RTX 3060 aniden çoğu oyunda düşük FPS alma sorunu

Ekran kartı sürücüleri güncel mi?
BIOS a-XMP modu aktif mi?
Stok fanın termal macunu değişti mi?
Başka mantığa dayalı çözüm önerisi var mı?

1 gece için bana tek mantıklı gelen 1 gece önce neler yaptığıdır.

Hatta misal Windows güncelleme yapmıştır onu bile sorgularım. Veya elektrikler gidip gelmiştir. Aklıma gelir acaba parçaya zarar mı verdi. Misal belki elektrik gidip gelse BIOS belki bir ihtimal kendini sıfırlasa bile açılışta F1 yapmasını isterdi.

Z790 anakarta sahip olduğumdan Ram ile alakalı bir sorun olduğundan anında onunla ilgili uyarı ışığı yanıyor.
Ram frekansını 6000 Mhz den 6400 Mhz e çektiğimde bilgisayarı başlatmadı.
BIOS pilini söktüm ve 40 saniye bekledim tekrar taktım.
Daha sonra düzeldi.
Özet olarak bunlar 30 dakikada yaşandı yani 24 saatin içinde yaşanabiliyor.

1 gece için bana tek mantıklı gelen 1 gece önce neler yaptığıdır.

Hatta misal Windows güncelleme yapmıştır onu bile sorgularım. Veya elektrikler gidip gelmiştir. Aklıma gelir acaba parçaya zarar mı verdi. Misal belki elektrik gidip gelse BIOS belki bir ihtimal kendini sıfırlasa bile açılışta F1 yapmasını isterdi.

Elektrik gidip gelme durumunda o Power Boost güç kaynağı o sistemi çöp edebilir.
Sorun ya yazılımsal kaynaklı ya da donanımsal kaynaklı başka seçenek yok.

Ayrıca ekran kartı işlemci ve RAM bunların montajı doğru yapıldı mı bu da önemli.

Bir günde FPS bu oranda düştü ise yüksek ihtimal GPU sürücüsü ile ilgilidir. DDU ile sürücü kaldırıp temiz biz kurulum yapın. Sorun çözülmezse farklı şeyler denenebilir.

Bir günde FPS bu oranda düştü ise yüksek ihtimal GPU sürücüsü ile ilgilidir. DDU ile sürücü kaldırıp temiz biz kurulum yapın. Sorun çözülmezse farklı şeyler denenebilir.

Sürücünün güncel olmadığını fark ettim ama NVIDIA'nın sitesindeki en son sürüm 1 ay önce gelmiş. Şimdi olan bir sorun onunla alakalı mıdır? Sürücüyü kurduktan sonra da haber vereceğim.

Sürücünün güncel olmadığını fark ettim ama NVIDIA'nın sitesindeki en son sürüm 1 ay önce gelmiş. Şimdi olan bir sorun onunla alakalı mıdır? Sürücüyü kurduktan sonra da haber vereceğim.
Sadece sürümün eski olması ile alakalı olmayabilir. Oyunlardan veya menüden yanlışlıkla değiştirdiğin bir ayar performansın düşmesine sebep olabilir. Bende artık pek olmuyor ama AMD GPU kullandığım için önceden oyunlarda performans düştüğünde DDU ile yeniden kuruyordum, FPS eski haline geliyordu. Ve ben genelde eski sürücü kuruyordum, yeni olanlar belki tam stabil çalışmayabilir diye ancak Nvidia yazılım olarak kaliteli bir firma. Sadece silip tekrar yüklemenin yeterli olacağını düşünüyorum, işe yaramazsa farlı bir çözüm bulmaya çalışırız.

Sadece sürümün eski olması ile alakalı olmayabilir. Oyunlardan veya menüden yanlışlıkla değiştirdiğin bir ayar performansın düşmesine sebep olabilir. Bende artık pek olmuyor ama AMD GPU kullandığım için önceden oyunlarda performans düştüğünde DDU ile yeniden kuruyordum, FPS eski haline geliyordu. Ve ben genelde eski sürücü kuruyordum, yeni olanlar belki tam stabil çalışmayabilir diye ancak NVIDIA yazılım olarak kaliteli bir firma. Sadece silip tekrar yüklemenin yeterli olacağını düşünüyorum, işe yaramazsa farlı bir çözüm bulmaya çalışırız.

Ekran kartı sürücüsünü indirip kurduktan sonra experiencedende kurum yapıyordu ve ekran kartı güncellemesi bittikten sonra kart resetlenirken siyah ekran geldi ve geri görüntü gelmedi. Bilgisayarı kapatamıyorum şu an ne yapabilirim.

Ekran kartı sürücüsünü indirip kurduktan sonra experiencedende kurum yapıyordu ve ekran kartı güncellemesi bittikten sonra kart resetlenirken siyah ekran geldi ve geri görüntü gelmedi. Bilgisayarı kapatamıyorum şu an ne yapabilirim.
Görüntünün gelmesini bekle, bu tür durumlarda görüntü geç gelebilir. Eğer işe yaramazsa basit çözüm kasayı kapatıp tekrar açmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı