RTX 3070 sistem resetlenmeden açılmıyor

canyakan64

Centipat
Daha fazla  
İyi günler dilerim. Masaüstü bilgisayarım başlat tuşuna bastıktan sonra siyah ekranda kalıyor ve anakart üzerindeki RAM hata ışığı yanıyor. Reset tuşuna basar basmaz açılıyor. Bilgisayarımı bekleme modundan uyandırırken açılmak yerine direk olarak BIOS'a giriyor. İki kez "kaydet çık" işlemi yapınca açılıyor. Sistemim yeni ve BIOS ayarlarım bu süreçte sıfırlanmıyor. BIOS pilimle alakalı bir sıkıntım yok. Sürücülerimin tamamı günceldir. Sorunumun çözümü nedir? Erp ayarıyla bir ilgisi var mıdır? Şimdiden teşekkürler.
Sistemim:
ASUS Dual RTX 3070.
AMD Ryzen 5600X.
ASUS'u TUF Gaming B550 Plus.
HyperX 3200MHz 16 GB RAM.
Kingston 500 GB M.2 SSD.
Corsair 650W bronz 80+ PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun Asus ROG Strix B550 F anakartımda başıma gelmişti. HyperX RAM vardı bende de. Sorun RAM ve Anakart uyumsuzluğundan kaynaklı. Açılırken kasa fanları sonuna kadar döner ve RAM kırmızı uyanır ışığı yanar. Reset tuşuna basarsanız sistem açılır.

Eğer RAM'lerden birini çıkartıp 8 yaparsanız bu sorunun olmayacağını görürsünüz. Ben Asus ile görüştüğümde bir çözüm bulamadılar.

RAM uyumsuzluğu var. 1 tane RAM'i çıkarıp demeyin önce bi.

Aynı sorunu yaşamıştım fakat bu benim acemiliğimden kaynaklıydı, yine de benzer bir sorun olabilir diye yazıyorum. Öncelikle ram' leri doğru slotlara taktığından emin ol ben yan yana takmıştım ram' leri ilk kez pc topladığım için farkı bilmiyordum. Eğer öyle ise' de kasayı hareket ettirmem sonucu ramları söküp tekrar dikkatli şekilde takmam sonucu yine düzelmişti. 2 sefer acemice problemler yaşadım :)

Aynı sorunu yaşamıştım fakat bu benim acemiliğimden kaynaklıydı, yine de benzer bir sorun olabilir diye yazıyorum. Öncelikle ram' leri doğru slotlara taktığından emin ol ben yan yana takmıştım ram' leri ilk kez pc topladığım için farkı bilmiyordum. Eğer öyle ise' de kasayı hareket ettirmem sonucu ramları söküp tekrar dikkatli şekilde takmam sonucu yine düzelmişti. 2 sefer acemice problemler yaşadım :)
Teşekkürler yorumunuz için. Maalesef ben de bu ayrımı bilmiyorum. Beni aydınlatabilir misiniz?

Anakartınızın kullanma kılavuzunda gösterir gerçi ama ramleri taktığınız yer de soldan sağa 1. 2. 3. ve 4. ram slotu vardır.

Elinizde 2 adet ram sticki var. Bunların 1. slot ve 3. slot ya da 2. slot ile 4. slotta takılı olması lazım.

Son düzenleme:
Ana kartım Asus Tuf
Teşekkürler yorumunuz için. Maalesef ben de bu ayrımı bilmiyorum. Beni aydınlatabilir misiniz?
Çok basit aslında ama bilmeyene her şey zor tabi, anakartım Asus ve ben ilk defa kendim pc toplamıştım. Belki komik gelecek ama ram slotlarının sağdan sola doldurulmasını gerektiğini zannediyordum ve bu problemle karşılaşmıştım. 2x16 ram kullandığım için pc resetten sonra açılıyordu birisi doğru slotta olduğu için :) Kullanma klavuzunda doğru sıralamayı bulabilirsin ben öyle yapmıştım

Anakartınızın kullanma kılavuzunda gösterir gerçi ama ramleri taktığınız yer de soldan sağa 1. 2. 3. ve 4. ram slotu vardır.

Elinizde 2 adet ram sticki var. Bunların 1. slot ve 3. slot ya da 2. slot ile 4. slotta takılı olması lazım.
Teşekkürler, denedim. Bu defa ise PC reset tuşuna basamama ihtiyaç duymuyor lakin direk BIOS'a giriyor. İki kez "kaydet çık" yaptıktan sonra açılıyor. Bunu için ne yapabilirim?
Ana kartım Asus Tuf

Çok basit aslında ama bilmeyene her şey zor tabi, anakartım Asus ve ben ilk defa kendim pc toplamıştım. Belki komik gelecek ama ram slotlarının sağdan sola doldurulmasını gerektiğini zannediyordum ve bu problemle karşılaşmıştım. 2x16 ram kullandığım için pc resetten sonra açılıyordu birisi doğru slotta olduğu için :) Kullanma klavuzunda doğru sıralamayı bulabilirsin ben öyle yapmıştım
Size de ayrıca teşekkür ederim. RAM'lerimi A2 ve B2 slotlarına yerleştirdim. Bu defa ise PC reset tuşuna basamama ihtiyaç duymuyor lakin direk BIOS'a giriyor. İki kez "kaydet çık" yaptıktan sonra açılıyor. Bunu için ne yapabilirim?

Boot ayarlarınızı yaptınız mı? Yani pc ilk açıldığında sistemin Windows'un kurulu olduğu diski okuması gerekli. eğer yapmadıysanız biosta boot menusunden 1. seçeneğe Windows'un kurulu olduğu diski seçin. Windows boot manager yazar büyük ihtimalle.

Yeni konular

Geri
Yukarı