RTX 2060 sistemde oyunlar bulanık ve pikselli

O resmi o kadar yaklaştırırsan öyle gözükür zaten. :D Ben adamdan video istedim. Atsın bakalım duruma. Sonra kimin göz doktoruna gitmesi gerektiğine karar veririz.

Eyvallah. Senin resmini de o kadar yaklaştırayım istersen hemen.
1616081136708.png

Keskinlikler gayet net bozulma yok.

Adamın attığı resimde de karakterin etrafında bulanıklık yok? Bence siz sorun arıyorsunuz kendinize. :D

Arkadaşım nasıl bulanıklık yok. Pelerinin sol tarafında keskinleştirmeler pelerinin etrafını bozmuş görmüyor musun gerçekten.
Hadi onu görmüyorsun sağda yanan ateşin sol dikitinin etrafındaki çizgilere bak. Dikiti keskinleştireyim derken etrafı bozulmuş.
Merdiven basamaklarında da aynı keskinleştirme sorunları var.

Arkadaşım nasıl bulanıklık yok. Pelerinin sol tarafında keskinleştirmeler pelerinin etrafını bozmuş görmüyor musun gerçekten.
Hadi onu görmüyorsun sağda yanan ateşin sol dikitinin etrafındaki çizgilere bak. Dikiti keskinleştireyim derken etrafı bozulmuş.
Merdiven basamaklarında da aynı keskinleştirme sorunları var.
Her taraf pürüzsüz olsun istiyorsan köklersin kenar yumuşatmayı. Ya da yükseltirsin çözünürlüğü. Bunun çözümü budur. Yani burada sorun ekran kartında olmuyor. :D Ayrıca oyun motorundan dolayı da böyle olabiliyor. Misal Resident Evil 2 ve 3 Remake. Sarı ışık altında, 4K çözünürlük üstünde oynasan dahi karakterde hafif bulanıklık var. Ya da Batman Arkham Knight. Yani sorun ekran kartında falan değil. :D

Al bu da benim oyundan görsel. Çözünürlük 4K ve bütün ayarlar en yüksekte. Senin resimle arasında parlaklık dışında bir fark göremedim. :D
Net fark var ya. Ceket ayrıntıları, merdivenler direkt gözüme çarptı benim. Ama 1080p görüntü atarsan daha net karşılaştırma yapabiliriz.

Peki şu olay da var mı sende?

Ekran Görüntüsü (607).pngEkran Görüntüsü (608).png

Her taraf pürüzsüz olsun istiyorsan köklersin kenar yumuşatmayı. Ya da yükseltirsin çözünürlüğü. Bunun çözümü budur. Yani burada sorun ekran kartında olmuyor. :D Ayrıca oyun motorundan dolayı da böyle olabiliyor. Misal Resident Evil 2 ve 3 Remake. Sarı ışık altında, 4K çözünürlük üstünde oynasan dahi karakterde hafif bulanıklık var. Ya da Batman Arkham Knight. Yani sorun ekran kartında falan değil. :D

Adam diyor ki RX580'de bu sorunu yaşamıyordum. RX580'in verebildiği çözünürlüğü bu adam bu karttan almayı denememiş midir sence?

Net fark var ya. Ceket ayrıntıları, merdivenler direkt gözüme çarptı benim. Ama 1080p görüntü atarsan daha net karşılaştırma yapabiliriz.

Peki şu olay da var mı sende?

Eki Görüntüle 928817Eki Görüntüle 928818
Burada çözünürlük 1080P. Parlaklığı da açtım biraz. O dediğin yeri bulamadım bulsaydım bakacaktım ona da.
Adam diyor ki RX580'de bu sorunu yaşamıyordum. RX580'in verebildiği çözünürlüğü bu adam bu karttan almayı denememiş midir sence?
Eğer bu kadar eminse o zaman sorun driver ile alakalıdır. Daha önce AMD ekran kartı kullanıyordum. NVIDIA ekran kartına geçtiğimde Far Cry 4 de gölgeler gereğinden karanlıktı. AMD kullanırken bunu yaşamamıştım. Ama diğer oyunlarda bir problem yoktu. Yani daha önce ekran kartı arızalı diye görüntünün tırtıklanması gibi bir sorun ne gördüm ne duydum :D Onun için diyorum burada sorun ekran kartında değildir diye. Neyse bir video atsın, diğer oyunlara baksın da o zaman biz de bakarız duruma..

Dosya Ekleri

• Control 2.jpg
    Control 2.jpg
    250 KB · Görüntüleme: 57
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
evet arkadaşlar buyrun sorun yok dıyen varmı?
Arkadaşım aynı senin durumundayım ve çözüm bulamadım ya. Ben de RX 580'den RTX 3060'a geçtim inanılmaz bir görüntü farkı var oyunlarda. Etraf bulanık bulanık gözüküyor kesin ve net çizgiler yok.

Kısmi bir çözüm buldum ama eğer asıl nedeni bulursan bana da haber verirsen sevinirim.
Nvidia denetim masasında 3D ayarlarında keskinleştirme ayarını zevkine göre 0.7 civarına getir. Bazı oyunlarda etkisini gösteriyorken bazılarında göstermiyor.

Bir örnek bulanıklık örneği de ben bırakayım Control oyunundan.
hocam ınanın cok can sıkıntısı bı durum rx 580 le hıtman 3 oynadıgım sıstem cok canlıydı kartı ılk getırıp taktım drıver kurup hıtman 3 e gırınce bambaşka bı oyuna gırmıs gıbı oldum 0.7 ayarını yapıyorum oda cok ıse yaramıyor oyunda hareket etmeye başladıgın anda bı bulanıklasma soz konusu uzak cısımler partıkul seklınde

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
evet arkadaşlar buyrun sorun yok dıyen varmı?

hocam ınanın cok can sıkıntısı bı durum rx 580 le hıtman 3 oynadıgım sıstem cok canlıydı kartı ılk getırıp taktım drıver kurup hıtman 3 e gırınce bambaşka bı oyuna gırmıs gıbı oldum 0.7 ayarını yapıyorum oda cok ıse yaramıyor oyunda hareket etmeye başladıgın anda bı bulanıklasma soz konusu uzak cısımler partıkul seklınde
Aynen ben de oynadığım oyundan zevk alamaz oldum. Belki çok alakasız ama farklı bir kabloyla veya ekran kartındaki farklı bir çıkışla monitöre bağlamayı denediniz mi? Ben hdmi kablo ile bağlanıyorum dolayısıyla g-sync'ım da açık değil benim. Yakın zamanda DP alıp denemeyi düşünüyorum.

Aynen ben de oynadığım oyundan zevk alamaz oldum. Belki çok alakasız ama farklı bir kabloyla veya ekran kartındaki farklı bir çıkışla monitöre bağlamayı denediniz mi? Ben hdmi kablo ile bağlanıyorum dolayısıyla g-sync'ım da açık değil benim. Yakın zamanda DP alıp denemeyi düşünüyorum.
4k tv hdmi ile /1080p tv hdmi ile /1080p freesync 165 hz dp ile denedim cozum yok ne yazikki hocam sizden bisey rica edebilirmiyim masaustunde bos bir yere sag tiklayip nwidia denetim masasi yazisinin ekran fotosunu alip atabilirmisiniz buraya bende bu sekilde pikselli gosterıyor 165 hz monıtorde
Ekran görüntüsü 2021-03-18 023525.png

Yeni konular

Geri
Yukarı