RTX 3060 Ti Windforce 90 dereceye çıkıyor

Eki Görüntüle 1830689

Değerler şu şekilde güç kullanımını %50-%60 seviyelerine getirdiğimde derece 60 oluyor fakat tabii ki FPS düşüyor. Kasadaki soğutma mı ekran kartındaki fanlardan mı anlamadım. Sorunun ekran kartında olduğunu anlamak için bir yol var mı? Eğer sorun ekran kartındaysa değişim/iade talebinde bulunayım.

Tek diyebileceğim havalandırmanın yetersiz kaldığı. Çünkü dikkatli bakarsanız CPU ile GPU sıcaklıkları neredeyse kafa kafaya. Tavsiyem filtrelerinizi temizleyin PSU'nun altında ki filtreyi temizlemeyi unutmayın. Termal macunuzu yenileyin (eğer uzun süre yenilenemediyseniz). Devam ediyorsa havalandırmayı arttıracak çözümler üretmeye (fanlar tozluysa temizleyin ya da daha iyi fan takın dönüş yönleri de önemli belki ters bağlanmış olabilir) çalışın kasanızı en iyi siz bilirsiniz.

Fanlar 2500 RPM ona rağmen 82 derece. Bu değerler çok fazla. Sıcaklık sorunu var. İşlemcide fazla ısınmış. Attığım testleri yapın. Ve sıcaklıkları yazın.

GPU ve CPU sıcaklıklarını takip edin. 100 derece falan görürseniz testi kapatın.

Furkmark Testi 6 dakika boyunca yaptım.

1687368654779.png

AIDA64 Testi aşırı hızlı şekilde ısındığı için 2 dakika boyunca yaptım.

1687368794071.png

Tek diyebileceğim havalandırmanın yetersiz kaldığı. Çünkü dikkatli bakarsanız CPU ile GPU sıcaklıkları neredeyse kafa kafaya. Tavsiyem filtrelerinizi temizleyin PSU'nun altında ki filtreyi temizlemeyi unutmayın. Termal macunuzu yenileyin (eğer uzun süre yenilenemediyseniz). Devam ediyorsa havalandırmayı arttıracak çözümler üretmeye (fanlar tozluysa temizleyin ya da daha iyi fan takın dönüş yönleri de önemli belki ters bağlanmış olabilir) çalışın kasanızı en iyi siz bilirsiniz.

Hocam sistemi hazır olarak 2-3 hafta önce aldım ve 2 gün önce kurdum yani termal macun vs. yeni. Kasa sistemi HAQQUS-GEN XII PSU ve Kasayı değiştirmiştim aldığımda stoklarda olmadığı için.

Testtede gördüğünüz üzere CPU ısınmadığı zaman GPU normal derecelerde çalışıyor. Yani CPU attığı sıcaklığı büyük ihtimal direkt GPU'ya iniyor GPU'da kendini yeteri kadar hızlı ısındıramadığı için sıcaklığı gitgide artıyor. Sanırsam CPU soğutucusu alırsanız işiniz çözülecek gibi CPU soğutucunuz stock mu? Ya da hangi marka?

Hocam sistemi hazır olarak 2-3 hafta önce aldım ve 2 gün önce kurdum yani termal macun vs. yeni. Kasa sistemi haqqus-gen XII PSU ve kasayı değiştirmiştim aldığımda stoklarda olmadığı için.

Macunu düzgün yaptığınıza eminseniz hiç sorun yok soğutucunuz da iyi ise doğru yerleştirildiğinden emin olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı