RTX 3080 12 GB vs RX 6900 XT 16 GB

Tiger1

Hectopat
Açıkçası ikisi arasında günlerdir karar veremedim. Teknik olarak ikisinin de farklarını detaylı olarak biliyorum fakat yine de tercih yapamıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Kullanım amacım sadece oyun olacak fakat AMD'nin yazılım hataları ve görüntü olarak NVIDIA teknolojilerinden geri kalması beni itiyor. Bir yandan da 3080'e göre oyunlarda yaklaşık 10 FPS fazla vermesi ve 4 GB RAM fazlalığı olması çekiyor. Bu arada ikisinin de şu an güncel fiyatı 17 bin TL. Fiyatları aynı olduğu için 3080 almak daha mantıklı olmaz mı sizce?

Vallahi ben pek bir şey anlamam ama AMD hata verebilir ben 6500 XT kullanıyorum pek memnun değilim hata var bir de RTX konusunda NVIDIA daha iyi ve konuyla alakası yok ama bir şey soracağım bu 6500 XT Ray Tracing var mı ben açamadımda

Tamamen oyun odaklı birisiysen 6900 XT'den şaşma. Ama her alanda iyi olsun diyorsan 3080 12 GB daha mantıklı.

Tamamen oyun odaklıyım. Render, yayın vs tarzı işlerim yok. Lakin kartı aldığıma pişman olacak derecede hatalarla uğraşmak da istemiyorum. Ve DLSS RT teknolojilerini de bir yandan merak ediyorum. Yine de en önemlisi bellek aslında. Bir tarafta 12 GB diğer tarafta 16 GB. Birkaç sene sonraki oyunlarda sıkıntı yaşar mıyım diye düşünüyorum 3080 alırsam.

Şu an da yaklaşık 1-2 aydır Sapphire Nitro RX 6600 XT 8 GB kullanan birisi olarak AMD tarafında birçok yazılımsal sorunların çözüldüğünü biliyorum ve çözülmeye de devam ediyor açıkçası onun öncesinde de Gigabyte'ın RX 5600 XT versiyonunu kullanıyordum ve bu zamana kadar AMD taraflı hiçbir problem ile karşılaşmadım.

NVIDIA tarafını bilemem tecrübe edemediğim için fakat AMD için konuşmam gerekirse bence AMD alabilirsin sorun yaşayacağını ve pişman olacağını düşünmüyorum.

Ray Tracing için NVIDIA alırdım.

Biraz da ekleyip 3080 Ti daha güzel olur ama AMD düşünmüyor değilim bende kararsız kaldım bak :(

Bütün kartların test videolarını izledim ve 3080 Ti almak mantıksız. Şu an 3080 Ti fiyatı 24 bin TL. Aynı fiyata 3090 alınırken neden 3080 Ti alınsın ki? Fakat konu başlığındaki kartların fiyatları 17 bin TL. O yüzden bu ikisi arasından birini almam gerekiyor bütçem gereği

Bütün kartların test videolarını izledim ve 3080 Ti almak mantıksız. Şu an 3080 Ti fiyatı 24 bin TL. Aynı fiyata 3090 alınırken neden 3080 Ti alınsın ki? Fakat konu başlığındaki kartların fiyatları 17 bin TL. O yüzden bu ikisi arasından birini almam gerekiyor bütçem gereği
3080 al o zaman.

Geri
Yukarı