kaynağı testinde ne kadar güç tüketimi olduğunuda gözlemledim. Sevgili Moderatör arkadaş konu başlığını tam anlamı ile değiştirdiği için şu an yardımcı olmaya çalışanların algısı direkt ekran kartına yöneliyor. Güç kaynağından 12V çıkış işlemciye de gidiyor, ki sorun bu değil, genel anlamda güç kaynağını ilgilendiren 12V sorunudur. RTX 2060 voltaj sorunu değil. RTX voltajı normal çekiyor sevgili Moderatör arkadaşım. Sorun güç kaynağından 12V çıkışın stabil ve normal olmamasıdır.

Varsa başka bir güç kaynağı ile denermisin?
Şüphelendiğim Güç kaynağı yada anakartta sıkıntı var..

Dostum işte bir arkadaşım var ama kablolama bayağı bizi yormuştu. Şimdi kendisi aşırı titiz yani hiç çekemem onun triplerini ki izin vermez yani denemem için...Yaşadığım yer de bulamam. FSP Türkiye aradım ve çok komikti :) FSP Türkiye "Taşındık" deyip beni bir yere yönlendirdi, orası beni başka yere yönlendirdi, yönlendiğim yer beni tekrar yönlendirene yönlendirdi derken karşımda teknik ekip bulamadım. Ürünü yollayın test edelim dediler...

Geri
Yukarı