RTX 3050 sistem yeterince FPS vermiyor

BaşarK.

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, laptop kullanıyorum. RTX 3050, i5 11300h, 8x2 RAM bulunmakta. Performans açısından sorun yok fakat sorun şu: Örneğin Valorant LoL gibi oyunlarda aynı donanıma sahip kişiler +200 FPS alıyorlar ben 120-130 civarında oynuyorum monitör 144 Hz olduğu için bir anlamı kalmıyor. Genelde Dual channel yapın demişler fakat bende zaten Dual channel. Oyunlarda kontrol ettim 3050'yi kullanıyorum. Prize takılı kullanıyorum. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birebir aynı laptopun 3070'li ve 11370H'lı modelini kullanıyorum. Laptopta MUX Switch yok. Monitöre bağlamadan cihazdan tam performans alamazsınız. Ben bu laptopumu Valorant'ta monitöre bağlayınca bile 200'e çıkmıyor FPS çünkü işlemci darboğazı var. Ekran kartı %50 kullanılıyor, işlemci %99'da sabit geziyor. Sizin işlemciniz benim işlemciden bile düşük bir model, kim nerede 200 FPS alıyormuş bilemiyorum açıkçası. O sistemi monitöre bile bağlasanız taş çatlasın 160-170 FPS alırsınız ortalama.
Valorantta %50 kullanım normal.

Valorant'ta %50 kullanım normal.

%50 kullanımın anormal olduğunu söylemedim zaten, işlemci %99'da kullanılıyor, yani darboğaz oluyor onu belirttim. 3070'li masaüstü sistemimde de ekran kartı %50-60'larda geziyor Valorant'ta ama tek fark işlemci %70-80 civarında %99 yerine.
Harici monitörün bağlantısı ne ile olmalı Optimusu devre dışı bırakmak için.

HDMI çıkışına bağlamanız lazım, Type-C çıkışı işlemciye bağlı çünkü ekran kartına değil.

Geri
Yukarı