RTX 2080 1080P Kullanılır mı?

@masterhaşhaşi

3 yıl, 5 yıl diye bir şey yok dostum. Bu senin, sürekli hangi oyun ya da oyunları oynadığına ve beklentilerine bağlı. Çoğumuz, hikaye bazlı oyun oynarken grafikleri yükseltiyoruz, competitive oyunlarda ise, maksimum görüş ve performansı sağlayabilmek adına grafikleri düşürüyoruz. Oyun sektörü durgun ve oyunların geldiği nokta da belli. Eskiden kartlar, 2K çözünürlük ve ultra ayarlarda 60 FPS'i bile zor devirirdi, şimdi ise 140'lara dayanıyor. Hatta CS:GO gibi oyunlarda 200 FPS'leri çok rahat deviriyor. Sonuçta hepimizin düzenli olarak oynadığı 3-5 oyun var ve geri kalanını senaryoyu irdelemek, merak ve vakit geçirmek için oynuyoruz. 1080p, 2K ya da 4K... Hangi çözünürlük olursa olsun, eğer oyuncu kişisi, sürekli oynadığı oyunlarda fazlasıyla iyi performans alıyorsa, o sistem ona zaten uzun yıllar gider.

Şu an önündeki 5 yılının garantisini kimse veremezken, 5 yıllık bir ekran kartı planı yapman da saçma olur. Monitörünü yüksek ve işlemcini de sağlam dizersen, 3-4 sene sonra FPS değerlerinden tatmin mi olamadın? Elindeki kartı satar, yükseltirsin. Bu kadar basit. Kaldı ki eski monitörüm duruyor (1920x1080, 144Hz). İhtiyaç duysam kullanırım ama yan ekran olarak kullanmanın dışında işlem yapmak istemiyorum. Çünkü 1440p'ye alıştım.

Sonuç olarak, 5 yıl sonrasını düşünüp de kendinizi yüksek çözünürlüklerden mahrum etmeyin demeye getiriyorum ama bazı anlamak istemeyen troller, olayı farklı boyutlara çekmeye çalışıyor. Sana samimi söylüyorum, 1 hafta 1440p'de oyun oyna, 1080p'nin yüzüne bakmak istemeyeceksin. Aldığın FPS de umrunda olmayacak. Şu an en az 120-140 FPS aldığın oyun ve türevleri varken, bu değerlerin 80 ve altına düşmesi nereden baksan 5-6 seneyi alır. Oyun piyasası, eskisi gibi sıçrama yapmayı bırakalı çok oldu. Artık radikal değişiklikler olmuyor.

Artık tabuları ve ön yargıları kırmak lazım. Nereden baksan 7-8 ay öncesine kadar ben de 1080p oyunculuğunda direniyordum, hatta belki komik gelebilir ama @dogant ile bu konuda iyi anlaşıyorduk fakat insan kaliteli panellerde ve 27" ya da üzeri ekranlarda, 1440p ve üzeri çözünürlükleri görüp alışınca, yemişim 1080p'yi diyor. Denemesi bedava.

Hatta öyle ki mesajlarım hala duruyordur. TN paneli çok ciddi savunduğum zamanlar oldu. Hala savunduğum noktaları var fakat panel teknolojisi öyle bir noktaya geldi ki TN paneli savunmam için bir gerekçe kalmadı. İşte tüm bu tartışmaların sebebi, insanların teknoloji ile birlikte kendilerini güncellememesinden kaynaklanıyor. Adam 8-10 yıl öncesinde kalmış ve hala o "doğruları" bana kabul ettirmeye çalışıyor.

Bu arada Ray Tracing'i sormuşsun. Şu an BFV'te olmadığım için bakamıyorum ama RTX 2080'i alalı beri, sadece denemeliğine bakmış, sonra da kapatmıştım. Yalan olmasın aklımda kaldığı kadarıyla aşağıdaki gibiydi.

Tüm ayarlar ultradayken:
Ray Tracing lowda, 75-85 FPS.
Ray Tracing mediumda, 70-80 FPS.
Ray Tracing highta, 60-75 FPS.
Ray Tracing ultrada, 55 - 70 FPS.

