RTX 2080 1080P Kullanılır mı?

TheRapper7

Decapat
Merhaba arkadaşlar, ileriye dönük PC toplamak istiyorum merak ettiğim bir konu var. RTX 2080'i 1080P monitörde darboğaz olmadan kullanma şansımız var mı? Mesela FPS'yi sabitleyip işlemciyi yormadan kullanma gibi?

Şimdi bazı arkadaşlar RTX 2080'nin 1080P için gereksiz olduğunu GPU'nun gücünü tam kullanamayacağı için boşuna masraf olduğu savunabilir.

Evet, fakat ben bundan 5 yıl sonra çıkacak oyunları rahat bir şekilde sistem upgrade yapmadan oynamak istiyorum. Bu sebeple böyle bir merak içindeyim görüşlerinizi merak ediyorum.
İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güçlü bir işlemci ile kullanılır. 2K’ya göre %30-40 daha fazla FPS alırsınız.
5 yıl kullanmayı düşünüyorsanız 1080P mantıklı.
Son çıkan oyunlarda bu kart 2K’da 80 FPS civarında seyrediyor ama 1080P için çok güçlü bir kart.

1080p karti kartı değil, o çözünürlükte kısıtlanacaktır ve tam performans veremeyecektir. 5 sene upgrade yapmadan devam etmek istiyorsanız 2K bir monitör almanız şart.
Tam performans vermeyecektir derken ultra ayarlarda kullanamayacak mıyım? 2k monitör aldıktan sonra ileride zaten yüksek ayarlarda kullanamayacağım upgrade gerekecek. Bende bu sebeple 1080p monitör alıp ileride upgrade gerekmeden yüksek ayarlarda kullanmak istiyorum.

Tam performans vermeyecektir derken ultra ayarlarda kullanamayacak mıyım? 2k monitör aldıktan sonra ileride zaten yüksek ayarlarda kullanamayacağım upgrade gerekecek. Bende bu sebeple 1080p monitör alıp ileride upgrade gerekmeden yüksek ayarlarda kullanmak istiyorum.
Tam performansta kullanamazsınız çünkü o çözünürlüğün kartı değil. İlerde 2K veya 4K'ya terfi ederseniz kartın tüm gücünden yararlanırsınız.

Eğer çok güçsüz (2 çekirdek falan gibi) bir işlemciniz yoksa 1080P’de her zaman daha fazla FPS alırsınız.
Kart kullanımı bazı oyunlarda belki %99 değil de %80 olur ama FPS yine daha fazla olur.
O nedenle min 9600K OC bir işlemci kullanmak şartı ile 1080P’de keyifli bir şekilde oynanır.
AMD tarafında 3700X alınabilir.

Tam performans 1080P kartı değil. 1080P Kartı dolu duruyor 1080P olarak Bu kartımı buldunuz ?
Bu kartı alabiliyorsanız bir zahmet 2 veya 4 k da çalıştırın.

3700X veya 9700K gibi işlemcilerle kullanılırsa sorun olmaz. RTX 2080 1080P sorun olur diyenler için aşağıya 2080ti 1080P testini bırakıyorum. İşlemciyi sağlam alırsanız sorun olmuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@dogant yine mi yanlış bilgiler vermeye başlamış? Ben bu kardeşimizin bir tane doğru bilgi verdiğini görmedim ki zaten. Bak güzel kardeşim, RTX 2080'i 1080p'de çalıştırmaya kalkarsan, kulağına doğru yaklaşır ve sana tepki sözcükleri fısıldamaya başlar. Mesela, 1080p'de %70-80 kapasitede kullanacağın RTX 2080 ile, atıyorum %99 kapasitede kullanacağın RTX 2070'in vereceği FPS aynı olur. Daha ucuz bir kart ile alacağın FPS'i, RTX 2080 ile daha fazla para ödeyerek almış olursun.

2K'dan daha çok FPS alırsın diye kıyas mı yapılır Allah aşkına? 2K'da daha çok kare işliyorsun. Bırak da görece daha az FPS al. Bir de 5 sene kullanmak istiyorsan, 1080p mantıklı demiş. RTX 2080 ile 5 yıl 2K'da da oynarsın, için rahat olsun. 70-80 FPS'in altına düşmeyen her oyun akıcıdır. Takmışsınız 120, 144, 165, 180, 240 FPS'lere.

1080p'de işlemciye ağırlık verilmesinin sebebi; çözünürlük düştükçe işlemci daha çok yüke giriyor ve bir yandan da ekran kartını beslemeye çalıştığı için drop yiyebiliyor. Bundan dolayı çok güçlü bir işlemci gerekiyor. 1080p için hem RTX 2080'e o kadar para verip hem de pahalı, sağlam bir işlemci almak mantıklı bir iş değil. RTX 2080'i 2K'da çalıştırırsın ve besleyebilecek Intel ya da AMD işlemci takarsın, olur biter.

Intel'in CEO'su gibi Intel'i savunur. Nvidia'nın CEO'su gibi Nvidia'yı savunur. Yanlış bilgiler verir. Milletle laf dalaşına girer. Çattık yahu.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı