Çözüldü RTX 3050 sürücüsü yüklenince fan hızlı dönüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Akif

Technopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
65
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Selamlar, bugün aldım kartı taktım sıkıntı yok. Ancak sürücüyü yükleyince boştayken de oyundayken de aynı devirde dönüyor fan. Windows'dan çıkınca, PC açılırken, BIOS'ta vs gayet sessiz ve yavaş dönüyor. Var mı bilgisi olan? GPU Tweak ve MSI Afterburner ile baktım en az %30 oluyor fan devri.

Bir de MSI Afterburner'da böyle bir şey var. %30 altına düşmüyor orada da GPU Tweak II'de de.

Temiz Windows 10 kurdum, sadece ekran kartı sürücüsünü kurdum, durum aynı.

1645707801615.png

Son düzenleme:
Çözüm
Selamlar arkadaşlar, Recep abim inceledi ve problemi doğruladı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüldü​

ASUS BIOS güncellemesi yayınladı.

Her şey için çok teşekkür ediyorum öz abim. 😍 @Recep Baltaş
GPU etkinliği devamlı bu şekilde:

1645732410190.png

Fan bağlantı kablosuna baktım, oturmuş durumda. Yine de bastırdım biraz daha ancak hareket etmedi zaten. Bir de bu durum sürücüyle birlikte ortaya çıkıyor. BIOS'ta veya Windows açılmadan önce düşük devirde çalışıyor fan. Başka bir 3050 Phoenix kullanıcısına ulaştım ve onda da boşta durum böyleymiş:

ExBVnq.png

Normal diyeceğim ama GPU serin, kullanım düşük, sürücü yokken de fan sessiz çalışıyor. Anlayamadım gerçekten.
PC açılınca GPU etkinliğine bakar mısın? Bir de ekran kartı fan bağlantı kablosu yerine iyi oturmuş mu?
Benim GPU-Z ekranı da bu şekilde:

GPU-Z.png

Diskten kopyalama yapıyorum diye yüksek normalde öyle bir durum yok bu arada. :D

Son düzenleme:
Fanın kendisi sesli olabilir mi? 🤔

Birisi mesela 3060 modelinde fanı değiştirmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya da fan hızı raporlama hatalı olabilir mi? Fan %100 devirde mi çalışıyor?

Yok abi 30-100 arasında kontrol edebiliyorum. 100'de zaten uçuyor. Raporlamada sorun yok sanıyorum. Sürücüyü hiç kurmasam gayet güzel çalışacak alet :D 1600 RPM boşta fazla gibi geldi ama normal mi dersin abi? Oyuna girince de artmıyor devir 60 derecede de ses aynı.

Evet abi diğerinde de aynı. Windows'tan önce, BIOS'ta fan dönüyor. 0 dB de yok. Yeniden başlatınca fanın yavaşladığı hızlandığı net duyuluyor. Arıza diyeceğim ama yazılım direkt izin vermiyor hızı düşürmeye ve iki kart aynı durum. Asus Global'e Mail attım belki normali böyledir.

Yeni konular

Geri
Yukarı