RTX 2070 SUPER sistem anlık donuyor

forza99

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
CL16 3600 Mhz Gskills 2x16 GB
SSD veya HDD modeli
WD 1TB Blue 64MB 7200rpm ,SamsungEvo 970 250gb m2
Ekran kartı
GIGABYTE GeForce RTX 2070 SUPER WINDFORCE 8GB GDDR
Anakart
MSI MPG Z390 GAMING PLUS 4400MHz(OC) DDR4
İşlemci
INTEL Core i9 9900K 3.6GHz 16MB
Bilgisayarda benim çok garip bir şekilde donma ve takılma mevcut. Çözüm olarak format denedim olmadı. Ekran kartım sıkıntılı olduğunu düşündüm. Minecraft gibi bir oyunda bile 77 dereceye çıkıyordu. Garantiye yollayım belki sorun çözülür dedim geldi ekran kartı ısıları normal ama hala sorun devam ediyor. Bu benim canımı çok sıkıyor. Sorunun neden kaynaklı olduğunu bir türlü bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?

Donma anı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu donma oyun oynarken veya oynamazken oluyor. Bazen çok fazla olmuyor ama şöyle örnek vereyim: Valorant oynuyorum, her 3-4 roundda bir bu donmayı yapıyor. Kasa 1 tane harici fanı var. Isınmadan dolayı yapabilir mi diye düşünüyorum.

Valorant'ta şu ana kadar çıktığı maksimum yükseklik 70 derece benim gördüğüm garantiye yollamadan önce Minecraft gibi bir oyunda 77 dereceye çıkmışlığı oldu. Garantiden sonra düzeldi ama sorunum değişmedi.

Valorant'ta çıktığı maksimum sıcaklık 70 derece ama bu takılma oyun oynarken de oluyor oyun oynamazken de kasayı ilk açtığım sırada pek yaşanmıyor ama ilerleyen zamanlarda başlıyor yavaş yavaş takılmalar.
Isılar normal peki diskinizi kontrol ettiniz mi? CrystalDiskMark ve CrystalDiskInfo programlarını kullanarak diskin yazma, okuma hızlarını ve sağlığını bir kontrol edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak bilmiyorum. Herhangi bir parçada sorun varsa tespit etmesi en kolay olanlardan birisi ekran kartı. O yüzden öncelikle bu yolu önerdim.

GTX 960 ekran kartım var .aslında onu değiştirip deneyebiliriz ona göre ben sonuçları söyleyim mantıklı mıdır?

Isılar normal peki diskinizi kontrol ettiniz mi? CrystalDiskMark ve CrystalDiskInfo programlarını kullanarak diskin yazma, okuma hızlarını ve sağlığını bir kontrol edin.

Hemen bakayım.

GTX 960 ekran kartım var aslında onu değiştirip deneyebiliriz ona göre ben sonuçları söyleyim mantıklı mıdır?

Bu daha iyi olur. En azından ekran kartında sorun var mı yok mu bunu öğrenmiş oluruz.

Hz hızından fazla FPS olduğu zaman da donma oluyor bildiğim kadarıyla. Mesela benim laptop 144 Hz, ben 144 FPS'den fazla değerlere çıkarsam anlık donmalar meydana gelir. Yanlışım varsa düzeltin.

Hz hızından fazla FPS olduğu zaman da donma oluyor bildiğim kadarıyla. Mesela benim laptop 144 Hz, ben 144 FPS'den fazla değerlere çıkarsam anlık donmalar meydana gelir. Yanlışım varsa düzeltin.

Yanlışınız var. Hz ile takılmanın bir alakası yok. Zaten masaüstünde de donuyormuş.

Yanlışınız var. Hz ile takılmanın bir alakası yok. Zaten masaüstünde de donuyormuş.

SSD ve hard disk değerlerini size atacağım birazdan. Şimdi hard diskin kontrolünü yapıyor. Ondan sonra ekran kartını değiştirip tüm gün onunla deneyeceğim. Saat 18.00'da turnuvam var, bakalım yapacak mı göreceğiz, umarım yaparda sorun ekran kartında olmaz, yoksa büyük sıkıntı :D

SSD ve hard disk değerlerini size atacağım birazdan şimdi hard diskin kontrolünü yapıyor. Ondan sonra ekran kartını değiştirip tüm gün onunla deneyeceğim saat 18.00'da turnuvam var bakalım yapacak mı göreceğiz umarım yaparda sorun ekran kartında olmaz yoksa büyük sıkıntı :D

Sorun ekran kartında çıkarsa servise gönderir hallettirirsiniz. Sorun ekran kartında değilse daha sorunu bulmakla uğraşacağız :D

Bunlar hard disk ve SSD'lerin tam pek bir sorun yok gibi gördüm ben ama tam olarak anlamadığımdan bir şey diyemiyorum.

Sorun ekran kartında çıkarsa servise gönderir hallettirirsiniz. Sorun ekran kartında değilse daha sorunu bulmakla uğraşacağız :D

Servise gönderdim zaten adamlar hiçbir sıkıntısı olmadığını işlem olarak sadece termal macunu değiştiğini ve normal bakımlarının yapıldığını söylediler. Harici bir işlem yapılmamış.

Dosya Ekleri

• harrddisk.png
    harrddisk.png
    20,5 KB · Görüntüleme: 15
  • ssd.png
    ssd.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 14
Bunlar hard disk ve SSD'lerin tam pek bir sorun yok gibi gördüm ben ama tam olarak anlamadığımdan bir şey diyemiyorum.

Servise gönderdim zaten adamlar hiçbir sıkıntısı olmadığını işlem olarak sadece termal macunu değiştiğini ve normal bakımlarının yapıldığını söylediler. Harici bir işlem yapılmamış.
Oyun ssd'nize kurulu değil mi? Herhangi bir sorun görünmüyor disklerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı