RTX 3050 sistem yeterince FPS vermiyor

BaşarK.

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, laptop kullanıyorum. RTX 3050, i5 11300h, 8x2 RAM bulunmakta. Performans açısından sorun yok fakat sorun şu: Örneğin Valorant LoL gibi oyunlarda aynı donanıma sahip kişiler +200 FPS alıyorlar ben 120-130 civarında oynuyorum monitör 144 Hz olduğu için bir anlamı kalmıyor. Genelde Dual channel yapın demişler fakat bende zaten Dual channel. Oyunlarda kontrol ettim 3050'yi kullanıyorum. Prize takılı kullanıyorum. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bahsi geçen oyunlar tek ya da çoklu çekirdek performansını kullanan oyunlar. Ekran kartının belli noktadan sonra önemi yok. İşlemci ile direkt bağlantılı. İslemciniz kötü değil iyi ve yeni bir işlemci ancak işlemci bazlı oyunlarda 4 çekirdek sıkıntı çıkarıyor.
Eğer aynı cihazla dediğiniz gibi fazla FPS alanlar varsa tahminimce pil performansı ile alakalıdır. Misal eğer pil performansı dengeli ise daha az performans verir, performansa çekilirse dediğiniz değerlere ulaşabilirsiniz eğer yapmadı iseniz.

ASUS TUF Dash F15

Bulamam şu an ne yapmam gerekli harici monitör mü bağlamalıyım.

Birebir aynı laptopun 3070'li ve 11370H'lı modelini kullanıyorum. Laptopta MUX Switch yok. Monitöre bağlamadan cihazdan tam performans alamazsınız. Ben bu laptopumu Valorant'ta monitöre bağlayınca bile 200'e çıkmıyor FPS çünkü işlemci darboğazı var. Ekran kartı %50 kullanılıyor, işlemci %99'da sabit geziyor. Sizin işlemciniz benim işlemciden bile düşük bir model, kim nerede 200 FPS alıyormuş bilemiyorum açıkçası. O sistemi monitöre bile bağlasanız taş çatlasın 160-170 FPS alırsınız ortalama.

Birebir aynı laptopun 3070'li ve 11370H'lı modelini kullanıyorum. Laptopta MUX Switch yok. Monitöre bağlamadan cihazdan tam performans alamazsınız. Ben bu laptopumu Valorant'ta monitöre bağlayınca bile 200'e çıkmıyor FPS çünkü işlemci darboğazı var. Ekran kartı %50 kullanılıyor, işlemci %99'da sabit geziyor. Sizin işlemciniz benim işlemciden bile düşük bir model, kim nerede 200 FPS alıyormuş bilemiyorum açıkçası. O sistemi monitöre bile bağlasanız taş çatlasın 160-170 FPS alırsınız ortalama.

BF5 oynarken değerlere bakmıştım gpu kullanımı %95-99 arasında CPU kullanımı %90 civarlarında geziyordu. Aynı şeyi R6 için de söyleyebiliriz Low ayarlarda 250 FPS alıyorlar ben lowa çekiyorum çok az bir artış oluyor. Her şey fullde oynamak ile lowda oynamak arasında bir artış veya azalış olmuyor. Full ayarlarda 144 almak değil amacım. Med ayarda 144 sabitlesem de olur fakat olmuyor. Örneğin lolde 130 120 oluyor valorantta her şey fullde açık 130 larda oluyor R6 110larda oluyor lowa alıyorum 130 140 oluyor bir türlü 144 yapamıyorum

BF5 oynarken değerlere bakmıştım GPU kullanımı %95-99 arasında CPU kullanımı %90 civarlarında geziyordu. Aynı şeyi R6 için de söyleyebiliriz Low ayarlarda 250 FPS alıyorlar ben lowa çekiyorum çok az bir artış oluyor. Her şey Full'de oynamak ile Low'da oynamak arasında bir artış veya azalış olmuyor. Full ayarlarda 144 almak değil amacım. Med ayarda 144 sabitlesem de olur fakat olmuyor. Örneğin LoL'de 130 120 oluyor Valorant'ta her şey Full'de açık 130'larda oluyor R6 110'larda oluyor lowa alıyorum 130 140 oluyor bir türlü 144 yapamıyorum

