RTX 2080'nin Ömrü

6-7 bin TL karta vereceksem bende ölümsüz olmasını beklerim ama teknoloji şans işi. Dolar ucuz olsaydı bir kerelik alıp takardım ve yıllarca sistem toplama bölümüne girmezdim. 10 yıl götürmez maksimum 7 sene biçiyorum ondan sonra low ayarlara düşer çünkü artık oyunlarda hissedilmeyecek derecede grafik artışı olunca bile yeni sistem istiyor buda pazarlama taktiği işte.

PS5'in yeni çıkacak oyunlara etki edecek deniyor eğer böyle olursa ya Pascal'dan itibaren uyumlu olur ya da 7NM (Belki 12NM) kartlara yönelik olur. Eğer 12NM'lik RTX 2080 7NM'lik kartlara göre tasarlanmışsa bir sıkıntı olmaz 7 yıl Ultra(1080p en düşük 30FPS) verir. GTX 680'i örnek olarak verebilirim.

Şu an güncel AAA oyunlarda 4K en yüksek ayarlarda 40+ FPS verebilen bir kart bu. Bunun 720P lowuna kadar yolunu sayarsak 10 yılı garanti vardır. Tabii ki yarın ne olacağını bilemeyiz. Belki 4-5 yıl sonra GTA 7-8 çıkar o zaman minimum GTX 1080 Ti ister. Ondan sonra da çek yavaştan medium ayarlara.

Aralarındaki devasa fiyat farkına rağmen 2080 ve 1080 arasındaki fark %20 ile 25 arasında oynamakta.

Tıpkı 9900k denen abartılmış işlemcinin 8700k'dan tek çekirdekte %6, çok çekirdekte %40 güçlü olması gibi.

10 yıl mümkün değil. Şu an gözüne büyük geliyor fakat, GTX 680 çıkalı 7 yıl oldu. Bugün GTX 680 birçok oyunda GTX 1050 civarı performans veriyor.

RTX 2080, 1080; bunlar 5-6 yıl sonranın düşük sınıf kartları olacaklar.

Pascal'ı korumazlarsa Fermi gibi bir hal alır. GTX 480'i örnek olarak verirsek bazı oyunlarda hala iyi iş çıkartıyor.
10 yılda ne olacağı belli olmaz belki 10 yıl sonra 16 GB VRAM isteyecek çoğu oyun. 10 yıl kullanmayı düşünmüyorsundur umarım.
Oyuna bağlı ama bu iş genellikle PS5 ile Xbox sayesinde olacak. Eğer ayrı bir çağ açarlarsa eski kartlar gider, yerine Navi mimarili kartlar gelir ama şu an ki oyunlarda Navi o kadar güçlü gözükmüyor.

Geri
Yukarı