RTX 3070 sistem tepki vermiyor

yasarerdurgut

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba, normal bir mesai gününden sonra ertesi sabah bilgisayarın düğmesine tıkladığımda hiçbir tepki alamadım. Tek tek tüm parçaları söküp kontrol ettim görsel bir sorun var mı baktım. Farklı Power ile deneme yaptım, RAM'leri değiştirdim evdeki çalışan diğer PC ile, ekran kartını söktüm, kasadan anakartı ayırdım, BIOS pilini söktüm, kısa devre yaptırdım fakat en ufak bir hareket alamadım, Power switchide manuel olarak tetiklemeyi denedim. Anakarttan çok ince bir sesle sürekli aynı aralıklar ile bip sesi geliyordu, anakart arızası sesi oldugunu okudugum icin kartı servise verdim servis görüntü alıp BIOS sürümünü güncelleyip geri verdi. Kartı tekrar sistemi dışarıda ve kasada toplayarak deneme yaptım sonuç aynı. Anakarttaki BIOS flash tusuna basınca 1-2 saniyelik bir anakart RGB ışıkları yandı söndü sonrasında tepkisiz kalmaya devam etti. 24 pin güc kablosu takılıyken eğer 8+4 anakart pinleri takılı değilse kırmızı uyarı ışıklarını yakıyor yani kartta elektrik var gibi ama anlayamadım. Hiç bu kadar kafa karışıklığı yaşamamıştım olası tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Şimdiden bu kadar yazdığıma sabreden arkadaşlara teşekkür ederim.

• X570e Gaming ASUS.
  • AMD 6900X.
  • ASUS TUF RTX 3070.
  • 32x2 G.Skill Trident Z
  • Gigabyte 720 watt tam modüler güç kaynağı.
  • 1 TB Samsung EVO SSD.
  • TD500 Cooler Master kasa.
  • Schyte ninja 5 CPU soğutucu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba, normal bir mesai gününden sonra ertesi sabah bilgisayarın düğmesine tıkladığımda hiçbir tepki alamadım. Tek tek tüm parçaları söküp kontrol ettim görsel bir sorun var mı baktım. Farklı Power ile deneme yaptım, RAM'leri değiştirdim evdeki çalışan diğer PC ile, ekran kartını söktüm, kasadan anakartı ayırdım, BIOS pilini söktüm, kısa devre yaptırdım fakat en ufak bir hareket alamadım, Power switchide manuel olarak tetiklemeyi denedim. Anakarttan çok ince bir sesle sürekli aynı aralıklar ile bip sesi geliyordu, anakart arızası sesi oldugunu okudugum icin kartı servise verdim servis görüntü alıp BIOS sürümünü güncelleyip geri verdi. Kartı tekrar sistemi dışarıda ve kasada toplayarak deneme yaptım sonuç aynı. Anakarttaki BIOS flash tusuna basınca 1-2 saniyelik bir anakart RGB ışıkları yandı söndü sonrasında tepkisiz kalmaya devam etti. 24 pin güc kablosu takılıyken eğer 8+4 anakart pinleri takılı değilse kırmızı uyarı ışıklarını yakıyor yani kartta elektrik var gibi ama anlayamadım. Hiç bu kadar kafa karışıklığı yaşamamıştım olası tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Şimdiden bu kadar yazdığıma sabreden arkadaşlara teşekkür ederim.

• X570e Gaming ASUS.
  • AMD 6900X.
  • ASUS TUF RTX 3070.
  • 32x2 G.Skill Trident Z
  • Gigabyte 720 watt tam modüler güç kaynağı.
  • 1 TB Samsung EVO SSD.
  • TD500 Cooler Master kasa.
  • Schyte ninja 5 CPU soğutucu.

Güç kaynağının düzgün çalıştığından eminsin. 24 pin anakart bağlantısının düzgün ve tam takılı olduğundan eminsin (güç kaynağı tarafı dahil). Güç kaynağı Switch tuşu açıkken anakart RGB'leri yanmıyor mu?

Malesef yanmıyor. 2 farklı 24 pin kablo denedim, düzgün takıldıgından eminim hatta pinlerin hepsini yuvalarında ters taraftan ittirip içeri tam girdiklerinden emin oldum ama malesef

Maalesef yanmıyor. 2 farklı 24 pin kablo denedim, düzgün takıldıgından eminim hatta pinlerin hepsini yuvalarında ters taraftan ittirip içeri tam girdiklerinden emin oldum ama maalesef

Farklı markaların güç kaynağı kablolarını farklı güç kaynaklarında kullanmasaydın. Zarar vermiş olabilirsin. Güç kaynağının kutusundan çıkan kabloları kullanman gerek sadece o güç kaynağı için. Standart değil ne yazık ki bu kablolar. Her markanın ayrı. Hatta aynı markanın bile farklı ürünlerinde farklı kablolar olabiliyor. Neyse sorun ondan değildir muhtemelen. Öncesinde yaşamaya başlamıştın sorunu.

Anakart RGB'si yanması gerekirdi güç gitseydi. İmkanınız varsa sisteminizi başka bir anakartta deneyin. Sorunun anakartta olduğunu kesinleştirmek adına. En temizi multimetreyle anakart üzerinden güç giden ve gitmeyen yerleri kontrol etmek. O şekilde tespit edilebilir. Chipset arızası olabilir. Ama servisteki arkadaşlar görüntü aldıklarını söylüyorlar. Eğer doğruysa sorunun işlemcinde de olabilir. O sebeple başka bir anakartta deneme yapmanı istedim. Bir de 8+4 anakart pinleri takılı değilse ışık yakıyor demişsin. 8+4 anakart pinleri dediğin işlemci besleme soketleri mi? Yanan ışık da Debug LED ışıkları mı? Öyleyse CPU ışığı mı yanan? 8+4 pin besleyince ışık kapanıyor mu?

Farklı PSU'ların farklı kabloları oldugunu ben de denerken keşfettim haklısınız. Olmadıgını görünce daha cok zorlamadım zaten o tarafı. 2. kullandıgım kasa intel oyüzden işlemciyi test edemiyorum. 8+4 dediklerim işlemci beslemeleri doğru. Besleme kablolarını takınca ışık sönüyor aynı şekilde ekran kartını takıp besleme kablosunu takmayınca ekran kartı güç girişindeki kırmızı ışıkta yanıyor kablo takınca normal olarak sönüyor. Bu detayı kartta elektrik oldugunu düşündüğüm için belirttim.

Farklı PSU'ların farklı kabloları oldugunu ben de denerken keşfettim haklısınız. Olmadıgını görünce daha cok zorlamadım zaten o tarafı. 2. kullandıgım kasa Intel o yüzden işlemciyi test edemiyorum. 8+4 dediklerim işlemci beslemeleri doğru. Besleme kablolarını takınca ışık sönüyor aynı şekilde ekran kartını takıp besleme kablosunu takmayınca ekran kartı güç girişindeki kırmızı ışıkta yanıyor kablo takınca normal olarak sönüyor. Bu detayı kartta elektrik oldugunu düşündüğüm için belirttim.

Tamam fark edip zorlamamanız iyi. Şimdi normalde işlemciyi tek 8 pinden beslemen yeterli ama senin X570 şart koşuyor olabilir 8+4 PIN'i overclock yapılma ihtimaline dayanarak. Şöyle düşünüyorum debug ışıkları yanıyorsa en azından oraya kadar güç gidiyor ve eğer ki anakartındaki debug ışıkları, soketleri taktığın için kısa devre olmasından değil de oraya gerçekten güç gittiği için bunu tespit edip Debug ışığını söndürüyorsa demek ki işlemciye güç gidiyor. Ekran kartında da benzer bir durumdan bahsetmişsin. Ekran kartının güç soketlerinin orada bir LED var mı güç geldiğini gösteren? Kasadaki hiçbir RGB çalışmıyor değil mi ekran kartı dahil? İşlemciden şüphe ediyorum. İşlemcine güç gidiyorsa sistemin çalışması gerekirdi. Bir de bu anakartı servise gönderdiğin arkadaşlar sana böyle fotoğraf, video vs. kanıt gibi bir şey gösterdiler mi anakartı çalıştırabildiklerine dair?

Malesef bir kanıt göstermediler sadece portların çalıştığını test ettiklerini görüntü alınıp bios güncellemesini hangi versiyondan hangi versiyona yaptıklarını belirtmişler.
Ekran kartında tam soketin oldugu yerde kücük bir ışık var kablo takılınca ışığı sönen bir uyarı ledi. Bios flash düğmesine yanlışıkla bastığımda ledler sanki bir temassızlık var gibi yanıp söndü ama tam olarak temassızlık demekte mantıklı olmaz. Gerçekten ne olabileceğine nereye bakabileceğime dair bir fikrim kalmadı

Maalesef bir kanıt göstermediler sadece portların çalıştığını test ettiklerini görüntü alınıp BIOS güncellemesini hangi versiyondan hangi versiyona yaptıklarını belirtmişler.
Ekran kartında tam soketin oldugu yerde kücük bir ışık var kablo takılınca ışığı sönen bir uyarı LED'i. BIOS flash düğmesine yanlışlıkla bastığımda LED'ler sanki bir temassızlık var gibi yanıp söndü ama tam olarak temassızlık demekte mantıklı olmaz. Gerçekten ne olabileceğine nereye bakabileceğime dair bir fikrim kalmadı

LED'ler yanıp söndüyse bu güç gittiğini doğruluyor. Eğer servisteki arkadaşlara güvenip anakartta bir sorun olmadığını düşünürsek işlemciye odaklanmamız gerek. 6900X yazmışsınız ama 5900X galiba işlemciniz. AM4 soketli başka bir işlemci bulup test etmek gerek. Olan bir arkadaşınızdan veya bir bilgisayarcıdan falan isteyebilirsiniz. Veya sarı sitede işlemci satan birisiyle falan görüşülüp denenebilir. Aklıma başka seçenek gelmiyor benim de. Veya tekrar servise verilebilir kanıt istenerek.

Haklısınız. Bir çevremde sorgulayacağım belki bir amd işlemci bulup deneyebilirim. Yazarken yanlış yazmışım kusura bakmayın. Yetkili servise kartı götürdügümde üzerinde işlemci var diye söküp elime geri tutuşturdular servis verdikleri marka dışında ürünlere bakmadıklarını söyleyerek.. İstanbulda güvenebileceğim iyi bir servis var mıdır bilginiz dahilinde olan ?

Haklısınız. Bir çevremde sorgulayacağım belki bir AMD işlemci bulup deneyebilirim. Yazarken yanlış yazmışım kusura bakmayın. Yetkili servise kartı götürdügümde üzerinde işlemci var diye söküp elime geri tutuşturdular servis verdikleri marka dışında ürünlere bakmadıklarını söyleyerek. İstanbul'da güvenebileceğim iyi bir servis var mıdır bilginiz dahilinde olan?

Evet sizin işlemcinizi almazlar. İşlemcinizin arkasındaki pinleri de kontrol edin. Kolay yamuluyorlar. Dikkatlice bakın yamuk pin olabilir. İstanbul'da yaşamıyorum o yüzden o konuda yardımcı olamayacağım.

Geri
Yukarı