RTX 3050 sistem Minecraft'ta düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

lordcrvshed

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
Asus RTX 3050 DUAL
Selam dostlar. i3 12100F işlemci ve RTX 3050 ekran kartım var. Sistemde 16 GB bellek bulunmakta. Minecraft oynarken FPS değerleri neden bilmiyorum düşük geldi. Daha önceden 400-700 arası gidip gelirken şimdi ise 100-250 arası gidip geliyor. OptiFine kurulu. Ayarları ne derecede tutmam lazım? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler. Ayarlarım ektedir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    18,8 KB · Görüntüleme: 46
  • Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    190,1 KB · Görüntüleme: 53
  • Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    187,9 KB · Görüntüleme: 60
  • Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    190,6 KB · Görüntüleme: 34
  • Screenshot_11.png
    Screenshot_11.png
    113,2 KB · Görüntüleme: 37
  • Screenshot_12.png
    Screenshot_12.png
    146,6 KB · Görüntüleme: 34
  • Screenshot_13.png
    Screenshot_13.png
    183 KB · Görüntüleme: 39
Minecraft'ta 60FPS'nin üzerinde farkı çok hissetmezsiniz bu kadar takılmanıza gerek yok bende de RTX 3050 95W ve 16 GB RAM mevcut bende aynı FPS'yi alıyorum 1.19 da ayrıca Minecraft'ın her sürümünde optimizasyon farkı oluyor bu sebeple her sürümde aldığınız FPS'de farklı oluyor. Minecraft Java'da özellikle son güncellemelerde optimizasyon daha kötü özellikle 1.19'da mesela bizzat test ettim 1.8 ve 1.16 arasındaki performans farkı 1.18 ve 1.19 arasındaki performans farkına yakın veya daha az bu sebeple Minecraft'ta pek FPS'ye bakmayın oyunun kendisi optimizasyon sorunlu. :D

Selam dostlar. i3 12100F işlemci ve RTX 3050 ekran kartım var. Sistemde 16 GB bellek bulunmakta. Minecraft oynarken FPS değerleri neden bilmiyorum düşük geldi. Daha önceden 400-700 arası gidip gelirken şimdi ise 100-250 arası gidip geliyor. OptiFine kurulu. Ayarları ne derecede tutmam lazım? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler. Ayarlarım ektedir.
Chunklarınız biraz fazla yüksek geldi. Onun dışında Gölgelendiriciler sekmesinin altında hangi ekran kartının aktif olduğu yazar. RTX 3050'nin yazdığından emin olun.

Chunklarınız biraz fazla yüksek geldi. Onun dışında gölgelendiriciler sekmesinin altında hangi ekran kartının aktif olduğu yazar. RTX 3050'nin yazdığından emin olun.

Hocam pek fark etmiyor ben her türlü ayarı denedim aynı sistem bende de var Minecraft'ın özellikle son güncellemelerin kendisi optimizasyon sorunlu her şeyi kapattım veya kıstım buna rağmen ortalama 15FPS falan fark etmişti.

Hocam başka ekran kartı yok ki.
Evet şimdi farkettim. F serisi ișlemcilerin dahili GPU'su olmaz.

Bazen oyunlar onboard üzerinden çalışıyor yani onboardı kastetmişti.
Evet normalde kastettiğim buydu çünkü minecraft'ta fps sorunu yaşanan konuların bir çoğunda sorun yanlış ekran kartının kullanımı oluyordu.Konu sahibinin işlemcisine dikkat etmemiştim.

Minecraft başlatıcı sekmesinden sürüm ayarlarından Oyun RAM'ini arttırmayı denediniz mi?
Nasıl yapılacağını açıklar mısınız?

Minecraft'ta 60FPS'nin üzerinde farkı çok hissetmezsiniz bu kadar takılmanıza gerek yok bende de RTX 3050 95W ve 16 GB RAM mevcut bende aynı FPS'yi alıyorum 1.19 da ayrıca Minecraft'ın her sürümünde optimizasyon farkı oluyor bu sebeple her sürümde aldığınız FPS'de farklı oluyor. Minecraft Java'da özellikle son güncellemelerde optimizasyon daha kötü özellikle 1.19'da mesela bizzat test ettim 1.8 ve 1.16 arasındaki performans farkı 1.18 ve 1.19 arasındaki performans farkına yakın veya daha az bu sebeple Minecraft'ta pek FPS'ye bakmayın oyunun kendisi optimizasyon sorunlu. :D
İzlediğim videolarda da görüyorum. 700-800 FPS alanlar var. Sistemde bir sorun var diye düşündüm. Ama yapılacak pek bir şey de yokmuş zaten. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı