RTX 3060 ekran kapanıyor ama bilgisayar çalışmaya devam ediyor

SefaK.

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, konu başlığında belirttiğim gibi ekran kapanıyor ama bilgisayar çalışmaya devam ediyor. Bu sorun oyun oynarken veya gündelik işlerde başıma gelmiyor. Premiere Pro üzerinden video düzenlemesi yapıyorum sorun genelde video import ederken oluyor render alırken veya proje üzerinde çalışırken değil. Dosya import ederken ekran donuyor 2saniye sonra siyah ekrana düşüyor ardından sanki monitör kendini yenilermiş gibi bir açma kapama yapıyor ve siyah ekranda kalıyor bu süreçte bilgisayar çalışmaya devam ediyor. Siyan ekranda kaldığın da monitörü açıp kapatıyorum fiziksel tuştan ve kendine geliyor. Sistemim de 1660 Ti ekran kartı vardı sorun onda da aynıydı. RTX3060 ekran kartına geçtim ve onda da aynı.

Sistem parçaları:
MSI B450 Tomahawk Max anakart.
4 adet 3200MHz 8 GB RAM.
RTX3060 ekran kartı.
Ryzen 5 5600 işlemci.

Amacımız sistemdeki tüm donanımları tam yükte çalıştırıp PSU'in hareketlerini gözlemlemek. Acaba sistemi besleye biliyor mu? Yaptığınız işte ekran geç kapanıyorsa biraz test uzun sürsün 10 dakika kadar. Eğer import dediğiniz şeyi başlatır başlatmaz 15 sn içinde kapanıyorsa 2 dakika test etseniz yeterli. Bunun mantığı da PSU beslemeye çalıştıkça ısınacak ve performansı düşecek.
Çok teşekkür ederim en kısa zamanda deneyeceğim.

Senin sıkıntı kablodan veya ekran kartı çıkışı ile monitör girişinden diyorum. Donanımsal bir sorunda o sistem her türlü reset atardı. Benim 2 sene önce HDMI kablomun bir ucu bozuktu mesela ne zaman dizim masaya değse görüntü keserdi.

Belki sen render alırken fan hızından ötürü kasada titreme oluyor aynısını yaşatıyor.

Senin sıkıntı kablodan veya ekran kartı çıkışı ile monitör girişinden diyorum. Donanımsal bir sorunda o sistem her türlü reset atardı. Benim 2 sene önce HDMI kablomun bir ucu bozuktu mesela ne zaman dizim masaya değse görüntü keserdi.

Belki sen render alırken fan hızından ötürü kasada titreme oluyor aynısını yaşatıyor.

Hocam şöyle söyleyeyim ekran kartını yeni aldım. Kablodan olabilir mi bilmiyorum ama bu gün hiç olmadık şekilde eskiden sadece monitör aç kapa yapardı ama bu gün kendini resetledi. Yine aynı sorun kitlendi görüntü gitti pc bir süre çalıştı ve sonra resetledi.

Hocam normal şartlarda bir sorun olmuyor ise kablolardan sorun olacağını düşünmüyorum. İslemci , ekran kartini ve ram'yi ayri ayri stress testine sokup bir sorun var mı bakılmalı. Isındığını zaman kitlenme sorunu var mi bi orada sorun aranmalı. Daha sonrasında genel yük testi yapip psu teste alınmalı.

Hocam normal şartlarda bir sorun olmuyor ise kablolardan sorun olacağını düşünmüyorum. İslemci , ekran kartini ve ram'yi ayri ayri stress testine sokup bir sorun var mı bakılmalı. Isındığını zaman kitlenme sorunu var mi bi orada sorun aranmalı. Daha sonrasında genel yük testi yapip psu teste alınmalı.
Hocam her şey için çok teşekkür ederim. Sistemi aldığımda parçalarımı ayrı ayrı teste tabii tutmuştum ancak testlerde herhangi bir donma resetleme gibi bir durum olmamıştı. Konu hakkında çok fazla bilgimde yok açıkcası eğer vaktiniz varsa anlatabilir misiniz nasıl bir yol izlemem gerekiyor hangi programla hangi testleri ne kadar süre yapmam gerekiyor ve nelere dikkat etmem gerekiyor?

Amacımız sistemdeki tüm donanımları tam yükte çalıştırıp PSU'in hareketlerini gözlemlemek. Acaba sistemi besleye biliyor mu? Yaptığınız işte ekran geç kapanıyorsa biraz test uzun sürsün 10 dakika kadar. Eğer import dediğiniz şeyi başlatır başlatmaz 15 sn içinde kapanıyorsa 2 dakika test etseniz yeterli. Bunun mantığı da PSU beslemeye çalıştıkça ısınacak ve performansı düşecek.

Hocam render alırken problem yaşamıyormuş arkadaş, render, importtan daha fazla yüklenen bir durum cihaza. Tabii teknoloji, sağı solu belli olmuyor denemekte fayda var söylediğiniz testi.

Hocam render alırken problem yaşamıyormuş arkadaş, render, importtan daha fazla yüklenen bir durum cihaza. Tabii teknoloji, sağı solu belli olmuyor denemekte fayda var söylediğiniz testi.

Render alırken de bir problem yaşamıyorum, yük açısından ağır oyunlarda oynuyorum oyunlarda da bir problem yaşamıyorum. Premiere Pro da yaşıyorum sadece sorunu. Windows 10 kullanırken hiç başıma gelmemişti, Windows 11'e geçtikten sonra bu sorun ortaya çıktı. Windows 11 güncel, driverlar güncel, Premiere Pro güncel. Bahsedilen testleri nasıl yapabilirim? Yüzeysel olarak her parçayı ayrı ayrı test etmiştim sistemi ilk kurduğum da veya parça eklemesi yaptığımda.

Render alırken de bir problem yaşamıyorum, yük açısından ağır oyunlarda oynuyorum oyunlarda da bir problem yaşamıyorum. Premiere Pro da yaşıyorum sadece sorunu. Windows 10 kullanırken hiç başıma gelmemişti, Windows 11'e geçtikten sonra bu sorun ortaya çıktı. Windows 11 güncel, driverlar güncel, Premiere Pro güncel. Bahsedilen testleri nasıl yapabilirim? Yüzeysel olarak her parçayı ayrı ayrı test etmiştim sistemi ilk kurduğum da veya parça eklemesi yaptığımda.

Hocam Premiere orijinal mi yoksa malum şekilde bir kurulum mu? Eğer orijinal değil ise belki de programın sorunu W11'e uyum sağlayamaması olabilir. Bende Adobe CS'de benzer bir sorun yaşamıştım ekran vs gitmiyordu da program kitleniyordu daha projeyi açarken. Çok kitaplığınız, kuracak eklentiniz vs yoksa programı kaldırıp, sağlam, W11 uyum garantili bir şekilde indirmenizi önerebilirim, ancak orijinal ise programdan kaynaklı olacağını düşünmüyorum.

Testler ile ilgili de bilgi sahibi değilim, öneren arkadaş geri dönüş yapacaktır size.

Geri
Yukarı