RTX 3080 düşük FPS ve GPU kullanımı

Noxe3812

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Kasa: Coolermaster TD-500 Mesh
MBO: MSI X570 GAMING EDGE WIFI
CPU: AMD Ryzen™ 9 3900X , @ 4.5GHz
CPU Cooler: Corsair H150i Elite Capellix
RAM: Corsair Vengeance Pro 64GB (4x16GB) DDR4 @ 3600MHz
GPU: EVGA FTW3 GAMIN ULTRA RTX 3080
PSU: Corsair RM 750W 80+ Gold
SSD: Samsung 1TB 870 QVO SATA 3.0
M.2 SSD : Samsung 1TB 970 EVO PLUS NVMe
M.2 SSD : Samsung 1TB 980 PRO
Display: Samsung Odyssey OLED G9
Meslek
Graphic Designer
Merhabalar,

2 Hafta once sistemimi topladim 3 gun once de son parca olan EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra geldi. Benchmark testlerinde %221 dolaylarinda cikmasina ragmen oyunlarda FPS degeleri olmasi gerekenden cok dusuk.

Ornegin 1080p Ultra ayarlarda GTA 5'te 90-110 FPS arasi aliyorum. Veya Valorant gibi basit bir oyunda 140FPS'in uzerine cikamiyorum. GTA 5 calisiyorken GPU kullanimi %2 Valorant'ta ise %30.

Heniz Cyberpunk, Warzone ve Valhalla ile deneme firsatim olmadi.

Sistemim:

Ryzen 9 3900X
MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi
EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra
Corsair 1x16 3600MHz CL18 RAM
Corsair RM750 PSU

GTA 5 zaten optimizasyon sorunlu bir oyun ve Ryzen işlemciler ile mükemmel sonuçlar verdiği söylenemez.
Valorant performansı bence ekran kartı sürücüsü ile alakalı, o kadar düşük fps almaman gerek.
4K bence bu seri ekran kartları için bile fazla zorlayıcı. 2K alırsan oyunlarda pek bir fps düşüşü olmadan daha keskin ve detaylı görüntü alırsın ve darboğaz büyük miktarda azalır. Bence bu zorunlu değil, sana kalmış.
Tek kanal ram biraz sıkıntı, ikinciyi takınca %25'e kadar performans artışı görebilirsin.

Degerli dostlar,

Tekrardan tesekkur ederim. RAM siparisini verdim, 4k bir monitor ile kartimi deneyecegim dual channel ram ile. Eger soylediklerinizin hepsinde hakliysaniz -ki eminim haklisinizdir sadece ekstra bir harcama yapmadan once test etmeliyim- hemen 4k bir monitor alacagim.

Ilk testimi yaptiktan sonra tekrar yazacagim buraya. Worldwide bir sekilde bu sorunu yasayan binlerce insan var, akabinde onlara da yardimci olacagim.

Kisacasi her birinize cok tesekkur eder saglikli bir yil gecirmenizi dilerim. Umarim 2021 hepimiz icin daha verimli bir yil olur.

Dipnot: Konu basladiginda "ne dertler var" var tarzinda iyi bir sisteme sahip oldugumuz icin kinayici cevaplar veren arkadaslara hayatta basarilar, akil ve ihsan diliyorum.

asus 1920x1080 165hz bir monitor hocam. 27inch curved ama bir ilgisi yoktur olayla buyuk ihtimalle.
Rekabetçi oyunlar oynuyorsanız 4K 60Hz yerine 2K 144-165Hz alın 1 tane monitörünüz olsun. Diğer monitörü satarsanız çok para harcamamış olursunuz. İşlemciniz ve ekran kartınız 2K'da verimli çalışır. 1080P'de yüksek FPS almak için tekli çekirdeği çok güçlü işlemciler lazım.

Örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Monitörler:

Aynı ekran kartında olmasa da daha önce benim başıma geldi aynı şey kardeşimin başına geldi çift RAM'e geçince düzeldi. Tek kanal RAM'ler ekran kartı frekansını ve kullanımını düşürüyor. 3080 hem güçlü kart hem 1080P kartı değilken RAM'de işin içine girince bu tür sorunlar yaşamanız normal.

Aynı problemi yaşıyorum. Çift kanal RAM kullanıp deneyin ama bana çözüm olmadı. Oynadığınız oyunlar fazla GPU kullanmaz. Bu yüzden daha fazla test yapmanız gerekir. Ayrıca RTX 3080 1080P için kullanılacak bir kart değil. Ekran kartı kullanımı hep düşük kalır. 2K'da bile düşük kalıyor.

Olayın 4K monitör ile alakası yok. RTX 3000 serisi 4K'ya giriş için güzel kartlar oldu fakat hala daha tam olarak 4K kartı değiller. Yeni çıkan AA oyunlara ilgi duyuyorsanız, 4K'da alacağınız FPS'ler sizi üzer. Örnek olarak Watch Dogs Legion, AC: Valhalla, Cyberpunk gibi oyunları 4K'da 60 FPS alabilmek için ayar kısarak oynamak zorunda kalırsınız. Yani demek istediğim hala istenilen düzeyde kartlar değiller. Üstelik oyunlar da iyi optimize olarak çıkarılmıyor. Bahsettiğim oyunların optimize iyi değil.

Benim önerim 2K'ya geçmeniz olur. Kendim de öyle kullanıyorum. Zaten bir süre sonra yeni çıkacak olan oyunların gereksinimleri arttığı için 4K çözünürlük önerenler, tekrardan 2K önerecek. Düşük GPU kullanımı Nvidia güncellemeleri ile umarım düzelir. Şimdilik yapabileceğimiz bir şey yok gibi duruyor. Eğer çözüm bulursanız, buraya yazmayı unutmayın. Ben de çözümlere bakıyorum. Almamız gereken FPS değerlerinin altında alıyoruz. Can sıkan bir durum.

Aynı problemi yaşıyorum. Çift kanal RAM kullanıp deneyin ama bana çözüm olmadı. Oynadığınız oyunlar fazla GPU kullanmaz. Bu yüzden daha fazla test yapmanız gerekir. Ayrıca RTX 3080 1080P için kullanılacak bir kart değil. Ekran kartı kullanımı hep düşük kalır. 2K'da bile düşük kalıyor.

Olayın 4K monitör ile alakası yok. RTX 3000 serisi 4K'ya giriş için güzel kartlar oldu fakat hala daha tam olarak 4K kartı değiller. Yeni çıkan AA oyunlara ilgi duyuyorsanız, 4K'da alacağınız FPS'ler sizi üzer. Örnek olarak Watch Dogs Legion, AC: Valhalla, Cyberpunk gibi oyunları 4K'da 60 FPS alabilmek için ayar kısarak oynamak zorunda kalırsınız. Yani demek istediğim hala istenilen düzeyde kartlar değiller. Üstelik oyunlar da iyi optimize olarak çıkarılmıyor. Bahsettiğim oyunların optimize iyi değil.

Benim önerim 2K'ya geçmeniz olur. Kendim de öyle kullanıyorum. Zaten bir süre sonra yeni çıkacak olan oyunların gereksinimleri arttığı için 4K çözünürlük önerenler, tekrardan 2K önerecek. Düşük GPU kullanımı Nvidia güncellemeleri ile umarım düzelir. Şimdilik yapabileceğimiz bir şey yok gibi duruyor. Eğer çözüm bulursanız, buraya yazmayı unutmayın. Ben de çözümlere bakıyorum. Almamız gereken FPS değerlerinin altında alıyoruz. Can sıkan bir durum.
Hocam merhaba genel olarak hemen yaziyorum bir kac degisiklik sonrasi neler oldugunu.
Hocamlar Merhaba,

Oncelikle 2K 165Hz bir monitor aldim.
RAM hala kargoda....
Thermal macunu yeniledim.

Ryzen Master ile CPU voltajimi 1.3e dusurdum ve 3800 stocktan 4100mhz ye clockladim.
Ekran kartim olan EVGAnin uzerinde bulunun performans tercihi tusunu da normalden OC ayarine getirdim. Boylece yuk altinda degilken 40-50 derece arasi calisan ekran kartim, yuk altindayken 65-70 dereceleri buldu. Yuk altinda degilken ise 30-38 derecelerde geziyor.

