RTX 3060 Ti vs RX 6700XT

Bütçe
18.000
Güçlü olması önemli değil. Şöyle bir oyunda AMD nin RT özelliklerinden yararlanamayacaksam isterse Dünya nın en güçlü kartı olsun tercih edilmez. AMD hala Nvidia nın gerisinde bu konuda. Sadece bu oyuna özel bir şey değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güçlü olması önemli değil. Şöyle bir oyunda AMD nin RT özelliklerinden yararlanamayacaksam isterse Dünya nın en güçlü kartı olsun tercih edilmez. AMD hala Nvidia nın gerisinde bu konuda. Sadece bu oyuna özel bir şey değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

RTX sizin için şart olabilir, başkaları için değil. 3060 Ti alıp bir kaç sene sonra VRAM darboğazı yiyorum diyecek.

Herkesin kafası mı güzel? Tabii ki 3060Ti. O vram hiçbir oyunda sana yetersiz gelmeyecek uzunca bi' süre. Saf güç hiçbir şekilde işine yaramayacak muhtemelen, nvidia'nın dlss teknolojisi yeter.

RTX sizin için şart olabilir, başkaları için değil. 3060 Ti alıp bir kaç sene sonra VRAM darboğazı yiyorum diyecek.
Hayır demeyecek.

1440P'de RT açarak oynayabiliyorum attığın oyunu. 80 FPS değil 60 FPS oluyor, FSR ile 80'lere de çıkarım. 100 değil 80 FPS, tühlük bir durum yok yani. Aynı şekilde Control'de RT Reflections açarak da oynayabiliyorum. Bu şekilde etki yaratan oyun sayısı 4-5'tir, onların da 2-3'ünde (Dying Light 2, CP2077) 3060Ti da tatmin edici FPS değeri veremiyor zaten. Kaldı ki salt 1 oyun için VRAM'den vazgeçilmez, şu devirde özellikle.

Zaten RT konuşacaksak 4000 serisi altı kartların gündem dahi olmaması lazım.

Herkesin kafası mı güzel?
Yok, sen bilgisizsin sadece. 8 GB VRAM'e ''uzunca bir süre'' yeterli diyen insansın neticede.

CW Sorunu şans. Ben şahsen 6700XT ASUS kullanıyorum ve CW neredeyse çok yaşamıyorum, olan da geçiyor zaten. CW her kartta da var, bu sebepten uzak dur demek saçma olmuş. Fanlar da dengesiz değil, elle ayara da gerek yok. BIOS'tan ayar yapabilir veya uygulamadan ayarlayabilirsin. Saçma sapan hatalardan kastın nedir? Diğer parçaların ne ayrıca, merak ettim.

WattMan'den bahsediyorum, birkaç kere de driver yükleyip restart attığımda Windows gelmiyordu. CW konularına bakarsan çoğunun ASUS Dual olduğunu görürsün, bu modelde çok var. Ayrıca fanlar son seviyeyle bir önceki seviyede çok farklı çalışıyor, bahsettiğim şey de bu zaten. Ara seviyeler yok gibi bir şey. B550-A Pro, R5 5600, G.Skill Ripjaws 2x8GB 3200 CL16, CV550.

1440P'de RT açarak oynayabiliyorum attığın oyunu. 80 FPS değil 60 FPS oluyor, FSR ile 80'lere de çıkarım. 100 değil 80 FPS, tühlük bir durum yok yani. Aynı şekilde Control'de RT Reflections açarak da oynayabiliyorum. Bu şekilde etki yaratan oyun sayısı 4-5'tir, onların da 2-3'ünde 3060Ti da tatmin edici FPS değeri veremiyor zaten. Kaldı ki salt 1 oyun için VRAM'den vazgeçilmez, şu devirde özellikle.

Zaten RT konuşacaksak 4000 serisi altı kartların gündem dahi olmaması lazım.

Yok, sen bilgisizsin sadece. 8 GB VRAM'e yeterli diyen insansın neticede.
Last of Us faciası dışında bana o VRAM'de sorun çıkartan oyun gösterebilir misin? Hayır gösteremezsin, ve uzunca bir süre de gösteremeyeceksin muhtemelen.

Bizzat RTX 3060 Ti kullanıcısı olarak RX6700 XT tokatlar, RTX 3060 Ti VRAM sebebiyle oyunlarda sıkıntı çıkartmaya başladı bile.

Resident Evil 4 Remake'de RT açınca VRAM yetmediğinden oyun çöküp duruyor RTX 3060 Ti'da, güzel teknoloji ama Nvidia kullanmamıza izin vermiyor.

Bizzat RTX 3060 Ti kullanıcısı olarak RX6700 XT tokatlar, RTX 3060 Ti VRAM sebebiyle oyunlarda sıkıntı çıkartmaya başladı bile.

Resident Evil 4 Remake'de RT açınca VRAM yetmediğinden oyun çöküp duruyor RTX 3060 Ti'da, güzel teknoloji ama Nvidia kullanmamıza izin vermiyor.
RT zaten şu noktada 3060 üstü kartlarda iyi bir şekilde kullanılabilir bence.
3060'a paranız yetmiyorsa AMD'ye bakabilirsiniz, 3050'yi önermem. Ama bu fiyat aralığına çıkabilirseniz ilk tercihiniz NVIDIA olsun. FPS değerine bakıp orgazm olan tipleri dinlemeyin. O güç kart b*ktansa hiçbir şey ifade etmiyor. NVIDIA al kafan rahat olsun.

Last of Us faciası dışında bana o VRAM'de sorun çıkartan oyun gösterebilir misin? Hayır gösteremezsin, ve uzunca bir süre de gösteremeyeceksin muhtemelen.
RE4 Remake'te aldığın, alacağın crashler; Hogwarts Legacy. Oturup araştırsam daha da bulurum da gerek yok. Şu an tehlike alarmı vermeye başlamış bir kartı alıp ne diye kullanacaksın? VRAM'ine yetersiz diyebilmek için şu an piyasadaki her oyunda VRAM yetersizliği mi yaşaman gerek? 1-2 seneye çıkacak oyunlarda yaşanacak senaryoyu görmek çok mu zor? Misal bazı kartlar şu an bile VRAM yetersizliğinden RT açtığında bazı oyunlarda AMD kart ile eşit performans veriyor, RT konusunda üstün olmasına rağmen.

Sanarsın kart alan insan 1 sene kullanıp kenara atmak için alıyor. Haydi ben bilmiyorum, önde gelen tech review kanalları da mı anlamıyor bu işlerden hiç?

Herkesin kafası mı güzel? Tabii ki 3060 Ti. O VRAM hiçbir oyunda sana yetersiz gelmeyecek uzunca bi' süre. Saf güç hiçbir şekilde işine yaramayacak muhtemelen, NVIDIA'nın DLSS teknolojisi yeter.

Hayır demeyecek.

Kartın gücüne göre VRAM yetersiz kesinlikle. Güncel çıkan oyunların neredeyse hepsinde 10 GB üstü kullanımlar görüyorum ben 1080p de. Bu oyunlar 3060 Ti da sorunsuz çalışıyorlar ama VRAM kullanımları sona dayanıyor. Bunun eksi tarafı ise anlık droplar ya da ram şişmesi. Kesinlikle uzun ömürlü bir kart olmayacaktır. İlerleyen yıllarda daha da net göreceksiniz. Son aylarda VRAM üzerine 10’larca video çekti birçok kanal. Oyun olarak örnek isterseniz de Resident Evil 4 (max ayaları açacak güçte olmasına rağmen vramden dolayı crash yiyeceksiniz), Forza Horizon 5, Last of Us, Hogwarts Legacy bu oyunların hepsinde 10 gb seviyesinde kullanımlar oluyor. Oyun dışında render, yazılım vs uğraşıyorsanız o zaman Nvidia tercih edebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı