RTX 3080 düşük FPS ve GPU kullanımı

Noxe3812

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Kasa: Coolermaster TD-500 Mesh
MBO: MSI X570 GAMING EDGE WIFI
CPU: AMD Ryzen™ 9 3900X , @ 4.5GHz
CPU Cooler: Corsair H150i Elite Capellix
RAM: Corsair Vengeance Pro 64GB (4x16GB) DDR4 @ 3600MHz
GPU: EVGA FTW3 GAMIN ULTRA RTX 3080
PSU: Corsair RM 750W 80+ Gold
SSD: Samsung 1TB 870 QVO SATA 3.0
M.2 SSD : Samsung 1TB 970 EVO PLUS NVMe
M.2 SSD : Samsung 1TB 980 PRO
Display: Samsung Odyssey OLED G9
Meslek
Graphic Designer
Merhabalar,

2 Hafta once sistemimi topladim 3 gun once de son parca olan EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra geldi. Benchmark testlerinde %221 dolaylarinda cikmasina ragmen oyunlarda FPS degeleri olmasi gerekenden cok dusuk.

Ornegin 1080p Ultra ayarlarda GTA 5'te 90-110 FPS arasi aliyorum. Veya Valorant gibi basit bir oyunda 140FPS'in uzerine cikamiyorum. GTA 5 calisiyorken GPU kullanimi %2 Valorant'ta ise %30.

Heniz Cyberpunk, Warzone ve Valhalla ile deneme firsatim olmadi.

Sistemim:

Ryzen 9 3900X
MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi
EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra
Corsair 1x16 3600MHz CL18 RAM
Corsair RM750 PSU

Dostlar kafam cok karisti.

Oncelikle degerli yorumlariniz icin her birinize tek tek tesekkur ederim.

1) Oncelikle 16GB ram siparisimi verdim ikinci kanal icin.

2) Daha yuksek FPS degerleri icin daha yuksek cozunurluklu bir ekrana mi gecmeliyim?

3) Karti makineme ilk taktigimda ayni monitorde 600fps gordum ama sadece bir anligina yasandi bu sonrasinda soyledigim seviyelere dondu. Bunun sebebi ne olabilir?

4) CPU 1080p'de bu kartin tam performans calismasina engel mi oluyor?
1- çift kanal etkisini göreceksin.
2- 2k veya 4k destekli monitöre geçip oyun ayarlarını ultrada yüksek çözünürlükle oynayacaksın. 4k da zaten 200fps alamazsın 120fps alırsın ve hayatının en iyi oyun deneyimini yaşarsın akıcılık olarak.
3-o önemli değil. Bu arada her oyun sana yüksek fps değer garantisi vermez. Oyun vermezse kartta alamaz.
4-cpu da sorun yok ekran kartında sorun yok sisteminde çift kanal işlemci ve min.2k monitöre ihtiyacı var.

Çift kanal RAM'li RTX 3080 performansına bakabilirsin buradan.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Su video cidden saka olmali. 1440 ile 70fps veren oyun 4K'da nasil 120 verir. Yani 1080p ultra ayarlarda 150+ fps oynamanin hicbir yolu yok mudur?

Hocam 3080 kartıyla 1080P oynamaktan bir şey bekleme sen 3080I CS:GO veya Valorant içinmi aldında 1080P oynuyorsun
Hayir tabiki bu oyunlar icin almadim ama 11bin tllik bir kart alinca insan dusuk bir cozunurlukte yuksek fps gormek istiyor. Ornegin ben 2k oynadigim bir oyunun yayinini acarsam kart bana fps kaybettirecek mi?

O zaman niye 3080 aldın be dostum. Daha ucuza çok sağlam 1080p kartlar var tonla.
Hocam orasi sikinti degil benim tek isim oyun oynamak da degil kart bir cok noktada lazim. fakat 1080p de top-tier bir kartin performans vermemesi sasirtiyor.

Dual Channel RAM her zaman etkilidir.
Dostlar kafam cok karisti.

Oncelikle degerli yorumlariniz icin her birinize tek tek tesekkur ederim.

1) Oncelikle 16GB ram siparisimi verdim ikinci kanal icin.

2) Daha yuksek FPS degerleri icin daha yuksek cozunurluklu bir ekrana mi gecmeliyim?

3) Karti makineme ilk taktigimda ayni monitorde 600fps gordum ama sadece bir anligina yasandi bu sonrasinda soyledigim seviyelere dondu. Bunun sebebi ne olabilir?

4) CPU 1080p'de bu kartin tam performans calismasina engel mi oluyor?
Şu anki Monitörün nedir?

Degerli dostlar,

Tekrardan tesekkur ederim. RAM siparisini verdim, 4k bir monitor ile kartimi deneyecegim dual channel ram ile. Eger soylediklerinizin hepsinde hakliysaniz -ki eminim haklisinizdir sadece ekstra bir harcama yapmadan once test etmeliyim- hemen 4k bir monitor alacagim.

Ilk testimi yaptiktan sonra tekrar yazacagim buraya. Worldwide bir sekilde bu sorunu yasayan binlerce insan var, akabinde onlara da yardimci olacagim.

Kisacasi her birinize cok tesekkur eder saglikli bir yil gecirmenizi dilerim. Umarim 2021 hepimiz icin daha verimli bir yil olur.

Dipnot: Konu basladiginda "ne dertler var" var tarzinda iyi bir sisteme sahip oldugumuz icin kinayici cevaplar veren arkadaslara hayatta basarilar, akil ve ihsan diliyorum.
Dual Channel RAM her zaman etkilidir.

Şu anki Monitörün nedir?
asus 1920x1080 165hz bir monitor hocam. 27inch curved ama bir ilgisi yoktur olayla buyuk ihtimalle.

Yeni konular

Geri
Yukarı