Cyberpunk 2077 2K (1440p):

Ultra ayarlar, RT ON ULTRA, DLSS OFF = 35-38 FPS

Ultra ayarlar, RT ON ULTRA, DLSS AUTO = 65-70 FPS

Ultra ayarlar, RT ON ULTRA, DLSS Performance = 65-70 FPS

Ultra ayarlar, RT ON ULTRA, DLSS Quality = 59-65 FPS

Ultra ayarlar, RT OFF, DLSS AUTO= 65-89 FPS

Cyberpunk 2077 FULL HD (1080p):

Ultra ayarlar, RT ON ULTRA, DLSS AUTO = 59-60 FPS (aralarinda en sabit fps degeri bu)

Ultra ayarlar, RT OFF, DLSS AUTO = 75-90 FPS

Cyberpunk 2077'de max 94 dereceyi goren islemcim yaptigim degisiklikler sonucunda max 63 dereceyi gordu.

Valorant FULL HD (1080p)

Bu oyunda 1080p grafiklerde fps 165e sabitken dalgalanmasindan sikayetciydim. sureklu 140-165 arasi degisiyordu.

Vsync kapali iken 190-200 fps arasi veriyor.

Acik iken ise 164-165-167 degerleri arasinda milisaniyelik degismeler ile ilerliyor.

Valorant 2K (1440p)

Teknolojinin beni bir kez daha sasirttigi bir olcum tablosu ile karsilastim.

Vsync acikken fps 165te kendini zar zor sabitliyor. 175lere ciktigi milisaniyeler oldu.

Vsync kapali iken ise fps degerleri 350-450 arasinda degiskenlik gosteriyor.

Tum ayarlar fullde yapildi tum olcumler.

GTA V FULL HD (1080P)

En cok sikayetci oldugum oyun olan GTA V en yuksek ayarlarda belirttigim cozunurlukte 54-80 FPS verdi. Ortalama FPS degeri 68 oldu.

Bu ayarlarda 2% yuk altinda kalan grafik islemcisi 50-60% civarlarinda kullandi kendisini.

GTA V 2K (1440P)

25% islemci kullanimi ve 90% grafik islemcisi kullanimi ile FPS full ayarlarda 78-90 arasinda gezindi. Ortalama ise 82 diyebiliriz.

SONUC:

Sonuc olarak bariz bir artis yasandi degerlerde. Ikinci kanal ram gelince ne kadar bir degisme olur bilemem ama islemciyi biraz daha overclock edip 4350 civarlarina yaklastirmak istiyorum. Test etmemi istediginiz oyun olursa, kutuphanemde oldugu surece test edebilirim. Yardimlariniz icin tesekkurler. Ben de biriline yardimci olabildiysem ne mutlu bana.

Son düzenleme:
@Noxe3812 Bu değerler şimdilik olması gereken değerler. Bir sıkıntı gözükmüyor. Çift kanal RAM'e geçince daha performanslı çalışır ama daha fazla FPS alamayabilirsiniz. Çünkü aynı sistemde 32GB RAM ile bu sonuçları alan tanıdığım var (Cyberpunk için).

2K monitör tercihiniz iyi olmuş. Yalnız işlemciyi 1.35 voltaj vererek 4300Mhz yapmaya çalışın. 4100Mhz için 1.3 voltaj fazla gibi. Mümkün olduğunca düşük voltaj vermeye çalışın. Kaldırmıyorsa yapacak bir şey yok. 3900X çok çekirdeği olduğu için ısınan bir işlemci. Bütün çekirdekleri 4350Mhz yapmaya çalışırsanız ısılarda artış olacaktır.

RTX Ultra, DLSS Quality'de Cyberpunk minimum gördüğünüz FPS değeri kaç oluyor? Benim 43 gördüğüm zamanlar oluyor çünkü. İşlemcim 3700X. Etkisi olup, olmadığını merak ediyorum. Özellikle şehir merkezinde arada oluyor.

Ayrıca sisteminiz hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Gerçi 3080 aldığımdan beri yeni çıkan oyunların optimizesi sağolsun daha FPS olarak 100 rakamını göremedik :) Bu yüzden 4K önermedim. Çünkü bütün çözünürlüklere ait monitörüm var. Hepsini denedim. 3080 için en ideali 2K çözünülürlük. Yeni çıkan AA oyunları için diyorum tabii ki. Valorant gibi oyunlar yüksek olur.

@Noxe3812 bu değerler şimdilik olması gereken değerler. Bir sıkıntı gözükmüyor. Çift kanal RAM'e geçince daha performanslı çalışır ama daha fazla FPS alamayabilirsiniz. Çünkü aynı sistemde 32 GB RAM ile bu sonuçları alan tanıdığım var (Cyberpunk için).

2K monitör tercihiniz iyi olmuş. Yalnız işlemciyi 1.35 voltaj vererek 4300MHz yapmaya çalışın. 4100MHz için 1.3 voltaj fazla gibi. Mümkün olduğunca düşük voltaj vermeye çalışın. Kaldırmıyorsa yapacak bir şey yok. 3900X çok çekirdeği olduğu için ısınan bir işlemci. Bütün çekirdekleri 4350MHz yapmaya çalışırsanız ısılarda artış olacaktır.

RTX Ultra, DLSS Quality'de Cyberpunk minimum gördüğünüz FPS değeri kaç oluyor? Benim 43 gördüğüm zamanlar oluyor çünkü. İşlemcim 3700X. Etkisi olup, olmadığını merak ediyorum. Özellikle şehir merkezinde arada oluyor.

Ayrıca sisteminiz hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Gerçi 3080 aldığımdan beri yeni çıkan oyunların optimizesi sağ olsun daha FPS olarak 100 rakamını göremedik :) bu yüzden 4K önermedim. Çünkü bütün çözünürlüklere ait monitörüm var. Hepsini denedim. 3080 için en ideali 2K çözünülürlük. Yeni çıkan aa oyunları için diyorum tabii ki. Valorant gibi oyunlar yüksek olur.

Şehir merkezinin oralarda çevre kalabalıklığını düşürmeyi denediniz mi? Oynanış - çevre kalabalıklığı - düşük ya da normal ayarlayabilirsiniz düşük ayarlamanız çevredeki insan ve arabaları azaltıp 10 FPS gibi artışlar yaşatacaktır FPS düşen bölgelerde.

@Noxe3812 Bu değerler şimdilik olması gereken değerler. Bir sıkıntı gözükmüyor. Çift kanal RAM'e geçince daha performanslı çalışır ama daha fazla FPS alamayabilirsiniz. Çünkü aynı sistemde 32GB RAM ile bu sonuçları alan tanıdığım var (Cyberpunk için).

2K monitör tercihiniz iyi olmuş. Yalnız işlemciyi 1.35 voltaj vererek 4300Mhz yapmaya çalışın. 4100Mhz için 1.3 voltaj fazla gibi. Mümkün olduğunca düşük voltaj vermeye çalışın. Kaldırmıyorsa yapacak bir şey yok. 3900X çok çekirdeği olduğu için ısınan bir işlemci. Bütün çekirdekleri 4350Mhz yapmaya çalışırsanız ısılarda artış olacaktır.

Ayrıca sisteminiz hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Gerçi 3080 aldığımdan beri yeni çıkan oyunların optimizesi sağolsun daha FPS olarak 100 rakamını göremedik :) Bu yüzden 4K önermedim. Çünkü bütün çözünürlüklere ait monitörüm var. Hepsini denedim. 3080 için en ideali 2K çözünülürlük. Yeni çıkan AA oyunları için diyorum tabii ki. Valorant gibi oyunlar yüksek olur.
Denedim gunduz vakti bol isik kalabalik bir yerde, rt full dlss qualityde 30+ fpslere dustugunu gordum kisa sureli.

Şehir merkezinin oralarda çevre kalabalıklığını düşürmeyi denediniz mi? Oynanış - çevre kalabalıklığı - düşük ya da normal ayarlayabilirsiniz düşük ayarlamanız çevredeki insan ve arabaları azaltıp 10 FPS gibi artışlar yaşatacaktır FPS düşen bölgelerde.
Maalesef grafik ayarları ile oynamak etki etmiyor. Çünkü GPU kullanım yüzdesi zaten zar zor 98'leri görüyor. Bahsettiğim düşüşler GPU kullanımı düştüğü zaman oluyor. Ekran kartı güçlü olduğu için düşük ayarlara geçince de aynı FPS değerlerini veriyor.
Denedim gunduz vakti bol isik kalabalik bir yerde, rt full dlss qualityde 30+ fpslere dustugunu gordum kisa sureli.
Demek ki aynı değerlere yakın alıyoruz. Ama sizin herhalde RT Psycho. Ben ultra olarak kullanıyorum. En düşük gördüğüm 42 FPS falan oldu. O da sadece şehir merkezinde araç sürerken oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı