RTX 3070 ile 1080P monitör kullanılır mı?

Ben açıkcası çok iyi bir bilgisayar almak istiyorum kararsızım 3070mi 3080mi diye çünkü hem geleceğe yönelik olsun Hem'de performans açısından maksimum seviyede yayın veya video çekmek istiyorum bu yüzden 3080 için'de 2K bir monitör normal oluyor galiba?
(Darboğaz yapmadan oyun oynamak istiyorum.)

Darboğaz yaşarsın ama o işlemci ile o ekran kartında darboğaza razıyım. İşlemci darboğazı demek ekran kartının işlemci yüzünden kullanım oranı düşüklüğü. Darboğaz olayı bir öcü değil yani.
144 HZ monitöründe en fazla 144 FPS görürsün. İşlemcin ekran kartına bir oyunda darboğaz (frenleme de diyebiliriz) yapıp ekran kartı 144 FPS verecek iken 110 veya 130 FPS verirse sıkıntı.
Ama 144 HZ monitörde oyunda ekran kartı 200 FPS verecekken işlemci yüzünden ekran kartı 160 FPS verse buradaki darboğazı yani FPS düşüklüğünü göremezsin.
Bu tür darboğaza yönelik sistem toplamanızı öneririm. Birkaç yıl sonra hatta gelecek yıl çıkacak ekran kartını daha da zorlayan oyunlar çıktığında ekran kartını monitörünüzü beslemek açısından daha az sıkıntı çeker.
Üçüncü seçenek: Monitörünüz 144 HZ ve oynayacağınız oyunda ortalama 144 FPS civarı veren ekran kartı aldın. Sonraki yıllarda çıkacak oyunlar haliyle kartını git gide zorlayacak. 130-120-110 FPS almaya başladın oyunlarda. Tebrik ederim hiçbir zaman darboğaz yaşamayacaksın. Ama daha çabuk ekran kartı değiştireceksin. Doların her gün arttığı ve aklı başında herkesin ülke ekonomisi 10 yılda toparlanır dediği bir dönemde imkanın varsa iyi ekran kartını alın, çok uçuk olmamak kaydıyla.
Dikkat etmeniz gereken husus hangi oyunları oynadığın. CS-GO, Valorant, R6 Siege için 1080P çözünürlükte RTX 2060 veya 2060 Super yeter de artar.
Ama BF5 ve COD Warzone gibi oyunlarda rekabetçilik daha az üstteki oyunlara göre ama yüksek FPS yine de önemli 1080P'de RTX 3070 alınabilir. Kartına fazla ama ileriye yönelik iyi yatırım olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben açıkcası çok iyi bir bilgisayar almak istiyorum kararsızım 3070mi 3080mi diye çünkü hem geleceğe yönelik olsun Hem'de performans açısından maksimum seviyede yayın veya video çekmek istiyorum bu yüzden 3080 için'de 2K bir monitör normal oluyor galiba?
(Darboğaz yapmadan oyun oynamak istiyorum.)
2K için RTX 3080 ideal bence. Uzun yıllar yüksek FPS, ultra ayarlar ile iyi gider.

3700x 1080p'de 3080'i bile besliyor. Kaldı ki RTX 2080 Ti'i bile besliyor. Tek çekirdek performansı Intel'den düşük kaldığı için FPS daha az çıkıyor. Açıkcası sanmıyorum darboğaz yapacağını yapsa dahi hissedeceğinizi hiç sanmıyorum.

Geleceğe yönelik olması açısından 3080 daha mantıklı tabi.

3700x 1080p'de 3080'i bile besliyor. Kaldı ki RTX 2080 Ti'i bile besliyor. Tek çekirdek performansı Intel'den düşük kaldığı için FPS daha az çıkıyor. Açıkcası sanmıyorum darboğaz yapacağını yapsa dahi hissedeceğinizi hiç sanmıyorum.

Geleceğe yönelik olması açısından 3080 daha mantıklı tabi.
Hangi oyunda besliyor 1080p de

Hangi oyunda besliyor 1080p de
Test videoları atıyorum izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Daha fazlası için ise:

Geri
Yukarı