İstediğiniz ayarı istediğiniz kombinasyonu yapın, o laptopu harici bir monitöre bağlamadığınız sürece en düşük ayarla aldığınız FPS ile en yüksek ayarla aldığınız FPS arasında neredeyse hiç fark olmayacaktır. Çünkü defalarca söylediğim gibi cihazınızda MUX Switch bulunmamakta. Bu nedenle ekran kartınız belki de %60-70 performansta kullanılabiliyor. Monitör takmak dışında çözümü yok, laptopu almadan önce biraz araştırsaydınız. Oldukça yaygın ve bilinen bir durum NVIDIA optimus.

Ekran kartınız tam performansta kullanılamadığı için yapabileceğiniz tek şey grafikleri fulleyip işlemciye binen yükü azaltmak ve darboğazın etkisini hafifletmek olur. MSI Afterburner indirip kullanım yüzdelerini kontrol edebilirsiniz. Dahili grafik biriminin oyunlarda %20, 30, 40 civarında kullanıldığını göreceksiniz. Bu da harici ekran kartınızın %20-30'luk performansı havaya uçup gidiyor demek.

İstediğiniz ayarı istediğiniz kombinasyonu yapın, o laptopu harici bir monitöre bağlamadığınız sürece en düşük ayarla aldığınız FPS ile en yüksek ayarla aldığınız FPS arasında neredeyse hiç fark olmayacaktır. Çünkü defalarca söylediğim gibi cihazınızda MUX Switch bulunmamakta. Bu nedenle ekran kartınız belki de %60-70 performansta kullanılabiliyor. Monitör takmak dışında çözümü yok, laptopu almadan önce biraz araştırsaydınız. Oldukça yaygın ve bilinen bir durum NVIDIA optimus.

Ekran kartınız tam performansta kullanılamadığı için yapabileceğiniz tek şey grafikleri fulleyip işlemciye binen yükü azaltmak ve darboğazın etkisini hafifletmek olur. MSI Afterburner indirip kullanım yüzdelerini kontrol edebilirsiniz. Dahili grafik biriminin oyunlarda %20, 30, 40 civarında kullanıldığını göreceksiniz. Bu da harici ekran kartınızın %20-30'luk performansı havaya uçup gidiyor demek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Afterburner gpu değeri %90 üstü oluyor hep. Mux switch olayını anladım.

Afterburner GPU değeri %90 üstü oluyor hep. MUX Switch olayını anladım.

Dediğim gibi, nereden duydunuz veya gördünüz bilmiyorum ancak o sistemle stabil 200 FPS alamazsınız Valorant'ta. Keza attığınız videoda da ortalama FPS 150 civarında.

Dediğim gibi, nereden duydunuz veya gördünüz bilmiyorum ancak o sistemle stabil 200 FPS alamazsınız Valorant'ta. Keza attığınız videoda da ortalama FPS 150 civarında.
Amacım zaten 144'e sabitleyebilmek avg 150 olsa öpüp başıma koyacağım anlaşamayacağız galiba 😅 her neyse sonuç olarak Optimus yüzünden harici monitör almak gerekli tamamdır

Amacım zaten 144'e sabitleyebilmek AVG 150 olsa öpüp başıma koyacağım anlaşamayacağız galiba 😅 her neyse sonuç olarak Optimus yüzünden harici monitör almak gerekli tamamdır

Attığınız videoda MUX Switch'li bir laptopta test yapılmış çünkü, bu nedele 150 FPS almış. Monitöre bağlamadan siz alamazsınız o değeri, onu demeye çalışıyorum.

Geri
Yukarı