RTX2070 fanı dönmüyor

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart:Asus B450M-A
İşlemci:Amd Ryzen 5 5600x
Ekran Kartı: Asus Rog Strix RTX 2070 O GB
SSD:Kingston Hyperx 480GB Sata
Kasa:Xigmatek Venom X 650w
Monitör 1:Samsung 24.inc 165 Va Full HD
Monitör 2:Aoc 75 hz 1 ms
Klavye : Logitech G213
Mouse : Logitech G pro Superlight x
Kulaklık:Steelseries Artics 3
Meslek
Barista
Arkadaşlar iyi geceler. Ekran kartımın fanı dönümyor ve bazen takılma yapıyor. GPU Tweak 3'ten ayarlama yapınca cayır gibi çalışan fan bazen dönmüyor. Durup dururken böyle bir şey oldu. Ekran kartını temizlettim ama sorun devam ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

55 dereceyi geçmezse çalışmaz. Oyunlarda da yapıyor mu?

Ekran kartınızın tam modeli ne hocam? Acaba Strix/Gaming X gibi bir model olup 0db moduna geçmesini mi soruyorsunuz?
Asus Rog Strix rtx2070 oc 8 gb fan dönüyor şuan bak ama bazen takılma yaratıyor 0db ayarında şuan ama bazen takılma yaratıyor tek fan

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-05-05 saat 00.05.40.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-05-05 saat 00.05.40.jpg
    126,4 KB · Görüntüleme: 36
Asus Rog Strix rtx2070 oc 8 gb fan dönüyor şuan bak ama bazen takılma yaratıyor 0db ayarında şuan ama bazen takılma yaratıyor tek fan
Problemi biraz daha detaylandırabilir misiniz, takılmadan kasıt nasıl yani fanın hızı bir anda sıfır mı oluyor bir yere sürter gibi? Veya şu videodaki gibi bir ses mi geliyor?

Problemi biraz daha detaylandırabilir misiniz, takılmadan kasıt nasıl yani fanın hızı bir anda sıfır mı oluyor bir yere sürter gibi? Veya şu videodaki gibi bir ses mi geliyor ?
Bazen takılma yaratıyor %100 alıyorum örnek veriyorum hiçbirşey yok ama bazen fan takılıyor ve kartı söktüm bir kere elimle manuel olarak cevirdim içinden ses geliyordu ve fan hızlı dönmeyi bırakıyor hemen duruyordu manuel yapınca

Hocam anlattığınız problem fırçalı motor problemi gibi ama yanlış bilmiyorsam ekran kartı fanları fırçasız motorlardan oluşuyor. Eğer yanlış biliyorsam, fırçalı motorlardan oluşuyorsa motorların değişim vakti gelmiş. Ama öbür türlü aklıma başka bir şey gelmiyor.

Hocam anlattığınız problem fırçalı motor problemi gibi ama yanlış bilmiyorsam ekran kartı fanları fırçasız motorlardan oluşuyor. Eğer yanlış biliyorsam, fırçalı motorlardan oluşuyorsa motorların değişim vakti gelmiş. Ama öbür türlü aklıma başka bir şey gelmiyor.
benim tahminimde motordu yani %100 alınca fanı calısıyor ise normal stabilde bıraktıgım zaman gpu tweak 3 den 0 db yi kapatınca bazen takılma yapıyor ve fan kendini durdurmaya çalışıyor motorları servisten değiştirsem düzelir tahminime göre ama fatura ne kadar yazar belli değil pc testi üzerinden test yaptığımda ekran kartım %110 olarak gözüküyor bir problem yok. Ama dediğiniz gibi motorlarda bence eskime var ve fandada olabilir :)

benim anlamadığım şey %50 fan hızında neden takılma olmuyor yazılımsal olabilir mi diye düşünüyorum

Son düzenleme:
benim anlamadığım şey %50 fan hızında neden takılma olmuyor yazılımsal olabilir mi diye düşünüyorum
Belki %100'de tam güç verdiği için sürekli dönüyor ama olması gerektiği hızda dönmüyordur ve siz bunu fark etmiyorsunuzdur. Aynı şekilde %50'de dönmesi gerektiği hızda dönmüyor, sürtünmeden duruyor olabilir.

Belki %100'de tam güç verdiği için sürekli dönüyor ama olması gerektiği hızda dönmüyordur ve siz bunu fark etmiyorsunuzdur. Aynı şekilde %50'de dönmesi gerektiği hızda dönmüyor, sürtünmeden duruyor olabilir.
Video atıyorum dostum bak istersen olur mu ? Sorun hala devam ediyor Format attım belki yazılımsaldır diye ama düzelmedi daha sıkınıtlı hemde şuan hiç dönmüyor ve kendini zorluyor buyur link dostum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı