RTX 3050 i3 12100F sistem %1 ve %0.1 FPS değerleri çok düşük

• Konuyu başlatan uıop
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 168
  • Görüntüleme 3B
Ekran kartının veya işlemcinin throttle olması ondan kaynaklı olabilir mi en kısa zamanda almaya çalışacağım

Bu monitör AMD HD 6670 Xeon 3430 ikilisinde sıkıntı çıkarmadı ama GTX 750 Xen 3450 3.4 GHz de %100 darboğaz yaşattı CPU 100'den inmiyordu normaldede darboğaz olmaması lazımdı
Throttle sebebi olmaz monitör. Ya aslında olabilir de o biraz ilginç bir kısım ve aşırı istisnai şartlarda oluyor. Desktopta olmaz o olay.

Ekran yırtılması sorunu var mı? Dikey senkronizasyon kapalı ise sistem sonuna kadar zorlanacağı için en zayıf bileşen %100 kullanılacak bu da droplara sebep olur. Ekran kartında bile %95-98 kullanımda oyun daha akıcı olur %100'de FPS düşmesi yaşanır.

Ekran yırtılması sorunu var mı? Dikey senkronizasyon kapalı ise sistem sonuna kadar zorlanacağı için en zayıf bileşen %100 kullanılacak bu da droplara sebep olur. Ekran kartında bile %95-98 kullanımda oyun daha akıcı olur %100'de FPS düşmesi yaşanır.

Dikey senkranizasyon açıkkende denemiştim aynı oluyor Ekranda yırtılmalar var malum eski monitör ve eski VGA ama şimdi 1080p HDMI çıkışla TV de denedim oyun eski monitöre göre daha iyiydi bu monitörde hissettiğim dropları hissetmiyordu tam sistemi kapatacaktım Oyunda arabayla duvara çarptım FPS'im 120'den 100'lere düştü ama bayağı kuvvetli FPS drop hissettirdi Ekran kartının hiçbir kullanım değeri düşmedi TDP VRAM MHz hatta yükseldi çok az ama işlemcinin ise Watt değeri 42'den 39'a düştü olay bundan ibaret LIM Değeri ise ful Power'dı bu monitörde Power voltage filan oluyordu ve televizyon 60hz ama acayip gecikme vardı mouseı hareket ettirdiğimde geç geliyordu baya @erengore

Dikey senkranizasyon açıkkende denemiştim aynı oluyor ekranda yırtılmalar var malum eski monitör ve eski VGA ama şimdi 1080p HDMI çıkışla TV de denedim oyun eski monitöre göre daha iyiydi bu monitörde hissettiğim dropları hissetmiyordu tam sistemi kapatacaktım oyunda arabayla duvara çarptım FPS'im 120'den 100'lere düştü ama bayağı kuvvetli FPS düşmesi hissettirdi ekran kartının hiçbir kullanım değeri düşmedi TDP VRAM MHz hatta yükseldi çok az orada işlemcinin ise W değeri 42'den 39'a düştü olay bundan ibaret lım değeri ise ful Power'dı bu monitörde Power voltage filan oluyordu @erengore

Hangi oyunda oldu bu, bende de aynı sistem var GTA 5'te 100, Forza Horizon 5'te 82 FPS ile sınırlı oyuna göre ekran kartı kullanımını %100 yapmaycak şekilde FPS'i ayarlıyorum stabil akıcı oyun oynuyorum.

Hangi oyunda oldu bu, bende de aynı sistem var GTA 5'te 100, Forza Horizon 5'te 82 FPS ile sınırlı oyuna göre ekran kartı kullanımını %100 yapmaycak şekilde FPS'i ayarlıyorum stabil akıcı oyun oynuyorum.
Ama şunuda ekleyim aynı sistemle 60 hz monitör kullandım fps 60'ın altına düştügü an kasma hissi oluyordu.Şimdi kullandığım 164hz 2k monitör.

Ama şunu da ekleyim aynı sistemle 60 Hz monitör kullandım FPS 60'ın altına düştügü an kasma hissi oluyordu. Şimdi kullandığım 164Hz 2K monitör.

PUBG de olabiliyor Forza 4 de olabiliyor Valorant LoL'de olabiliyor bazen yapıyor bazen yapmıyor ama en çok PUBG de oluyor

@umitarabaci hocam şimdi NVIDIA ayarlarından Dikey senkranizasyonu açtım oyun bayağı iyi oldu tek sıkıntı 60 FPS hissediliyor düşüklüğü

Şimdi ne yapmam lazım

Acaba sorunu benmi abartıyorum çünkü oyunun tamamını akıcı oynayabiliyorum 2-3 defa maksimum oluyor ama sisteme format atsam gine olacağını düşünüyorum gine bir Windows 11 denemek istiyorum ama gine drop olabilir

Ama olmaması gereken şeylerde var LoL'de filan durduk yere %4 -5 GPU düşüyor oyun titriyor

Son düzenleme:
Merhaba, bende de 2 haftadır aynı sorun var. 12100F işlemci, 6700XT ekran kartı, H610M-A anakart, 32 GB CL16 3200 RAM var. Uzun süredir hiç drop olmadan yüksek FPS değerleriyle oyunları oynuyordum, şimdi çok sağlam drop oluyor. LoL ve CS2 oynuyorum ikisi de aynı. İşlemci kullanımı çok yüksek hep. Son güncellemelerle alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Siz çözüm bulabildiniz mi?

Merhaba, bende de 2 haftadır aynı sorun var. 12100F işlemci, 6700XT ekran kartı, H610M-A anakart, 32 GB CL16 3200 RAM var. Uzun süredir hiç drop olmadan yüksek FPS değerleriyle oyunları oynuyordum, şimdi çok sağlam drop oluyor. LoL ve CS2 oynuyorum ikisi de aynı. İşlemci kullanımı çok yüksek hep. Son güncellemelerle alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Siz çözüm bulabildiniz mi?
CPU kullanımı tavansa Throttle oluyordur.

hocam aylardır throttle a yaklaşmıyordu bile, olmuyordu şimdi bir anda ne oldu anlamadım. nerdeyse bir senedir kullanıyorum. devamlı tavan olmuyor bir de, çıkıp iniyor sürekli.

hocam aylardır throttle a yaklaşmıyordu bile, olmuyordu şimdi bir anda ne oldu anlamadım. nerdeyse bir senedir kullanıyorum. devamlı tavan olmuyor bir de, çıkıp iniyor sürekli.
Ya OS kaynaklıdır yada Throttle oluyordur bilemem. Ama CPU kullanımı Windows ile alakalı değilse kesin Throttle ile alakalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı