RTX gereksiz midir sizce?

Bence idarelik 1660 Super ile 2-3 sene geçirip, 3000 serisi çıkınca 2000 serisi ekran kartı eğer düşerse -ki sanmıyorum bu ekonomik koşullarda- ileride tercih edilebilir.

20 25 sene önce de OpenGL için "gereksiz yea ne gerek var 3DFX Glide varken?" diyordu millet. Gelinen nokta ortada. RTX teknolojisinin önü açık. Henüz emekleme aşamasında.

Yine yağlama projesi. Yoksa nasıl satacaklar :)

Ama grafikler gayet güzel oluyor. Bakınca hayran kalıyorum. Bu grafiği de çok güçlü GPU gerek.

RTX sayesinde artık tüm eski ekran kartlarına sünger çekilecek. Güçlü olsa bile 0 değerinde olacak.

RTX ile ekran kartları yapay zeka destekli çizimler yapmaya başladı ve dünya yapay zeka destekli hesaplama üzerine yoğunlaşıyor gelecekte farklı versiyonlarını her sistemde göreceğiz.

DLSS 2.0 hakkında ne düşünüyorsun? O da gereksiz bir yazılım mı?
Onu tam bilmiyorum.
Herkesin zevki kendine.
Ne alakası var?
Yenilikci seylere kapali olmak sanki biraz abarti degil mi? Bir teknoloji sonucta ve hala tamamen rayina oturtulmamis bir sistem. Bir de rayina otursa o zaman alalim goruslerinizi.
Ben yenilikçi şeylere kapalı değilim. Gereksiz şeyleri uygun bulmuyorum. Yazılımla halledilir bir şey. Oyun motorunun kendisiyle de ilgili.
Geleceğin yatırımı benden demesi.
Sanmıyorum.
İstisnasız hiçbir teknolojinin gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Her teknoloji beraberinde bir başka teknolojik gelişmeyi getirir. Rekabet iyidir.
Olabilir.
Kime göre neye göre muhabbeti burada devreye giriyor. Bence RTX teknolojisini destekleyen sistemde, RTX destekleyen oyunları oynayıp yorum yapmak daha doğru olur. Eğer hikayeli oyun oynanıyorsa ve RTX teknolojisi, insanı oyunun içine çekiyorsa bence gerekli. Daha bugün Half life'in eski sürümünün hikayesini bitirdim. Biraz araştırma sonucu Black Mesa sürümü çıkarıldığını öğrendim. Sanırım Black Mesa RTX destekliyor ve videolara baktığım zaman oyunun atmosferi çok güzel. Ve RTX bu atmosferi daha da kuvvetlendiriyorsa mükemmel bir haz verir.
Hayır ben yazılımla RTX işi halledilebilir diyorum. Donanıma gerek yok. UE5 demosuna bak.
Dogru bir nokta fakat RTX ekran kartının kendi kendine ışıklandırma yapmasıdır. Eğer oyunda zaten ışıklandırma varsa RTX gerek kalmaz. Ki UE5 demosundada gördük bunları lakin her oyunda ışıklandırma olucak diye bir sey de yok tabi. Ama şimdilik türkiye yasayan bizler icin pahali bir zevk.
Donanıma gerek yok diyorum. UE5 demosuna bak.
RTX ile ekran kartları yapay zeka destekli çizimler yapmaya başladı ve dünya yapay zeka destekli hesaplama üzerine yoğunlaşıyor gelecekte farklı versiyonlarını her sistemde göreceğiz.
Dediğin konuda olabilir lakin oyunlarda gereksiz olduğunu düşünüyorum. UE5 demosuna bak.

Hayır ben yazılımla RTX işi halledilebilir diyorum. Donanıma gerek yok. UE5 demosuna bak
Bu konuya profesyonelce cevap veremeyeceğim. Fakat bu teknoloji için ona göre güçlü bir sisteme gerek duyulacağını düşünüyorum. Bence sonuç olarak yine donanıma giriyor iş. Mesela yakın zamanda yeni sistem topladım. İmzam da bulunan ekran kartı için "RTX için yeterli olmayabilir, RTX için en az 2070'li modeller almak lazım" diye yorumlar gördüm. Dediğim gibi bu durumu sadece kendimce yorumladım. Teknik olarak daha detaylı bilgi verecek arkadaşlar olabilir.

Onu tam bilmiyorum.
Ne alakası var?
Ben yenilikçi şeylere kapalı değilim. Gereksiz şeyleri uygun bulmuyorum. Yazılımla halledilir bir şey. Oyun motorunun kendisiyle de ilgili.
Sanmıyorum.
Olabilir.
Hayır ben yazılımla RTX işi halledilebilir diyorum. Donanıma gerek yok. UE5 demosuna bak.
Donanıma gerek yok diyorum. UE5 demosuna bak.

Dediğin konuda olabilir lakin oyunlarda gereksiz olduğunu düşünüyorum. UE5 demosuna bak.
Bende onu dedim zaten?

RTX şu an yeni doğmuş bir bebek gibi ve performanstan aşırı derecede kayıp verdiği için şu anlık RTX için kart almak gereksiz bence.
Ama ileride performans kaybı azaltılıp çok daha fazla oyuna destek verilirse - ki eminim yaparlar -
oyunlara Ultra ayarlardan sonra Super-Ultra ayarlar eklenmiş gibi olur ve bence bu çok hoş.

Beyler bence RTX teknolojisi gereksiz. Mesele yazılım bence. Unreal Engine'ın bir demosunu izledim. Eminim sizde izlemişsinizdir. RTX falan olmadan ne güzel yapmışlar. RTX gereksiz bence.
Zaten siz daha RTX ne olduğunu bilmiyorsunuz ki. Arkadaşlar bakın bir konu hakkında fazla bilginiz yoksa lütfen yazmayın. RTX, Nvidia'nın gerçek zamanlı ışın izleme için ürettiği çekirdeklere sahip kartlardır. Acaba bu ürünler tanıtılırken RTX bir kart Ray Tracing performansında GTX serisinden kaç kat güçlü olduğunu neden söylediler. Gerçek zamanlı ışık zaten bir yazılım. Bunu işlemek zor olduğundan CUDA çekirdeklerine ek olarak RT çekirdekler var. Kısacası performans için var bu RTX muhabbeti. Peki neden RTX çıktığında daha önceden gerçek zamanlı ışın kullanan oyunlar olmadı derseniz. Bunu oyunlarda kaldıracak bir kart yoktu diyebiliriz.
Bu arada eğer gerçek zamanlı ışık izlemeye gereksiz diyorsan, oyunlardaki grafik ayarlarıda gereksiz senin için. Hatta render ve tasarımda gereksiz.

Geri
Yukarı