RTX 3060 Lenovo Legion modeli satışta

MUX Switch'i ne gibi durumlarda açmam iyi olur?

Sürekli açık kalsa performanstan kayıp ya da bilgisayara zarar verme gibi bir durum yaşar mıyım?
Rekabetçi oyunlarda açarsan fps artar ama onun dışındaki oyunlarda ve normal kullanımda kapalı tut çünkü mux açık olunca fazla güç kullanıyor bildiğim kadarıyla ama kapatınca daha düşük güç tüketimi oluyor normal kullanımda.

Sıcaklıkları düşürmek için FPS sabitlemek çok iyi bir yöntem. Valorant, CS gibi oyunlarda 250-300 FPS görmemizin hiçbir anlamı yok bence, çünkü zaten esporcu olmayacağız bu yaştan sonra. Bir kere öyle bir amacı olan insan gider harici monitörde oynar. O yüzden en iyisi FPS'i sabitleyip boşuna ekran kartı ve GPU'yu yormamak. Mesela ben singleplayer oyunlarda da oynarken bakıyorum ortalama kaç FPS alıyorum misal 80 mi, sabitliyorum 60A-75E sıcaklıklar 3-4 derece de olsa düşüyor.

FPS sabitleme hemen hemen bütün oyunlarda input lag olmasına sebebiyet verir. Tabi birçok oyunda bu görmezden gelinebilir ya da hissedilemeyebilir ama Valorant ve CS:GO gibi oyunlarda FPS'i sabitlememek, zaten bilgisayar zorlayıcı oyunlar olmaması sebepleriyle kanımca daha iyidir. Ben de harici bir monitör kullanıyorum zaten rekabetçi bir şekilde oynamaktan keyif aldığım için, fakat keyfine oynamak istense dahi FPS'i sabitlememeyi tavsiye ediyorum. 165 Hz ekranda 165 FPS alınıyor olsa dahi limit koymamak her zaman daha akıcı bir oyun deneyimi sağlar.

FPS sabitleme hemen hemen bütün oyunlarda input lag olmasına sebebiyet verir. Tabi birçok oyunda bu görmezden gelinebilir ya da hissedilemeyebilir ama Valorant ve CS:GO gibi oyunlarda FPS'i sabitlememek, zaten bilgisayar zorlayıcı oyunlar olmaması sebepleriyle kanımca daha iyidir. Ben de harici bir monitör kullanıyorum zaten rekabetçi bir şekilde oynamaktan keyif aldığım için, fakat keyfine oynamak istense dahi FPS'i sabitlememeyi tavsiye ediyorum. 165 Hz ekranda 165 FPS alınıyor olsa dahi limit koymamak her zaman daha akıcı bir oyun deneyimi sağlar.
Valla hocam 6-7 senedir sabit 144 fps lol oynuyorum, bi eksikliğini hissetmedim. Dediğim gibi pro olcak halim yok. PC'nin ısınmaması daha önemli, özellikle pc laptopsa.

Hocam sizin bahsettiğiniz V-Sync. Oyun içi ayarlarda eğer varsa FPS sabitleme veya NVIDIA ayarlarından oyuna özel FPS sabitleme yapılırsa sorun olmuyor. V-Sync yapıldığında anlık FPS değişimlerinde yırtılma olurken bu şekilde sabitlemelerde FreeSync veya G-SYNC aktif olduğu için sorun yaşanmıyor. Whisper mode da benzer ancak 40-120FPS arasına sabitleniyor.

Örneğin GTA V'de 60 FPS'ye sabitledim. Whisper mode ile sabitlediğimde fan daha az dönüyor ve daha düşük frekanslarda çalışıyordu. Ama bu ayarı aktif ettikten sonra her oyun 40-120FPS arasında çalışıyor. Her oyuna özel açıp kapatma olmuyor mecburen NVIDIA Experience ayarlarından tamamen kapattım.

Dosya Ekleri

• GTA V.png
    GTA V.png
    40 KB · Görüntüleme: 48
Valla hocam 6-7 senedir sabit 144 fps lol oynuyorum, bi eksikliğini hissetmedim. Dediğim gibi pro olcak halim yok. PC'nin ısınmaması daha önemli, özellikle pc laptopsa.
Valla doğrudur hocam, aksine ben de hep hissederdim. Bu nedenle GeforceNow dahi oynayamadım. İnsandan insana değişiyor bu durum ama mümkün olduğunca avantajlı oynamak isteyen kişiler FPS sabitleme ve V-Sync (Dikey Senkronizasyon) kullanmamalı. Performans ve düşük gecikmeyi sıcaklığa karşı tartıya koyup karar verilebilir. Belki de ben şu ana kadar şanslıydım ama 1050ti 7700hq'lu 3 yıllık legion y520 laptopum geçen ay havalar çok sıcak diye throttle oldu ve undervolt yapıp çok güzel sıcaklıklarla devam ediyorum. Umarım kendisini legion 5 ya da omen ile emekli edeceğim.
Hocam sizin bahsettiğiniz V-Sync. Oyun içi ayarlardaki FPS sabitleme veya NVIDIA ayarlarından oyuna özel FPS sabitleme yapılırsa sorun olmuyor. V-Sync yapıldığında anlık FPS değişimlerinde yırtılma olurken bu şekilde sabitlemelerde FreeSync veya G-SYNC aktif olduğu için sorun yaşanmıyor. Whisper mode da benzer ancak 40-120FPS arasına sabitleniyor.

Örneğin GTA V'de 60 FPS'ye sabitledim. Whisper mode ile sabitlediğimde fan daha az dönüyor ve daha düşük frekanslarda çalışıyordu. Ama bu ayarı aktif ettikten sonra her oyun 40-120FPS arasında çalışıyor. Her oyuna özel açıp kapatma olmuyor mecburen NVIDIA Experience ayarlarından tamamen kapattım.
Ben rekabetçi oyunları hesaba katarak konuşmuştum, çünkü Valorant'ta gerçekten de input lag söz konusu oluyor gerek FPS Lock gerek V-Sync olsun. Tabi her şey sonuçta kişinin tercihi.

Vallahi doğrudur hocam, aksine ben de hep hissederdim. Bu nedenle GeForce NOW dahi oynayamadım. İnsandan insana değişiyor bu durum ama mümkün olduğunca avantajlı oynamak isteyen kişiler FPS sabitleme ve V-Sync (dikey senkronizasyon) kullanmamalı. Performans ve düşük gecikmeyi sıcaklığa karşı tartıya koyup karar verilebilir. Belki de ben şu ana kadar şanslıydım ama 1050 Ti 7700HQ'lu 3 yıllık Legion Y520 laptopum geçen ay havalar çok sıcak diye throttle oldu ve undervolt yapıp çok güzel sıcaklıklarla devam ediyorum. Umarım kendisini Legion 5 ya da Omen ile emekli edeceğim.

Ben rekabetçi oyunları hesaba katarak konuşmuştum, çünkü Valorant'ta gerçekten de input lag söz konusu oluyor gerek FPS lock gerek V-Sync olsun. Tabi her şey sonuçta kişinin tercihi.

Omen 15 kullanıyorum Wi-Fi ile bazen hiçbir oyunda lag ping sorunu yaşamazken Valorant'ta yaşıyorum. Legion 5'lerde Realtek Wi-Fi kartı koymuşlar performansı soru işareti ve gecikme sorunu yaşayanlar var jarrod tech videosunun yorumlarında okumuştum. Laptopun ağırlığını düşünürsek zaten taşınabilirlik kalmıyor. Rekabetçi oyun oynamak isteyen kablolu ağ kullanması daha iyi olur tabii.

Omen 15 kullanıyorum Wi-Fi ile bazen hiçbir oyunda lag ping sorunu yaşamazken Valorant'ta yaşıyorum. Legion 5'lerde Realtek Wi-Fi kartı koymuşlar performansı soru işareti ve gecikme sorunu yaşayanlar var jarrod tech videosunun yorumlarında okumuştum. Laptopun ağırlığını düşünürsek zaten taşınabilirlik kalmıyor. Rekabetçi oyun oynamak isteyen kablolu ağ kullanması daha iyi olur tabii.
Evet ne yazık ki kötü bir kart koymuşlar, intelin 1.5 gbps downloaduna karşı 800 max görebilmiş realtek kart. Olay sadece download degil tabi ki ama gel gör ki kaç hanede 100 üstü internet var. Yine Jarrodtech'in söylediği kadarıyla en azından omenler x8 şeklinde ramlerle gönderiliyormuş. Türkiye ürünlerinde de böyle olup olmadığını ve aynı şekilde bataryayı da merak etmekteyim.

Laptopun ağır olduğunu düşünüyor musunuz? Hangi konfigürasyona sahipsiniz acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı