RTX 3060 Ti vs RX 6700XT

Bütçe
18.000
TLOU gibi bir oyunda 1080p yayın ve Ultra ayarlarda ne WattMan ne crash ne donma ne takılma ve ne de driver çökmesi yaşadım. Ayrıca daha geçen gün, 10 kez AMD Adrenalin sürümü ve mantıken driverlarımı değiştirdim. 1 kez olsun restart attığımda PC ne geç açıldı ne de bozuldu.
Fanların son seviye ve önceki seviye farklı çalışması birinin Turbo birinin Full Speed olmasından olabilir mi? Ara seviyeleri şart koyarak ayarlarsın (ayarlanmıyordur belki bilmem) olmadıysa da zaten sesi insanı etkilemiyor. Coil Whine problemi dediğim gibi, her ekran kartında var. Ben bu ekran kartında şahsen çok fazla yaşamıyorum ve duymuyorum, bu konu tamamen şans zaten. 4000 serisinde bile var yani.

TLOU gibi bir oyunu sıkıntısız oynamanız çok garip, ben crash yedim, sürekli darboğaz yedim, yer yer ekran kartı kullanımı %60'ı geçmiyordu. Çözünürlüğü %120'e aldığımda sorun çözülüyordu. Bence Turbo'nun 65 derecelerde çalışması çok anlamsız, 60 derecede hafif fan sesi gelirken 65 üstünde kart uçak kaldırıyor. Kulaklık kullanıyorsanız duymazsınız zaten, ben hoparlör kullandığım için çok rahat duyuyorum. Hatta Ultra da oynayabildiğim oyunları fan sesinden dolayı high da oynuyorum. Fan ayarlanabiliyor bu arada, yine de bununla uğraşmak istemezdim. Benimki OCli model, belki bu kadar sorun yaşamamın nedeni budur. Sizin işlemci nedir?

TLOU gibi bir oyunu sıkıntısız oynamanız çok garip, ben crash yedim, sürekli darboğaz yedim, yer yer ekran kartı kullanımı %60'ı geçmiyordu. Çözünürlüğü %120'e aldığımda sorun çözülüyordu. Bence Turbo'nun 65 derecelerde çalışması çok anlamsız, 60 derecede hafif fan sesi gelirken 65 üstünde kart uçak kaldırıyor. Kulaklık kullanıyorsanız duymazsınız zaten, ben hoparlör kullandığım için çok rahat duyuyorum. Hatta Ultra da oynayabildiğim oyunları fan sesinden dolayı high da oynuyorum. Fan ayarlanabiliyor bu arada, yine de bununla uğraşmak istemezdim. Benimki OCli model, belki bu kadar sorun yaşamamın nedeni budur. Sizin işlemci nedir?
Evde hoparlör var zaten ki çoğu zaman da öyle oynadım. Belki de kasanın fan sesi yüzünden duymamışımdır fakat dibine çok girmedikçe o farkı zaten anlamıyorum. İşlemcim 5600 seninki ile aynı. Ram 32 diye belki daha rahattır ya da anakart farkı vardır pek bilemiyorum. Fan ayarı da zor değil aslında, uygulamadan ayarlanıyor tek tuşla ki çok ısınmıyor ekran kartı zaten veya dediğiniz gibi OC'li model diye olabilir, benimki düz Asus Dual.

Evde hoparlör var zaten ki çoğu zaman da öyle oynadım. Belki de kasanın fan sesi yüzünden duymamışımdır fakat dibine çok girmedikçe o farkı zaten anlamıyorum. İşlemcim 5600 seninki ile aynı. Ram 32 diye belki daha rahattır ya da anakart farkı vardır pek bilemiyorum. Fan ayarı da zor değil aslında, uygulamadan ayarlanıyor tek tuşla ki çok ısınmıyor ekran kartı zaten veya dediğiniz gibi OC'li model diye olabilir, benimki düz Asus Dual.
Uygulamadan ayarlanıyor dediğiniz QUITE mod vardı galiba, ama bir farkını görmemiştim, o mu? Bir de ekran kartının üstündeki çentik P de mi Q da mı sizde?

Uygulamadan ayarlanıyor dediğiniz QUITE mod vardı galiba, ama bir farkını görmemiştim, o mu? Bir de ekran kartının üstündeki çentik P de mi Q da mı sizde?
AI Suite 3'den ayar yapıyorum ben, onda da silent var. Cidden de ses çıkarmıyor, yani kasamın fanları ses çıkarmasa 0 ses duyarım gibime geliyor. P'de sanırım, siyah kare orada yani oraya çekili diye düşünüyorum. Oraya hiç ellemedim, ne olduğunu da merak ediyorum açıkçası ama sistemi kurarlarken halletmişlerdir diye ellemedim. Baş harflerinden yola çıkarak Performans ve Sessiz mod diye bir şeydir diye düşünüyorum, öyleymiş de zaten.

Undervolt + elle fan ayarı yapmayı denediniz mi Wattman üzerinden? Sapphire Pulse modeli kullanmama rağmen -ki kendisi muadillerine göre daha çok ısınıyor- oyunlarda 60-65 arası git gel yapıyor ve fan sesi hiçbir zaman kulak tırmalayıcı derecede olmuyor. UV ayarlarım sıfırlanmadığı sürece 2000 RPM görmüyorum bile.

RT açılacak kartlar değiller aslında kaldı ki RT görüntüyü yumuşatmaktan başka bir artısını göremiyorum. -50 FPS almayı kabullenmiyorum.

Bir de yeni çıkan oyunlarda RT 3060 Ti'ı geç 3070 ve 6700 XT hemen hemen aynı performansa sahipler. Zaten bir oyun Nvidia logolu değilse 6700 XT bunlara fark açıyor.

Ha eğer ben RT kökleyeceyim, 2K oynayacağım dersen buyur 4070 Ti tarafına hatta 4080. Bu kartlarla işin olmasın. Ben 2K Ultra, optimizasyonu iyi oyunda RT açarım dersen 6700 XT tarafına yöneleceksin, malum 3060 Ti/3070 gibi kartlar 8 GB gibi leş bir VRAM'e sahipler.

AI Suite 3'ten ayar yapıyorum ben, onda da silent var. Cidden de ses çıkarmıyor, yani kasamın fanları ses çıkarmasa 0 ses duyarım gibime geliyor. P'de sanırım, siyah kare orada yani oraya çekili diye düşünüyorum. Oraya hiç ellemedim, ne olduğunu da merak ediyorum açıkçası ama sistemi kurarlarken halletmişlerdir diye ellemedim.

Orası da fan ayarı diye biliyorum, P de fanlar minimum %20 de çalışırken Q da minimum %0 oluyor.

TLOU gibi bir oyunu sıkıntısız oynamanız çok garip, ben crash yedim, sürekli darboğaz yedim, yer yer ekran kartı kullanımı %60'ı geçmiyordu. Çözünürlüğü %120'e aldığımda sorun çözülüyordu. Bence Turbo'nun 65 derecelerde çalışması çok anlamsız, 60 derecede hafif fan sesi gelirken 65 üstünde kart uçak kaldırıyor. Kulaklık kullanıyorsanız duymazsınız zaten, ben hoparlör kullandığım için çok rahat duyuyorum. Hatta Ultra da oynayabildiğim oyunları fan sesinden dolayı high da oynuyorum. Fan ayarlanabiliyor bu arada, yine de bununla uğraşmak istemezdim. Benimki ocli model, belki bu kadar sorun yaşamamın nedeni budur. Sizin işlemci nedir?

TLOU bende Ultra ayarlarda ortalama 70 FPS gibi bitirdim. Ekran kartı bende de tam verimli çalışmıyordu. İşlemci 5600 olmasına rağmen yetmedği yerler çok oldu. Sürekli 80-90 kullanımlarda geziyordu. Oyunun orta kısmında falan RAM'leri 32 GB yapmıştım. Bundan sonra biraz daha stabil oynadım frametime açısından.

Undervolt + elle fan ayarı yapmayı denediniz mi WattMan üzerinden? Sapphire Pulse modeli kullanmama rağmen -ki kendisi muadillerine göre daha çok ısınıyor- oyunlarda 60-65 arası git gel yapıyor ve fan sesi hiçbir zaman kulak tırmalayıcı derecede olmuyor. UV ayarlarım sıfırlanmadığı sürece 2000 RPM görmüyorum bile.

Undervolt yeni yaptım, sıcaklık konusunda benim de hiçbir sorunum yok. Kart 70 dereceyi görmedi, fan içinde AI Suite 3'ü deneyeceğim.

Geri
Yukarı