RTX 3060 - i7 12700H laptopta anlamsız FPS düşüşleri

reguluss

Centipat
Daha fazla  
Herhangi bir oyunda anlık FPS droplar yaşıyorum. Değerlere baktığımda %0.1 FPS tek haneli 1-5 arası değerlerde %1 FPS ise oyundan oyuna değişmekle beraber 35-1 bandlarında gözüküyor. Sıcaklıkla alakalı bir problem gözükmüyor GPU 70 derecelerde CPU 70-85 arası çalışıyor. Kullanımlarında da keza bir problem göremedim GPU AAA oyunlarda %99-100 iken CPU ise genelde %20-30 bandında oluyor. Gözlemlediğim şey ise şu: Jedi Fallen Order adlı oyunda örneğin FPS uzak mesafedeki dokulara yaklaşılınca daha yüksek kaliteli gözüktüğü an düşüyor. O esnada ise CPU kullanımının anlık %20'den 40'lara çıktığını fark ettim. Keza Metro Exodus'ta da FPS yeni bir alana giriş yaptığım an dibe çakılıyor.

Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum, sorunun ne olduğuna dair en ufak fikrim yok.

RTX 3060 laptop GPU.
i7 12700H işlemci.
8x2 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni bir alana girince fps düşmesi normal bana da oluyor sonuçta yeni bir harita yükleniyor o arada işlemci yüksek kullanılıyor ve drop kasma giriyor eski oyunlarda ara sahne veya yükleme ekranı koydukları için anlamıyorduk ancak şimdiki oyunlarda direkt geçiş yaptığından o kısımlarda drop normaldir. Ayrıca sıcaklıklar ve kullanımlar normal.

Sorunun veya çözümün ne olduğuna dair benim de en ufak bir fikrim yok ama sorununuzu o kadar güzel ifade etmişsiniz ki sırf bunu belirtmek için mesaj yazasım geldi. Umarım ciddi bir sorun yoktur ve kısa sürede yardımcı olacak arkadaşlar çıkar. :)

Yeni bir alana girince fps düşmesi normal bana da oluyor sonuçta yeni bir harita yükleniyor o arada işlemci yüksek kullanılıyor ve drop kasma giriyor eski oyunlarda ara sahne veya yükleme ekranı koydukları için anlamıyorduk ancak şimdiki oyunlarda direkt geçiş yaptığından o kısımlarda drop normaldir. Ayrıca sıcaklıklar ve kullanımlar normal.
Ya yeni bi alana girmekten çok hani herhangi bi open world oyunda haritada ilerlediğinde ve her uzak cisim textureu yüklendiğinde fps yerlere çakılıyor ki bu da çok sık yaşanıyor doğal olarak. Days Goneda mesela motorsiklet ile ilerlerken frametime allah katına çıkıyor iniyor habire. Bu kadarı normal olamaz gibi geliyor bana 😔

Sorunun veya çözümün ne olduğuna dair benim de en ufak bir fikrim yok ama sorununuzu o kadar güzel ifade etmişsiniz ki sırf bunu belirtmek için mesaj yazasım geldi. Umarım ciddi bir sorun yoktur ve kısa sürede yardımcı olacak arkadaşlar çıkar. :)
Teşekkür ederim... Umarım çözeceğim 🙂

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı