RTX 3080 sistem CS'de 200 FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

mirsat24

Femtopat
Daha fazla  
RAM
32GB
Ekran kartı
RTX 3080
İşlemci
AMD Ryzen 9 6900HX
ASUS ROG STRIX G17 laptopumda CS2'de FPS sorunu yaşıyorum. Oyunda grafik ve çözünürlük fark etmeksizin 200FPS civarı alıyorum 200-240 arası. Laptopumun monitörü 360Hz olduğu için doğal olarak oyunda 360 FPS civarında oynamak istiyorum. GPU nedense hangi ayarı değiştirirsem değiştireyim kullanım oranı asla değişmiyor hep %50 civarında kullanıyor GPU. Ara sıra GPU %60-%70 oranlarına çıktığında FPS'te artıyor fakat ne yaparsam yapayım bu GPU'yu bu oyunda %100 kullandırtamadım %100 kullansa bütün sorun çözülecekmiş gibi geliyor. AC Valhalla gibi 3A oyunlarda Ultra grafiklerde rahat 80-100 arası FPS alıyorum GPU %100 kullanıyor. Fakat bu oyunda GPU %100 kullandırttıramıyorum. NVIDIA panelinden performans ayarlarını denedim, hiçbiri işe yaramıyor GPU %50 civarında kullanıyor CS2'de.

İşlemci sınırlarında takılıyorsun. O oyun ekran kartını %100 kullanmıyor. Armoury Crate uygulaması üzerinden turbo moda geçirip sonuca bir bak istersen, sınırların kalktığı tek mod o. İşlemci daha yüksek frekansa çıkıyorsa sonuç biraz değişebilir. Yine de 240'tan 360'a çıkacağını sanmıyorum.

İşlemci sınırlarında takılıyorsun. O oyun ekran kartını %100 kullanmıyor. Armoury Crate uygulaması üzerinden Turbo moda geçirip sonuca bir bak istersen, sınırların kalktığı tek mod o. İşlemci daha yüksek frekansa çıkıyorsa sonuç biraz değişebilir. Yine de 240'tan 360'a çıkacağını sanmıyorum.

Dediğinizi denedim. Armoury Crate'ten Turbo'ya aldım. CPU maksimum %35 GPU yine %50 civarında kullanıyordu. FPS değeri de değişmedi yine 200 FPS civarında kaldı.

Ayrıca, AMD Ryzen 9 6900HX işlemcisini daha sınırlara ulaştığını, darboğaz olduğunu görmedim.

Kullanım değil de frekans artar belki diye önermiştim zaten. Hemen herkeste benzer kullanım söz konusu. Daha yüksek frekanslara çıkabilen işlemciler biraz daha iyi performans veriyor.

Sorun olan kısmı şu, hiçbir grafik ayarı yaparsam yapayım FPS değişmiyor. Yüksek ayarlar, düşük ayarlar, yüksek çözünürlük ve düşük çözünürlük hiçbir şey değiştirmiyor. Hep GPU %50 kullanımda, bazı durumlarda GPU kullanımı yükselince FPS'te yükseliyor.

Oyun motoru verimli değil, kullanmıyor sistemin tamamını. Oyunun ismi yeni ama kendi değil. Her sistemde böyle. Örnek bir masaüstü sistem videosu bırakıyorum orada da kullanımlar benzer şekilde. Başka birçok videoya bak yine aynı. AAA oyunlar ile kıyaslama yapmamak lazım. Yüksek frekansa çıkan işlemci testlerine bakarsan ekran kartı kullanımının da biraz daha yüksek olduğunu görürsün. Yine de %100 diye bir durum oluşmuyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben de birkaç FPS test videolarına baktım. Videolarda hep aynı sistemler 300 FPS civarı geziyor, benim durumum gerçekten rezalet. 180-220 FPS arası geziyor hep. Ben daha ne kadar üst bir sistem alabilirim ki daha iyi FPS alayım. Aklımı yitireceğim bu durumdan dolayı. Masaüstü sistemlerde böyle sorun görmedim laptop farkında kaybediyorum herhalde. Düzgün performans alamıyorum. Kullanım oranları da dediğin gibi aynı. İşlemcim de en iyi işlemcilerden bu kadar fark olması hiç normal gelmiyor bana. AMD Ryzen 9 6900HX 3.30 GHz.

Masaüstü işlemciler genel olarak daha serin çalıştıkları için yüksek frekanslarda uzun süre kalabiliyor ve daha yüksek ön bellek barındırıyorlar. Oyunun nitelikleri önemli. Grafik gücü isteyen bir oyunda masaüstü sistemler ile yarışırken CS, Valorant gibi oyunlarda daha geride kalabilirsin.

Dahili ekran kartını devre dışı bırakabiliyor musun? Eğer bırakabiliyorsan öyle yap sadece Nvidia kart çalışsın. Devre dışı birakilamiyorsa zaten normal, eğer devre disi birakilabiliyorsa ve ona rağmen böyleyse muhtemelen alabileceğin max FPS budur.

Zaten sadece RTX 3080 ekran kartını kullanıyor oyun o konuda sorun yok. RTX 3080 ve AMD Ryzen 9 6900HX 3.30 GHz ile 180-220 FPS arası kalmak şaka gibi. :D

Geri
Yukarı