RTX 3060 Ti Windforce 90 dereceye çıkıyor

Snowy1337

Centipat
RAM
Team T-Force Vulcan TUF Alliance 16 GB (2x8) DDR4 3200 MHz
Ekran kartı
Gigabyte RTX 3060TI Windforce OC GV-N306TWF2OC-8GD
Anakart
Gigabyte B450M K AMD AM4 DDR4 Micro ATX
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 Altı Çekirdek 3.50 GHz
Bilgisayarımı yaklaşık 3 hafta önce aldım (hazır sistem) ve 2 gün önce kurdum, normal şekilde sadece Chrome ve Discord açık 30-35 derece arasında gidip geliyor bugün The Forest indirdim test için 5 dakika oynadıkta sonra GPU sıcaklığına baktığımda 90 dereceyi ve GPU Kullanımı hep %100 olarak gördüm normal mi anlamadım ve bende oyunu kapattım, overclock ve undervoltage'dan da pek anlamadığım için ne yapmam gerektiğini veya değerlerin normal mi olduğunu bilmiyorum o yüzden konu açtım.

Kasa modeli: Nova Mesh SE TG + 4 ARGB

Son düzenleme:
Çok normal olmamakla birlikte normal diyebilirim. Kasanızın havalandırmasını iyi olmamasından kaynaklı olabilir. İşlemcinin sıcaklık değerleri ne kadar acaba? Ya da başka bir yerden sıcaklık değeri alabileceğimiz yer var mı?

Bilgisayarımı yaklaşık 3 hafta önce aldım (hazır sistem) ve 2 gün önce kurdum, normal şekilde sadece Chrome ve Discord açık 30-35 derece arasında gidip geliyor bugün The Forest indirdim test için 5 dakika oynadıkta sonra GPU sıcaklığına baktığımda 90 dereceyi ve GPU Kullanımı hep %100 olarak gördüm normal mi anlamadım ve bende oyunu kapattım, overclock ve undervoltage'dan da pek anlamadığım için ne yapmam gerektiğini veya değerlerin normal mi olduğunu bilmiyorum o yüzden konu açtım.

Kasa modeli: Nova Mesh SE TG + 4 ARGB

Normal değil. Fan ayarlarını gözden geçirin. Soğutma çok iyi değilse, oyunlarda %60 civarı ayarlayabilirsiniz.

Bilgisayarımı yaklaşık 3 hafta önce aldım (hazır sistem) ve 2 gün önce kurdum, normal şekilde sadece Chrome ve Discord açık 30-35 derece arasında gidip geliyor bugün The Forest indirdim test için 5 dakika oynadıkta sonra GPU sıcaklığına baktığımda 90 dereceyi ve GPU kullanımı hep %100 olarak gördüm normal mi anlamadım ve bende oyunu kapattım, overclock ve undervoltage'dan da pek anlamadığım için ne yapmam gerektiğini veya değerlerin normal mi olduğunu bilmiyorum o yüzden konu açtım.

Kasa modeli: Nova mesh SE tg + 4 ARGB.

FPS sabitleyerek deneyebilirsin.

Normal değil. Fan ayarlarını gözden geçirin. Soğutma çok iyi değilse, oyunlarda %60 civarı ayarlayabilirsiniz.

Kendi bilgisayarımda bunu yaşıyorum 60Hz'de oynadığımda 60FPS kadar performans verdiği için dereceler ortalama oluyor fakat 165 Hz yani 165 FPS oynadığımda performans tavan yapıp ekran kartı bütün gücü veriyor ve ısınmaya yol açıyor.

Son düzenleme:
FPS sabitleyerek deneyebilirsin.

Kendi bilgisayarımda bunu yaşıyorum 60Hz'de oynadığımda 60FPS kadar performans verdiği için dereceler ortalama oluyor fakat 165 Hz yani 165 FPS oynadığımda performans tavan yapıp ekran kartı bütün gücü veriyor ve ısınmaya yol açıyor.

Yüksek FPS alırsan daha çok ısınır zaten. Ama ekran kartlarının kısıtlama yapmadan kullanılabilmesi lazım. Buradaki sorun soğutma kaynaklı, FPS kısmaya gerek yok normal şartlarda.

Yüksek FPS alırsan daha çok ısınır zaten. Ama ekran kartlarının kısıtlama yapmadan kullanılabilmesi lazım. Buradaki sorun soğutma kaynaklı, FPS kısmaya gerek yok normal şartlarda.

Performansının üstünde bir hedef FPS varsa bu bütün gücünü kullanması haline gelir. Kesin çözüm demiyorum ama denenmekte zarar görmüyorum.

Performansının üstünde bir hedef FPS varsa bu bütün gücünü kullanması haline gelir. Kesin çözüm demiyorum ama denenmekte zarar görmüyorum.

FPS kısıtlarsa daha az ısınma olacak zaten. Ama dediğim gibi sağlıklı bir kart için böyle şeylere gerek yok.

Çok normal olmamakla birlikte normal diyebilirim. Kasanızın havalandırmasını iyi olmamasından kaynaklı olabilir. İşlemcinin sıcaklık değerleri ne kadar acaba? Ya da başka bir yerden sıcaklık değeri alabileceğimiz yer var mı?

1687364237753.png

Değerler şu şekilde güç kullanımını %50-%60 seviyelerine getirdiğimde derece 60 oluyor fakat tabiki FPS düşüyor. Kasadaki soğutma mı ekran kartındaki fanlardan mı anlamadım. Sorunun ekran kartında olduğunu anlamak için bir yol var mı? Eğer sorun ekran kartındaysa değişim/iade talebinde bulunayım.

Eki Görüntüle 1830689

Değerler şu şekilde güç kullanımını %50-%60 seviyelerine getirdiğimde derece 60 oluyor fakat tabii ki FPS düşüyor. Kasadaki soğutma mı ekran kartındaki fanlardan mı anlamadım. Sorunun ekran kartında olduğunu anlamak için bir yol var mı? Eğer sorun ekran kartındaysa değişim/iade talebinde bulunayım.

Fanlar 2500 RPM ona rağmen 82 derece. Bu değerler çok fazla. Sıcaklık sorunu var. İşlemcide fazla ısınmış. Attığım testleri yapın. Ve sıcaklıkları yazın.

GPU ve CPU sıcaklıklarını takip edin. 100 derece falan görürseniz testi kapatın.

Yeni konular

Geri
Yukarı