RTX 2080 1080P Kullanılır mı?

@masterhaşhaşi

3 yıl, 5 yıl diye bir şey yok dostum. Bu senin, sürekli hangi oyun ya da oyunları oynadığına ve beklentilerine bağlı. Çoğumuz, hikaye bazlı oyun oynarken grafikleri yükseltiyoruz, competitive oyunlarda ise, maksimum görüş ve performansı sağlayabilmek adına grafikleri düşürüyoruz. Oyun sektörü durgun ve oyunların geldiği nokta da belli. Eskiden kartlar, 2K çözünürlük ve ultra ayarlarda 60 FPS'i bile zor devirirdi, şimdi ise 140'lara dayanıyor. Hatta CS:GO gibi oyunlarda 200 FPS'leri çok rahat deviriyor. Sonuçta hepimizin düzenli olarak oynadığı 3-5 oyun var ve geri kalanını senaryoyu irdelemek, merak ve vakit geçirmek için oynuyoruz. 1080p, 2K ya da 4K... Hangi çözünürlük olursa olsun, eğer oyuncu kişisi, sürekli oynadığı oyunlarda fazlasıyla iyi performans alıyorsa, o sistem ona zaten uzun yıllar gider.

Şu an önündeki 5 yılının garantisini kimse veremezken, 5 yıllık bir ekran kartı planı yapman da saçma olur. Monitörünü yüksek ve işlemcini de sağlam dizersen, 3-4 sene sonra FPS değerlerinden tatmin mi olamadın? Elindeki kartı satar, yükseltirsin. Bu kadar basit. Kaldı ki eski monitörüm duruyor (1920x1080, 144Hz). İhtiyaç duysam kullanırım ama yan ekran olarak kullanmanın dışında işlem yapmak istemiyorum. Çünkü 1440p'ye alıştım.

Sonuç olarak, 5 yıl sonrasını düşünüp de kendinizi yüksek çözünürlüklerden mahrum etmeyin demeye getiriyorum ama bazı anlamak istemeyen troller, olayı farklı boyutlara çekmeye çalışıyor. Sana samimi söylüyorum, 1 hafta 1440p'de oyun oyna, 1080p'nin yüzüne bakmak istemeyeceksin. Aldığın FPS de umrunda olmayacak. Şu an en az 120-140 FPS aldığın oyun ve türevleri varken, bu değerlerin 80 ve altına düşmesi nereden baksan 5-6 seneyi alır. Oyun piyasası, eskisi gibi sıçrama yapmayı bırakalı çok oldu. Artık radikal değişiklikler olmuyor.

Artık tabuları ve ön yargıları kırmak lazım. Nereden baksan 7-8 ay öncesine kadar ben de 1080p oyunculuğunda direniyordum, hatta belki komik gelebilir ama @dogant ile bu konuda iyi anlaşıyorduk fakat insan kaliteli panellerde ve 27" ya da üzeri ekranlarda, 1440p ve üzeri çözünürlükleri görüp alışınca, yemişim 1080p'yi diyor. Denemesi bedava.

Hatta öyle ki mesajlarım hala duruyordur. TN paneli çok ciddi savunduğum zamanlar oldu. Hala savunduğum noktaları var fakat panel teknolojisi öyle bir noktaya geldi ki TN paneli savunmam için bir gerekçe kalmadı. İşte tüm bu tartışmaların sebebi, insanların teknoloji ile birlikte kendilerini güncellememesinden kaynaklanıyor. Adam 8-10 yıl öncesinde kalmış ve hala o "doğruları" bana kabul ettirmeye çalışıyor.

Bu arada Ray Tracing'i sormuşsun. Şu an BFV'te olmadığım için bakamıyorum ama RTX 2080'i alalı beri, sadece denemeliğine bakmış, sonra da kapatmıştım. Yalan olmasın aklımda kaldığı kadarıyla aşağıdaki gibiydi.

Tüm ayarlar ultradayken:
Ray Tracing lowda, 75-85 FPS.
Ray Tracing mediumda, 70-80 FPS.
Ray Tracing highta, 60-75 FPS.
Ray Tracing ultrada, 55 - 70 FPS.

Dolaylarındaydı fakat hem detaylı bakmadım hem de uzun uzadıya oynamadığım için, tam olarak değişken FPS'leri kestiremiyorum. Birazdan oyuna girersem, bakıp güncellerim.
Metro Exodus oynadıysanız değerleri nasıldı?

Ya yeter kardeşim ya, bitmedi mi böyle konular? GTX 1080 çıkdığından beri 2 yılı aşkın bu konuları görüyorum. Öncesinde GTX 1080 Tİ 1080P oynanır mı?şeklinde konular varıydı. Şimdi de bu😀 Yarın öbür gün RTX 3080 falan çıkarsa onu da 1080P kullanmaya kalkışsalar şaşırmam.
Kendi RTX 2060'ım ile BF 1 gibi oyunda 2K Ultra ayarlarda 100-110 FPS alıyorum. Siz neden bahsediyorsunuz? RTX 2080 olsa kim bilir ne kadar alıcam. Off içimi döktüm rahatladım be. Artık bu konuyu da görünce çıldırdım, kusura bakmayın🙂

Sen 2016 gibi bir tarihte çıkan oyuna yeni diyorsan sen bilirsin elbette. Metro Exodus gibi yeni nesil oyunlarda 60 f/s değerini zor görüyor. Bir de yeni nesil oyunlar rahat oynar diyorsun. 80'i zor geçiyor RTX 2080 Exoudus'ta ayarlar düşerse elbet f/s yükselir. Aynı oyunların 1080p değerlerinde 20 f/s far var yan, RTX 2080 anlamlı değerler alırken RTX 2060'ın aldığı değer 60Hz montiörlere yakışacak şekilde. Bu arada en yüksek alabildikleri değerleri yuvarlayıp yazdım ortalama değerleri bile değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı