RTX 4060 Ti, 8 GB VRAM ileride üzer mi?

utopianwhale

Hectopat
Merhaba, bu kartı alacağım ama ileride üzüp üzmeyeceğini bilmiyorum. 1080p monitör ile kullanacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun cevabını bulmak zor, bir takım kişiler aslında GT 730 4 GB'ı baz alarak VRAM her şey değil kartın kas gücü önemli diyor. Ben ve benim gibiler ise kendi deneyimlerinde oyunların 8 GB VRAM'in tamamını kullandığını gözleri ile tecrübe edince 8 GB'lık ekran kartlarının 1080p Ultra oyunculuk için yetersiz kalacağını söylüyor. Forza Horizon 5'te ayarları Extreme'e alırsanız, ya da CoD Warzone gibi bazı oyunlarda yine ayarları fullediğinizde 8 GB VRAM'in bariz şekilde yetmediğini görebilirsiniz ki özellikle FH5'te düşük video belleği uyarısı verip droplanmaya başlıyor.

Sorun çıkartmaz. Ileride VRAM gereksimi arttığı zaman zaten sen bu kart ile DLSS gibi teknolojiler kullanacaksın veya ayar kısacaksın dolayısıyla VRAM gereksinimin yine 8'e inecek.

Ben ve benim gibiler ise kendi deneyimlerinde oyunların 8 GB VRAM'in tamamını kullandığını gözleri ile tecrübe edince 8 GB'lık ekran kartlarının 1080p Ultra oyunculuk için yetersiz kalacağını söylüyor.
12'lik taksan 12'sini de kullanacak zaten. 6'lık tak, 6'sını da kullanacak. Bu 6 GB'ın veya 8 GB'ın yetersiz olduğu anlamına gelmez.
1080p için birkaç yıl daha yeterli olacaktır. Ayrıca DLSS, VRAM kullanımını azaltır. DLSS destekli oyunlarda çok daha ileriye dönük.

1080p kart yeterli olacak ileriki zamanlarda gene o kart çöp olacak 5 6 yıl sonra teknoloji ilerliyor ışıklandırmalar gölgelendirmeler artıyor oyunlarda.

12'lik taksan 1ikisini de kullanacak zaten. 6'lık tak, 6'sını da kullanacak. Bu 6 GB'ın veya 8 GB'ın yetersiz olduğu anlamına gelmez.
1080p için birkaç yıl daha yeterli olacaktır.

Ben tecrübemle sabit 1080p ekstreme ayarlar için yetersiz olduğu görüşündeyim, inanmayan buyursun Discord'dan da canlı yayın açarak bizzat gösterebilirim. Birçok kişi ekran kartını yıllarca kullanmak zorunda ve 1080p için birkaç yıl ucu ucuna yeterli olacak karta yatırım yapmak mantıklı mı? Kartın kas gücü VRAM yetersizliği yüzünden güncel oyunlarda bir işe yaramayacak. GTA VI gibi bir oyun yolda, muhtemelen oyun çıktığında 8 GB VRAM'in alenen yetersiz olduğuna ancak ikna olacaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı