RTX 3070 Ti marka önerisi

Bütçe
18.000TL
Bu MSI, ASUS, Gigabyte, Ewga gibi üreticilerin dışındaki modellerde soğutma sıkıntısı veya başka kronik sorunlar var mı acaba? Örneğin ASUS 3070 Noctua edition 55 derecede çalışıyor yük altında. Bu kart 60'ı geçmeyecektir mesela, ya da MSI'ın Suprim X modelleri çok serin çalışıyor. Bu kartlar da böyle serin çalışan kartlar kadar uzun ömürlü olur mu sizce?
GPU'larda kronik sorun çok çok nadir oluyor. 2-3 modelde anca vardı, onlar da düzeltildi. 5700XT TUF modeli kronik sorunluydu mesela. EVO isminde yenilenmiş modelleriyle sorunu düzelttiler.

Serinlik bir yere kadar işe yarar. Mesela 55 ile 70 arasında bir fark yok. Ama kasanın hava akışı kötüyse bu fark anlaşılır. Mesela giriş seviyesi bir 3070 Ti düşün. Bunu alıp hava akışı zayıf olan bir kasaya koyduğunu düşün. 80 derecelerde falan gezer. Ama üst seviye soğutması olan bir model 65-70 derecelerde gezecektir. Soğutma farkını bu zamanlarda anlarsın. Soğutma farkını anlayabileceğin farklı bir nokta ise overclock tarafıdır. Kötü soğutmalı model +100 core clock bastığında ısınır, iyi soğutmalı model +200-250 core clock bastığında anca ısınmaya başlar gibi gibi.
3080 ekran kartı 6900 XT'den daha çok performans veriyor gibi gözüküyor. UserBenchmark sitesindeki kıyaslamada öyle.
UserBenchmark, forumda yasaklı olan ve gerçek sonuçları yansıtmayan bir site. 6900 XT, oyun performansı olarak daha iyi olsa da kullanacağınız programlarda 3080 12GB daha iyi. 2080 Ti bile 6900 XT'yi bahsettiğiniz oyunlarda geride bırakıyor.

CUDA Core'un ne olduğunu bilmiyorum. Ben mimarlıkta V-ray, Lumion, ArchiCAD, Sketch Up ve 3D Max programlarıyla çalışıyorum, animasyon ve renderlarda kaliteli hızlı sonuç almak istiyorum o yüzden ona göre ekran kartı almak istiyorum.

3080 ekran kartı 6900 XT'den daha çok performans veriyor gibi gözüküyor. UserBenchmark sitesindeki kıyaslamada öyle.

Userbenchmark forumda yasaklı. Yanlış bilgi veriyor çünkü.

GPU'larda kronik sorun çok çok nadir oluyor. 2-3 modelde anca vardı, onlar da düzeltildi. 5700XT TUF modeli kronik sorunluydu mesela. EVO isminde yenilenmiş modelleriyle sorunu düzelttiler.

Serinlik bir yere kadar işe yarar. Mesela 55 ile 70 arasında bir fark yok. Ama kasanın hava akışı kötüyse bu fark anlaşılır. Mesela giriş seviyesi bir 3070 Ti düşün. Bunu alıp hava akışı zayıf olan bir kasaya koyduğunu düşün. 80 derecelerde falan gezer. Ama üst seviye soğutması olan bir model 65-70 derecelerde gezecektir. Soğutma farkını bu zamanlarda anlarsın. Soğutma farkını anlayabileceğin farklı bir nokta ise overclock tarafıdır. Kötü soğutmalı model +100 core clock bastığında ısınır, iyi soğutmalı model +200-250 core clock bastığında anca ısınmaya başlar gibi gibi.

UserBenchmark, forumda yasaklı olan ve gerçek sonuçları yansıtmayan bir site. 6900 XT, oyun performansı olarak daha iyi olsa da kullanacağınız programlarda 3080 12GB daha iyi. 2080 Ti bile 6900 XT'yi bahsettiğiniz oyunlarda geride bırakıyor.
MSI GTX 1080 Gaming X Kartım var. Macunu değiştirdim fanları temizledim ama zorlayıcı oyunlarda 74-76 derece arasında çalışıyor. Bu sıcaklıkta fan hızı 1800-2100 rpm arasında. Kasamda 3 fan girişi 2 çıkış var. Bequiet pure wings 2 120 mm 5 adet. Ne yaptıysam 60 altına düşüremedim. Aldığımda acemiydim ve afterburdan bile habersizdim o yüzden 2016 yılında aldığımda kaç derecede çalışıyordu bilmiyorum. Bundan dolayı ben sıcaklığı önemsiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı