RTX 3080'li sistem önerisi

Bütçe
25.000

efygz21

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba kendime yeni 0'dan bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum almak istediğim ekran kartı RTX 3080 ikinci el olarak alacağım ve sadece oyun için kullanacağım ama bunun yanına ne gibi parçalar dizmeliyim bilmiyorum işlemci Ryzen 7 7700X diyen var bunun için anakart, RAM, Power Supply gerekirse soğutma sistemi neler almalıyım? Ekran kartı dışında bütçe 15.000 TL. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Arkadaşlar merhaba kendime yeni 0'dan bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum almak istediğim ekran kartı RTX 3080 ikinci el olarak alacağım ve sadece oyun için kullanacağım ama bunun yanına ne gibi parçalar dizmeliyim bilmiyorum işlemci Ryzen 7 7700X diyen var bunun için anakart, RAM, Power Supply gerekirse soğutma sistemi neler almalıyım? Ekran kartı dışında bütçe 15.000 TL. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
@messinicocugu @neqetria

15K bütçeye 7700X ya da 13600K'lı bir DDR5 sığar mı zor. Yalnızca işlemci, anakart ve RAM 15K tutacaktır. Kasa, PSU, depolama, soğutucu işin içine girerse 20K'yı gözden çıkarmak gerekebilir.

Pek bir bilgim yok ama kabataslak kendime 7700X için 7K fiyat aldım sıfır, anakart için bir fiyat bilgim yok RAM 2K diye düşündüm PSU depolama vs yeter diye öngördüm ama tabii ki tekrar diyeyim bir bilgim yok bu konularda siz daha iyi bilirsiniz soğutucu vs gerekir mi böyle bir sistem için ya da işlemci ve ekran kartında değişiklik mi yapmalıyım bana ne önerirsiniz?

Pek bir bilgim yok ama kabataslak kendime 7700X için 7K fiyat aldım sıfır, anakart için bir fiyat bilgim yok RAM 2K diye düşündüm PSU depolama vs yeter diye öngördüm ama tabii ki tekrar diyeyim bir bilgim yok bu konularda siz daha iyi bilirsiniz soğutucu vs gerekir mi böyle bir sistem için ya da işlemci ve ekran kartında değişiklik mi yapmalıyım bana ne önerirsiniz?

Doğru düzgün bir DDR5 anakart için AMD, Intel fark etmez 6K'yı gözden çıkarıyorsun, 5K'ya da var ama biraz düzgün alet olsun. RAM'ler 2x16 GB alırsın 3K civarı, 2x8 GB yaparsan 2K ama f/p olarak geri kalıyor.

Sen bu RTX 3080'i hangi çözünürlük için alıyorsun?

7600X tek slot 16 GB RAM B650M ile olabilir ileride bir 16 daha alırsınız tek 16 olması DDR5 de daha az fark ediyor. Tabi siz bilirsiniz.
Ram:Kingston Fury KF560C40BB-16 16 GB DDR5 6000 MHz CL40 Ram Fiyatları ve Özellikleri
Ankart : Gigabyte B650M DS3H AMD B650 6400 MHz (OC) DDR5 Soket AM5 mATX Anakart | Teknobiyotik
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Doğru düzgün bir DDR5 anakart için AMD, Intel fark etmez 6K'yı gözden çıkarıyorsun, 5K'ya da var ama biraz düzgün alet olsun. RAM'ler 2x16 GB alırsın 3K civarı, 2x8 GB yaparsan 2K ama F/P olarak geri kalıyor.

Sen bu RTX 3080'i hangi çözünürlük için alıyorsun?

1080p çözünürlük için almayı düşünüyorum, genelde oyun oynuyorum ve toplayacağım PC'nin beni uzun süre götürmesi ve ileride çıkacak oyunları oynatmasını istediğimden dolayı toplamak istiyorum.

7600X tek slot 16 GB RAM B650M ile olabilir ileride bir 16 daha alırsınız tek 16 olması DDR5 de daha az fark ediyor. Tabii siz bilirsiniz.
RAM:Kingston Fury KF560C40BB-16 16 GB DDR5 6000 MHz CL40 Ram Fiyatları ve Özellikleri
Anakart: Gigabyte B650M DS3H AMD B650 6400 MHz (OC) DDR5 Soket AM5 mATX Anakart | Teknobiyotik
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bunlar 3080 için yeterli midir yoksa düşük kalır mı 7600X yeterli midir pek bilgim yok o yüzden soruyorum teşekkürler.

1080p çözünürlük için almayı düşünüyorum, genelde oyun oynuyorum ve toplayacağım PC'nin beni uzun süre götürmesi ve ileride çıkacak oyunları oynatmasını istediğimden dolayı toplamak istiyorum.

1080P için güçlü işlemci lazım darboğaz olmaması için bu kart 2K'ya uygun. Şahsen turşu kurar gibi sistem kurmak bana ters, alırım bugün bir 3060, 3060 Ti ona uygun sistemi dizer 3-5 sene sonra ne zaman yetmediğini hissedersem değiştiririm/yükseltirim.

Bakalım belki 15K'ya güçlü bir işlemci içeren komple sistem çıkarabilir, bana çok olası gelmiyor.

1080p için güçlü işlemci lazım darboğaz olmaması için bu kart 2K'ya uygun. Şahsen turşu kurar gibi sistem kurmak bana ters, alırım bugün bir 3060, 3060 Ti ona uygun sistemi dizer 3-5 sene sonra ne zaman yetmediğini hissedersem değiştiririm/yükseltirim.

Bakalım belki 15K'ya güçlü bir işlemci içeren komple sistem çıkarabilir, bana çok olası gelmiyor.

Peki bana bir sistem önerebilir misiniz ekran kartını 2.el alabilirim ya da uygun olursa sıfır da alabilirim 3060 veya 3060 Ti sadece oyun oynayacağım için işimi görür herhalde. Şu an GTX960 kullanıyorum ve artık FPS düşmesi vs oyun oynayamamaya başladım. Bana FPS tarzı oyunlarda 300'e yakın civarı FPS yeter diye düşünüyorum.

Peki bana bir sistem önerebilir misiniz ekran kartını 2.el alabilirim ya da uygun olursa sıfır da alabilirim 3060 veya 3060 Ti sadece oyun oynayacağım için işimi görür herhalde. Şu an GTX960 kullanıyorum ve artık FPS düşmesi vs oyun oynayamamaya başladım. Bana FPS tarzı oyunlarda 300'e yakın civarı FPS yeter diye düşünüyorum.

Şu sistemi alttan kasayı GT 310 yapıp alsan yetmez mi? 16500 TL tutuyor toplam.

1080P performansı bu şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı