RTX 3080 için ekran kartı tutacağı gerekli mi?

Laxerian

Decapat
Ekran kartını yatay koyuyorum. Kasam XPG Battlecruiser, ekran kartım ASUS TUF RTX 3080, anakartım MSI MPG Z490 GAMING Edge Wi-Fi. Gerekli bir şey mi bu tutacak?

Gördüm şimdi yani vidası da sağlam, kartta sapasağlam ama anakart slotu taşıyamıyor. Var bu durumlar, çok emin konuşmayalım.

Sen gidip Çin malı ekran kartı alırsan yamulur zaten ki 1 aya eline alırsın o bozulmuş kartı. Kartın silikon veya yumuşak plastik bir kısmı var mı ki vidaladığında yamulma yapıyor? Vidaladığın yer zaten kartın kemik kısmı, o kısım sert metalden yapılıyor?

Sen gidip Çin malı ekran kartı alırsan yamulur zaten ki 1 aya eline alırsın o bozulmuş kartı. Kartın silikon veya yumuşak plastik bir kısmı var mı ki vidaladığında yamulma yapıyor? Vidaladığın yer zaten kartın kemik kısmı, o kısım sert metalden yapılıyor?
Slot diyorum, kartı demiyorum. Slot eğiliyor anlıyor musun? Senin o metal dediğin soğutucu blokları eğebiliyor. Karşılaştım.

Kullanıyorum diyorum zaten, kartın sahibiyim :) Asus olan model var, 1080Ti'dan bile hacim olarak küçük. Yani gerekmiyor.
Açıkçası o boyuttaki bir GPU için kullanmamak uzun vadede sorun çıkarabilir. Belki şu an size stabil duruyor görünebilir fakat her gün belki de milimetreden bile daha az uzunluklarda aşağı kaysa kümülatif olarak 1-2 yıllık kullanım sonunda kartı kullanılmaz halde bulabilirsiniz ya da en azından gözle görülecek düzeyde eğilmiş bulabilirsiniz kartı.

Açıkçası o boyuttaki bir GPU için kullanmamak uzun vadede sorun çıkarabilir. Belki şu an size stabil duruyor görünebilir fakat her gün belki de milimetreden bile daha az uzunluklarda aşağı kaysa kümülatif olarak 1-2 yıllık kullanım sonunda kartı kullanılmaz halde bulabilirsiniz ya da en azından gözle görülecek düzeyde eğilmiş bulabilirsiniz kartı.
Dediğim gibi benim kullandığım kart, 1080Ti'dan bile boyut olarak küçük bir kart. Ağırlık olarak aynı veya daha hafif. O yüzden gerek duyulacağını sanmıyorum ama aklımda bulunsun. Tedbir almak iyidir.

Slot diyorum, kartı demiyorum. Slot eğiliyor anlıyor musun? Senin o metal dediğin soğutucu blokları eğebiliyor. Karşılaştım.

Yahu slot düz zaten, sen ne anlatıyorsun anlamadım olayı? PCIE slotu düz girişli, yamulma durumunda zaten plastik çatlar. Sen gidip vidalamaya korkup sıkmadan bırakırsan vidayı yamulma yapması normaldir.

Kasaya sabitliyorsun, kasadan güç alıyor zaten ekran kartı, anakarttan değil. Benim kart bile 2 tane vida girişine sahip kasaya sağlam tutturmak için.

Sen gidip Çin Mali ekran kartı alırsan yamulur zaten ki 1 aya eline alırsın o bozulmuş kartı. Kartın silikon veya yumuşak plastik bir kısmı var mı ki vidaladığında yamulma yapıyor? Vidaladığın yer zaten kartın kemik kısmı, o kısım sert metalden yapılıyor?

Eğilen şey ekran kartı DEĞİL. Eğilen şey anakartın üzerindeki PLASTİK bir aksan olan ve anakartların takıldığı PCI-e slotu. Umarım anlamışsındır artık. 75-80 santigrat derece gibi sıcaklıklarda plastik zaten zamanla yumuşuyor ve eğilmesi daha kolay hale geliyor. Ayrıca bahsettiğimiz gibi bir problem olmasaydı neden ekran kartları için bu ek braket üretilsin? Böyle bir şey var ve marka model fark etmeksizin yaşanabilen bir durum, en basitinden ortaokul fen dersi konusu, ekran kartı orada durdukça potansiyel enerjisi birikiyor ve yeterince desteklenmezse ya kendisi kopuyor ya da slotu veya PCB’yi koparıyor.

Yahu slot düz zaten, sen ne anlatıyorsun anlamadım olayı? PCIE slotu düz girişli, yamulma durumunda zaten plastik çatlar. Sen gidip vidalamaya korkup sıkmadan bırakırsan vidayı yamulma yapması normaldir.

Kasaya sabitliyorsun, kasadan güç alıyor zaten ekran kartı, anakarttan değil. Benim kart bile 2 tane vida girişine sahip kasaya sağlam tutturmak için.
Haklısın ustam.

1080Ti sıkıntı yapmadığı için bunun da yapacağını hiç sanmıyorum. Çünkü karşılaştırdım, ağırlık ve boyut olarak.
Valla ben 2080 kullanıyordum, eğiliyordu. Bu kartıda denedim, eğiliyor. Bu yüzden destek aparatı kullanıyorum, dümdüz duruyor. Düz bir sekilde fotoğraf atar mısın? Kartın karşısından? Bir bakalım. :)

Eğilen şey ekran kartı değil. Eğilen şey anakartın üzerindeki plastik bir aksan olan ve anakartların takıldığı PCI-e slotu. Umarım anlamışsındır artık.

Allah Allah işe bak yaw ben diyorum ekran kartı zaten kasadan alıyor gücü anakarta yük bindirmiyor normalde, sen diyorsun slot eğiliyor.

Peki kardeşim malım ben, anlamadım. İyi geceler, blok.

Geri
Yukarı