RTX 2060 sistemde Valorant düşük FPS

Cafer Büyük

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirtildiği üzere Valorant adlı oyunda beklenenden daha az FPS değerleri almaktayım. Sistemi toplayalı sadece 3 gün olmasına rağmen yine bende ki üst düzey şansa bağlı bir takım can sıkıcı problemlerle muzdarip oldum. Her şeyin düzgünce kurulduğunu ve güncel olduğunu sıcaklık probleminin de olmadığını belirtmek isterim. Lütfen rica ediyorum öneri dahi verseniz yazın. Aldığım FPS değerleri: 140-200 arası değişmekte. En yüksek ayarlarda oynuyorum. Benim gibi bu sisteme sahip sevgili dostlarımda böyle bir sorun olmadığını, aldığım değerlerden daha yüksek FPS değerleri aldığını bizzat gözlerimle gördüm. Onların ki 230-280 arası gezerken benim niye 140? Sistem parçalarım ise şu şekilde:

AMD Ryzen 5 3600 3.6Hz 35MB önbelllek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci.
- ASUS Prime B450M-K II 4400MHz DDR 4
- ASUS Dual GeForce RTX 2060 EVO 6 GB GDDR6 192bit.
- XPG 16 GB(2x8) Gammix D30 kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
- Kingsyon 500GB A2000 NVMe M.2 SSD (2200 MB okuma / 2000 MB yazma)
- 550W 80+ ATX kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS'iniz kesinlikle düşük değil, onu bir aklınızdan çıkarmanız lazım öncelikle. Şu an 2 farklı sistemim var. Daha önce de piyasadaki çoğu ekran kartını ve işlemciyi kombo yaparak kullandım. (GTX 1660, RTX 2060, 2060 Super, 2070 Super, 3060, 3060 Ti, 3070, 3080 ve Ryzen 2600, 3600, 3600X, 5900X, 5600X, 10600K, 11600 aklıma gelenler) Çoğuyla Valorant oynadım, stabil bir şekilde. Arkadaşınızın sisteminde 2060 takılı olabilir. Ama oyun sadece ekran kartına bakmıyor. İşlemci ve RAM de çok ciddi şekilde performansı etkiliyor. Arkadaşınızın işlemcisi ya da RAM'i farklı olabilir. Ya da tamamen aynıysa dahi overclocklu olabilir. Eğer harfi harfine sisteminiz aynıysa ve hiçbir parçada ekstra overclock yoksa CPB ve PBO kapatmış olabilirsiniz, BIOS'tan kontrol edin derim. İşlemcinize 4.2-4.4 GHz aralığında manuel OC de deneyebilirsiniz. Yeni silikonlu 3600'ler çok güzel OC alıyor. RAM'iniz için XMP ayarının açık olup olmadığına da bakın BIOS'tan.

200'ün altına inmemesi gerektiğini nerden çıkardınız hocam? Ben 11600, 3060 Ti ile dahi ara ara 200 altını görüyorum.
O zaman benim aldığım FPS gayet normal ve hiç dert etmeme gerek yok değil mi?
Buyrun daha bir kaç saat önce çektiğim video :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece 38 saniyelik video.
İzleyip tüm değerlere bir bakarsanız sevinirim.
Yorumunuz önemli.

O zaman benim aldığım FPS gayet normal ve hiç dert etmeme gerek yok değil mi?
Buyrun daha bir kaç saat önce çektiğim video :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sadece 38 saniyelik video.
İzleyip tüm değerlere bir bakarsanız sevinirim.
Yorumunuz önemli.
Değerleriniz gayet normal hocam. Ayarlarınızı öğrenebilir miyim bir de, ekran görüntüsü atma şansınız var mı?
Buyrun, güncellemeler sonrası oyun ağırlaşmasına rağmen 7 ay önce de sizle aynı FPS'leri alıyormuş aynı sistemi olanlar. Hatta ara ara 170'leri görmüş. 6.45'ten sonrasını izleyebilirsiniz.
Daha birçok video örneği var. Youtube'a "11400F RTX 2060 Valorant" yazarak bulabilirsiniz.
Not: 10400F sahibiymişsiniz, ben 11400F videosu paylaşmışım. Ona rağmen FPS'iniz çok benzer. Endişe edecek bir durum yok yani.

Son düzenleme:
Değerleriniz gayet normal hocam. Ayarlarınızı öğrenebilir miyim bir de, ekran görüntüsü atma şansınız var mı?
Buyrun, güncellemeler sonrası oyun ağırlaşmasına rağmen 7 ay önce de sizle aynı FPS'leri alıyormuş aynı sistemi olanlar. Hatta ara ara 170'leri görmüş. 6.45'ten sonrasını izleyebilirsiniz.
Daha birçok video örneği var. Youtube'a "11400F RTX 2060 Valorant" yazarak bulabilirsiniz.
Not: 10400F sahibiymişsiniz, ben 11400F videosu paylaşmışım. Ona rağmen FPS'iniz çok benzer. Endişe edecek bir durum yok yani.
Oyuna girip ayarları atıyorum.

YouTube videomdaki ayarlarımı atacağım.

EDİT : Valorant ayarlarım görsel olarak yüklendi.

@PARAMORE

Dosya Ekleri

• valoayarlar.png
    valoayarlar.png
    439,6 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Oyuna girip ayarları atıyorum.

YouTube videomdaki ayarlarımı atacağım.

EDİT : Valorant ayarlarım görsel olarak yüklendi.

@PARAMORE
Düşükte oynamanızın özel bir sebebi yoksa tüm ayarları yüksek ve Kenar Yumuşatma ile Filtreleme ayarlarını da ortaya çekip bakar mısınız bir değerlere?

Düşükte oynamanızın özel bir sebebi yoksa tüm ayarları yüksek ve Kenar Yumuşatma ile Filtreleme ayarlarını da ortaya çekip bakar mısınız bir değerlere?
Valorant'da değilim üstat ama en yüksek ayarlarda denedim yine aynı FPS aşağı yukarı nedense.
Yine 150'lere düşüyor bir anlık. Bir saniye belki yarım saniyelik.

Valorant'da değilim üstat ama en yüksek ayarlarda denedim yine aynı FPS aşağı yukarı nedense.
Yine 150'lere düşüyor bir anlık. Bir saniye belki yarım saniyelik.
Dediğim gibi ekstrem bir durum göremedim hocam, değerler normal. Monitörünüz 144 Hz mi, 240 mı? Son olarak drop yiyor musunuz? Oyunda bir sorun var mı yani, onu öğrenmeye çalışıyorum.
Hocam ne zaman fps drop oluyor, mesela kamerayı bir anda hızlıca sağa çevirince mi oluyor? Aynı sorun bende de var hala çözemedim
Monitörünüzden kaynaklı olabilir. Monitör ayarlarınızda 1 MS modu, Overdrive vs. açtıysanız kapatıp deneyin. Oyun içi ya da Nvidia Denetim Masası'ndan da Vsync (düşey senkronizasyon) açıp açmadığınız kontrol edin.

Dediğim gibi ekstrem bir durum göremedim hocam, değerler normal. Monitörünüz 144 Hz mi, 240 mı? Son olarak drop yiyor musunuz? Oyunda bir sorun var mı yani, onu öğrenmeye çalışıyorum.

Monitörünüzden kaynaklı olabilir. Monitör ayarlarınızda 1 ms modu, OverDrive vs. açtıysanız kapatıp deneyin. Oyun içi ya da NVIDIA Denetim Masası'ndan da V-Sync (düşey senkronizasyon) açıp açmadığınız kontrol edin.

Hocam NVIDIA Denetim Masası'ndan V-Sync'ı kapatınca düzeldi teşekkürler birkaç gündür bunu arıyordum ama DP kablosu olmadığı için yine de drop oluyormuş gibi duruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı