RTX 3060 Ti için işlemci ve anakart önerisi

Hocam Z490'lar daha ileri dönük. İleride performansınızı yükseltmek için bir sürü seçeneğiniz var. RAM'lere OC yapmak, işlemciye OC yapmak, ısınmadan yeni işlemci kullanmak gibi.
Dediğinizi anladım fakat şu anda ileriye dönükten ziyade f/p daha iyi olur. Geliştirmek için değil de şu anki sistemimle sıkıntı çıkartmadan uyumlu olacak bir anakart önerebilir misiniz?

Dediğinizi anladım fakat şu anda ileriye dönükten ziyade F/P daha iyi olur. Geliştirmek için değil de şu anki sistemimle sıkıntı çıkartmadan uyumlu olacak bir anakart önerebilir misiniz?

B460 alırsanız 10600KF Turbo frekansına çıkmakta zorlanabilir. Hele bir de soğutma bloğu olmayan anakart alırsanız 4.8 GHz hayal olur.
Benim önerim böyle.

Anakartın fazla voltaj vermesi nedeniyle ısınma sorunu AMD tarafında var, Intel'de böyle bir sorun ile hiç karşılaşmadım. Sadece K serisi işlemcileri OC yaptığını zaman daha stabil bir OC için iyi bir anakart almanız lazım onun dışında stok işlemcilerde H serisi, B serisi ile Z serisi anakart ile aynı performansı alırsınız.

4000 tl
B460 alırsanız 10600KF Turbo frekansına çıkmakta zorlanabilir. Hele bir de soğutma bloğu olmayan anakart alırsanız 4.8 GHz hayal olur.
Benim önerim böyle.
İşlemciden stok soğutucu çıkmıyor.

4000 TL.

İşlemciden stok soğutucu çıkmıyor.

Arkadaşta soğutucu mevcutmuş.
Anakartın fazla voltaj vermesi nedeniyle ısınma sorunu AMD tarafında var, Intel'de böyle bir sorun ile hiç karşılaşmadım. Sadece k serisi işlemcileri OC yaptığını zaman daha stabil bir OC için iyi bir anakart almanız lazım onun dışında stok işlemcilerde h serisi, b serisi ile Z serisi anakart ile aynı performansı alırsınız.

VRM'ler ısınınca otomatik işlemci frekansı düşer hocam. 125W bir işlemciyi VRM soğutucusu olmayan bir anakarta takarsanız da olacak şey aynen budur.

Arkadaşta soğutucu mevcutmuş.

VRM'ler ısınınca otomatik işlemci frekansı düşer hocam. 125W bir işlemciyi VRM soğutucusu olmayan bir anakarta takarsanız da olacak şey aynen budur.
Stok işlemci oyunlarda 125W çalışmayacağı için sorun olmaz, 10700F'in 125W görmesi için %100 yükte çalışması lazım ve en az 5 dakika bu şekilde çalıştıktan sonra frekans düşürmeye başlayabilir, bu da oyunlarda olacak bir şey değil.

Stok işlemci oyunlarda 125W çalışmayacağı için sorun olmaz, 10700F'in 125W görmesi için %100 yükte çalışması lazım ve en az 5 dakika bu şekilde çalıştıktan sonra frekans düşürmeye başlayabilir, bu da oyunlarda olacak bir şey değil.

10700F'den bahsetmiyorum onu belki çalıştırır sorunsuz ama 10600KF+B460 kombinasyonu için bu durum olur. B460'dan kastım bu arada heatsinki olmayan bir b460.

10700F'den bahsetmiyorum onu belki çalıştırır sorunsuz ama 10600KF+B460 kombinasyonu için bu durum olur. B460'dan kastım bu arada heatsinki olmayan bir b460.
Anakartın fazla voltaj vermesi nedeniyle ısınma sorunu AMD tarafında var, Intel'de böyle bir sorun ile hiç karşılaşmadım. Sadece K serisi işlemcileri OC yaptığını zaman daha stabil bir OC için iyi bir anakart almanız lazım onun dışında stok işlemcilerde H serisi, B serisi ile Z serisi anakart ile aynı performansı alırsınız.
O zaman B460 alacaksam 10700F almak daha mı mantıklı?

Geri
Yukarı