Dolaylarındaydı fakat hem detaylı bakmadım hem de uzun uzadıya oynamadığım için, tam olarak değişken FPS'leri kestiremiyorum. Birazdan oyuna girersem, bakıp güncellerim.

Son düzenleme:
Rx590 Karta bile nerdeyse 2 k ultra yettiricekler şurda RTX2080 ti kart 2 k ancak yeter diyorsunuz Saçmalamayın şurda be doğru yorum edeyim ayağına yatarken ne dediğinizin farkına varmıyorsunuz.
2k ultrada cayır cayır çalıştıran Rtx 2080 Ti altında bir sürü kart yazarım sana.

CS:GO ve LOL oyunundan vakit bulursan son çıkan oyunları bir dene bakalım 2k çözünürlükte RT'yi açarak ultra ayarlarda :) Mağara soğuk olmalı.

Herkes şimdi ye bakmış tuhaf 2 yıl sonraki oyunun grafiği şimdiki oyun gibi olmayacaktır şimdiden rtx 2080 alsan full hd de rtx 2070 aynı fps yi alabilirisn belki kullanıma bağlı olarak. Diyelim şimdi aldın ultra full hd de ekran kartı%80 kullanılıyor 100 fps alıyor ve rtx 2070 %100 kullanıyor o da 100 fps alıyor. 2 yıl sonra rtx 2070 %100 de 70 fps alıyor rtx 2080%100 de 95 fps alıyor. Böylece ileriye dönük oluyor upgrate yapmana gerek kalmıyor. Arkadaş bunu sormuş ama siz full hd için rtx 2080 fazla rtx 2060 al diyorsunuz adam şimdiyi değil geleceği düşünüyor. İstersen rtx 2060 alıp 2 yıl sonra yeni çıkan kartlarla güncelleyebilirsin ama cebinden çıkan apra daha fazla olabilir belki de olmaz en iyisi full hdye uygun akrt alıp zamanı gelince upgrate yapman çünkü o zaman teknoloji ile şimdi bir olmaz daha ucuza rtx 2080 den güçlü kart çıkacaktır 2 yada 3 yıl sonra ama yine de sen bilirsin .

Aynen öyle, 2k için bile alırsın ama 2 yıl sonra o kart yeni çıkan oyunlarda zorlanmaya başlayacaktır. Eğer 1080p için alınırsa kesin olmamakla birlikte geçmişteki kartlara bakarak 3-4 yıl güncel oyunları üst düzey performansla oynayabilir. 2 yılda bir ekran kartı değiştirmek zorunda kalmaz.
@hayallerim var

Emin ol, "zamanı gelince" dediğin zamanda da 2K'ya (ya da o zaman hangi çözünürlük standartsa) geçmeyeceksin. Çünkü bu kafa yapısıyla, yarın güncellerim, yarın güncellerim dedikçe, kendini hep sınırlı kullanıma odaklamış olacaksın. Bu durum, 3 beden bol pantolon alayım da çocuğum seneye de giyer mantığıyla hareket eden ebeveyn davranışı. O çocuk, o bol pantolon yüzünden bu sene şalvar gibi pantolon giyecek. Seneye de büyüyecek ve o pantolon ona dar gelecek. Olan çocuğun zevkine olacak.

Alakası yok, güçlü işlemcin varsa uzun süre kullanırsın. O senin dediğin olay RTX 2080 alıp, 1080p oyun için işlemciyi R5 2600 ile kullananlarda olur.

@Yolun Yolcusu

Cevap vermeye değmez dostum. Biraz bilgisi olan, hadi test etmese bile izleyen, gözlem yapan adam bile böyle yalan yanlış konuşmaz.

2560x1440, Ultra ayarlar:

Eki Görüntüle 434922

Onlara kalsa, 2K çözünürlük, RTX 2080Ti SLI için. 😆

@dogant, Bu konuda yanlış bilgi sahibisin. Git mesajlarımı tekrardan oku, ben sana zaten 1080p'de, 2K'dan biraz daha fazla FPS alırsın demişim. 2K'yı renderlıyorsun, bu basit bir şey mi?

