RTX 3060'ın oyunlardaki GPU kullanımı düşük

Ömertu

Decapat
Daha fazla  
1.5 ay önce ASUS TUF Gaming F15 modelini satın aldım. İlk başta herhangi bir test yapmadım. Oyunlarda GPU kullanımı %50-%96 arasında değişiyor ve genelde %60'larda. CPU kullanımı ise en fazla Cyberpunk'ta %90'u anlık olarak gördü. Onun dışında CPU kullanımı %30-%60 arasında değişiyor. Genel olarak %50'lerde. Windows 10 kullanıyorum. Laptop özellikleri şöyle:

RTX 3060 95watt.
i5 11400h.
1x16 GB DDR4 3200MHz RAM.
512 GB SSD.

Sebebi MUX Switch olmaması bir de tek kanal RAM olunca haricî ekran kartı kullanım oranı düşük oluyor. Dual channel yaparsanız kullanım oranı artar veya haricî monitör bağlarsanız.
Ram fiyatlarını ve şu an garantisi olduğunu göz önüne alırsak dediğiniz şeyi yapmam en azından şimdilik mümkün değil. Farklı bir çözüm yöntemi yok mudur?

Ram fiyatlarını ve şu an garantisi olduğunu göz önüne alırsak dediğiniz şeyi yapmam en azından şimdilik mümkün değil. Farklı bir çözüm yöntemi yok mudur?
Varsa haricî monitöre bağlamak. Monitöre bağlarsanız GPU kullanımı %99-100 olur stabil. O da yoksa başka yaoabileceğiniz bir şey yok.

Maalesef bende RAM almak istiyorum benim de yazdan erken almam mümkün değil. Aleti turbo modda kullanmak ve grafik ayarlarını aleti zorlayacak şekilde seçmek bir tık fayda edebilir.

Varsa haricî monitöre bağlamak. Monitöre bağlarsanız GPU kullanımı %99-100 olur stabil. O da yoksa başka yaoabileceğiniz bir şey yok.
Şu anki performansı normalde olması gerekenin çok altında. Bazı oyunlarda %50-60 seviyesinde. Çift kanal ram veya monitör bu sorunları tamamen çözecek mi?

Geri
Yukarı