RTX 2070 ve Ryzen 5 2600X Sistem Düşük FPS Sorunu

Wynex

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Sistemim;
  • MSI RTX 2070 Gaming Z
  • Ryzen 5 2600X
  • MSI B450 Gaming Plus
  • G.SKILL Aegis 16 GB DDR4 3000MHz (8x2)
  • Silverstone Essential Series 650W +80
  • Adata 120 GB SSD
  • WD Blue 1 TB HDD
  • LG 25UM58-P 60 Hz 2560x1080 Monitör
PUBG'de ayarlarımı ultra 1080p yaptığımda 120-130 FPS alıyorum, ayarlarımı very low 1080p yaptığımda da hemen hemen aynı FPS'i alıyorum.

Ayriyeten Sanhok haritasında Bootcamp'e atlarsam paraşütteyken FPS 40-50'ye kadar düşüyor, indikten 1-2 dakika sonra FPS kendini toparlıyor.

1080p ultra ayarlar ile bir fotoğraf;

ultra.jpg

1080p very low ayarlar ile bir fotoğraf;

verylow.jpg

1080p ultra ayarlar ile %65-90 arası GPU kullanımı gidiyor geliyor %90 nadir oluyor.
1080p very low ayarlar ile %30-40 arası GPU kullanımı gidiyor geliyor.

Şimdi şöyle bir şey var i5 9600K işlemciye geçin 1080p için diyenler var, %40 GPU kullanımını %100'e çıkartacak mı i5 9600K işlemci?
Eğer öyleyse anında alacağım.

144Hz monitör satın almak istiyorum ve 144 FPS üstüne çıkamadığım için alamıyorum, yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar..

İşlemci kullanımınız %31 civarlarında işlemcide darboğaz olsa eyvAllah'ta. Oda yok gibi görünüyor. Oyun konusunda 9600K 2600X'ten iyi ama ne biliyim. Garip bir durum.

Şimdi PUBG işlemci katili bir oyun. Sen ekran kartını kullandırmaz isen bütün yük işlemciye biner. Her ne kadar işlemcini yükseltsende ekran kartı kullanımını yükseltmen için ayarları arttırman gerek. En düşük ayarlara çek tamam ama mesela Anti-Aliasing gibi ayarları maksimumda bırak.

Şimdi PUBG işlemci katili bir oyun. Sen ekran kartını kullandırmaz isen bütün yük işlemciye biner. Her ne kadar işlemcini yükseltsende ekran kartı kullanımını yükseltmen için ayarları arttırman gerek. En düşük ayarlara çek tamam ama mesela Anti-Aliasing gibi ayarları maksimumda bırak.
Haklısınız ama işlemci kullanımı %31 darboğaz olsa %100'e dayanması gerekmez mi ?

Ayarları nasıl yapayım tam olarak söyleyebilir misiniz?

Hocam, BF5 gibi oyunlarda deneyiniz. PUBG'de bendede aynı sorun var. Son aylarda olmaya başladı. 2 ay önce 80 FPS alırken şuanda 30-40 alıyorum ve buda gerçekten insanın canını sıkıyor.

BF5 herşeyi belirler diye düşünüyorum.

Hocam, BF5 gibi oyunlarda deneyiniz. PUBG'de bendede aynı sorun var. Son aylarda olmaya başladı. 2 ay önce 80 FPS alırken şuanda 30-40 alıyorum ve buda gerçekten insanın canını sıkıyor.

BF5 herşeyi belirler diye düşünüyorum.
BF5 Ultra 2560x1080 ayarlarda %90-100 GPU kullanımım olmuştu.

PUBG bende yok. Onu deneyip görmen gerek. Sen neden en düşük ayarda oynamak istiyorsun? En çok FPS katleden ayar çözünürlük ve kenar yumuşatmadır. Youtube üzerinden donanımların PUBG üstünde nasıl performans verdiklerini gösteren videolara bakabilirsin. Sistemini boşa yargılama çünkü PUBG dediğimiz oyun her patch ile baştan aşağı değişen kötü kodlanmış bir oyun. Bazı videolara bakacaksın diyeceksin ki bu neden bende böyle değil? İşte her gelen yama, sürücü performansı ile kötüye giden bir oyun olduğu için çok fazla düşünme. Zaten monitör olarak sana 100 FPS fazlasıyla yeter.

Hocam birde i5 9600K sorusuna gelirsek. Öyle birşey mümkün değil. Zaten darboğaz yok. Darboğaz olsa işlemci %100 olacak ekran kartı kullanımın düşük olacak, ama senin hem işlemci kullanımın düşük yani darboğaz yok. Hemde ekran kartı kullanımın.

Emin ol bende bu konulardan açtım. Düşük ayarlara aldığımda FPS değerlerim düşüyor. Sebebi ise GPU kullanımımda düşüyor. Sorduğumda herkes "zaten ekran kartına %100 kullandıramassın." gibi şeyler söylüyordu. En sonunda bıraktım peşini. Şuan PUBG'de performansım gerçekten berbat. İşlemcinizi değiştirmemelisiniz.

Ayrıca 144hz monitöre gelirsekte. Bence almalısınız bu sistemde olmaması beni şaşırttı. 144 FPS alamadığım için almak istemiyorum düşüncesi bana biraz garip geldi. Bence almalısınız. Bu sizin için büyük bir eksik.

Hocam birde i5 9600K sorusuna gelirsek. Öyle birşey mümkün değil. Zaten darboğaz yok. Darboğaz olsa işlemci %100 olacak ekran kartı kullanımın düşük olacak, ama senin hem işlemci kullanımın düşük yani darboğaz yok. Hemde ekran kartı kullanımın.

Emin ol bende bu konulardan açtım. Düşük ayarlara aldığımda FPS değerlerim düşüyor. Sebebi ise GPU kullanımımda düşüyor. Sorduğumda herkes "zaten ekran kartına %100 kullandıramassın." gibi şeyler söylüyordu. En sonunda bıraktım peşini. Şuan PUBG'de performansım gerçekten berbat. İşlemcinizi değiştirmemelisiniz.

Ayrıca 144hz monitöre gelirsekte. Bence almalısınız bu sistemde olmaması beni şaşırttı. 144 FPS alamadığım için almak istemiyorum düşüncesi bana biraz garip geldi. Bence almalısınız. Bu sizin için büyük bir eksik.
İşlemcinin alt çekirdeklerine bakmak gerek. PUBG oyunu Intel işlemcileri seviyor çünkü tek çekirdek performansı Ryzen işlemcilere göre daha üstün. i5 9600K gibi bir işlemci ile daha fazla performans alacağını düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı