RTX 2080'nin Ömrü

Kartın bozulmasından bahsediyorsan rahat 8-9 yıl gider diye düşünüyorum. GT 8400 kartımı 10 yıla yakın kullandım. GTX 750 ti ise 5 yıla yaklaşmıştı ama sattım, bakalım alan kaç yıl daha kullanıcak. Oyunları ultrada açmasını soruyosan 4K'da 3-4 yıl 2K çözünürlükte ise 5-6 yıl daha gider diye düşünüyorum. 1080p'yi yazmaya gerek yok. :D

Belki şu anda 2080 satın aldığınız/alacağınız son ekran kartı bile olabilir. Oyun dünyası gelişiyor, teknoloji gelişiyor fakat bu başka boyutlarda yaşanmaya başladı. Artık oyunlar sanal bilgisayarlar vasıtası ile oynanabilir hale geliyor. Nvidia Now, Google Stadia gibi oldukça büyük projeler birkaç yıl içinde kullanılabilir olacak (Nvidia Now şu anda kullanılabilir). Bunun konu ile ne alakası var ben de bilmiyorum ama öyle işte. 🙃

980 Ti alalı 4 yıl oldu ilk zamanlar her oyunu tüm ayarlar sonda neredeyse 100 FPS altına düşmeden oynarken şimdilerde yeni çıkmış Kingdom Come Deliverance, AC Odyssey, BF 5 gibi oyunlar hariç çoğu oyunu ayar kısmadan halen minimum 60 FPS oynamaktayım. Medium seviyeye düşmesine daha zaman var gibi görünüyor. 2080'de kafadan 4 seneyi kurtarır sonradan MSAA gibi bir kaç ayar kısmayı gerektirebilir.

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim arkadaşlar. Şu anda 2k çözünürlük ayarında 2600x ile oynuyorum. İnşallah bu kart beni uzun yıllar götürür. Kartların performansını sanki yayınlanmış sürücü güncelleştirmeleri düşürüyor. Bende 1050 ekran kartlı laptop var. En güncel sürücüde Pubg'de medium ayarlarda low ayarlarda 40 fpsnin üstünü görmüyor ama eski sürücülerde 60 fpsnin üzerine çıkabiliyor.

Sent from my SM-N920C using Technopat mobile app

10 sene diyen arkadaşlar nasıl bu kadar emin olduğunuzu sorabilir miyim? Şu an işin içine RTX girdi. Belki ileride işin içine başka bir teknoloji girecek? RTX lansmanında GTX’i neredeyse üvey evlat konumuna getirdiler. Belki ileride de RTX’e aynı şey olabilir. Konuya gelirsek 2K ayarlarda çoğu hatta neredeyse bütün oyunları yüksek FPS ile oynarsınız. Benim kendi tahminim 3-4 sene rahatça sizi idare edecektir. Ama kendi tahminim. Yeni Konsollar bir devrim yaratmazsalar.

10 sene diyen arkadaşlar nasıl bu kadar emin olduğunuzu sorabilir miyim? Şu an işin içine RTX girdi. Belki ileride işin içine başka bir teknoloji girecek? RTX lansmanında GTX’i neredeyse üvey evlat konumuna getirdiler. Belki ileride de RTX’e aynı şey olabilir. Konuya gelirsek 2K ayarlarda çoğu hatta neredeyse bütün oyunları yüksek FPS ile oynarsınız. Benim kendi tahminim 3-4 sene rahatça sizi idare edecektir. Ama kendi tahminim. Yeni Konsollar bir devrim yaratmazsalar.
Kimse oyunlarda Ray Tracing özelliğini açmak zorunda değil. Kartı kimse son performansında kullanabilirsin demiyor zaten. Şu an full oynatıyorken 5 yıl sonra medum ayarda oynatır mesela. Eğer arkadaşta ultra takıntısı yoksa 5 yıldan sonra bi 3 yıl daha götürür.

Yeni konular

Geri
Yukarı