Buraya yapıştırıyorum, tekrardan oku da benim canımı sıkma: "Mesela, 1080p'de %70-80 kapasitede kullanacağın RTX 2080 ile, atıyorum %99 kapasitede kullanacağın RTX 2070'in vereceği FPS aynı olur. Daha ucuz bir kart ile alacağın FPS'i, RTX 2080 ile daha fazla para ödeyerek almış olursun."

Sana daha yapacak bir şeyim yok. Ben gideyim de biraz 2K oyun oynayayım. Yanlış yorum yapanlarla uğraş uğraş bir yere kadar. :D Burada bahsi geçen kart RTX 2080. Sen gitmişsin, 1080Ti'dan örnek veriyorsun. Aynen bak, yeni nesil oyunda 100 FPS'in altına düştüm. Hadi dostum, biraz bilgi sahibi ol, sonra konuşuruz.

@Silinen üye

Bak kardeşim, eğer burası bir forumsa ve bu forum tüm üyelere açıksa, haliyle bu soru bana ve diğer arkadaşlara yöneltilmiştir. Ben de "oynanmaz" deme hakkına sahibim. Yorum kabul etmeyeceksen, soru da sormayacaksın/ız. Kime göre, neye göre oynanmaz? Bana göre, göz zevki ve imkanlar için, RTX 2080 ile 1080p'de oynanmaz. Oldu mu? Sen ve senin gibi kullanıcılar, elindeki 1080p monitörden dolayı gocunmasın diye yalan mı konuşayım? Seni ya da bir başkasını teselli etmeye mi çalışayım? Derdiniz ne? Avrupa, Amerika ve hatta Asya... Tüm oyuncu kitlesi 4K'ya entegre olmaya başlamış, bizimkiler hala 1080p hesabı yapıyor. 😃
Adam mümkün olup olmadığını sormuş. Sana keyif vermiyorsa mantıklı değil deme hakkına sahipsin, fakat bu oynanabilir olduğunu değiştirmez. Burada kalıp bilgiler var hep. 2K, 4K diye konuşup duruyorsunuz büyük ihtimalle biraz daha ileri görüşlü olsanız geleceğin teknolojisininin bu olmadıpını görürsünüz. Benim yorumum basit 1080p'de yüksek değerler alırsın gayet keyifli bir deneyimin olur. Ama yüksek çözünürlük senin için önemliyse başka bir monitöre geçmen gerek. Darboğazla yine oyun oynarsın bu bir sorun olmaz çğnkü zaten darboğazlı hali sana yetiyor.

Adam mümkün olup olmadığını sormuş. Sana keyif vermiyorsa mantıklı değil deme hakkına sahipsin, fakat bu oynanabilir olduğunu değiştirmez. Burada kalıp bilgiler var hep. 2K, 4K diye konuşup duruyorsunuz büyük ihtimalle biraz daha ileri görüşlü olsanız geleceğin teknolojisininin bu olmadıpını görürsünüz. Benim yorumum basit 1080p'de yüksek değerler alırsın gayet keyifli bir deneyimin olur. Ama yüksek çözünürlük senin için önemliyse başka bir monitöre geçmen gerek. Darboğazla yine oyun oynarsın bu bir sorun olmaz çğnkü zaten darboğazlı hali sana yetiyor.

Saçmalıyorlar işte. Ona keyfini soran olmadı. Ayrıca görsele baktım, gökyüzüne baksaydın kardeş diyesim geldi. Harita dışına bakıp 130 FPS'yi benim mx150 bile verebiliyor. Konu sahibine tavsiyem youtube videolarını izlesin.
Mümkünse 2K 144Hz al.

Çok mantıklı hem geleceğe yatırım olur hem de hikayeli oyunlarda 2k çözünürlüğünde oynayıp görsel keyif alabilir; rekabetçi oyunlarda ise 1080p yüksek FPS alarak oyunların tadını çıkartır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı