Çözüldü RTX2070s sistemde oyunlarda düşük performans

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Kamurannn

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengance RGB RT 32GB CL16 (2x16) 3600 MHz
Ekran kartı
RTX2070S
Anakart
B550-a Pro
İşlemci
R5 3600
Witcher 3 Next gen Edition ile eski sürüm arasında ne kadar grafik farkı olsa dahi Ng'den sonra inanılmaz performans düşüklüğü var. En düşük grafiklerde RT - DLSS kapalı şekilde oyunda 30-40 FPS alıyorum ve sürekli FPS düşmesi meydana geliyor. 10-20 FPS'lere kadar düşüyorum. Eski sürümünde bu oyunu 120 FPS'lerde oynuyordum. Steam'in beta kısmından "classic 1.32" sürümüne geri döndüm ve FPS 50-60 ve FPS düşmesi hâlen daha devam ediyor. Yani bu sistemdeki performans düşüklüğü neden kaynaklanıyor? RDR2'de de neredeyse bütün grafikler en düşükte ve MSAA kapalı olmasına rağmen 70 FPS kadar anca alıyorum. İnternetten bakıyorum performans teslerine millet 2K'da 60 FPS oynuyor.

Çözüm
Tam 1 saattir test ettim. Mavi ekran gibi bir hata alacak mıyım diye bu kadar uzun tuttum. Max sıcaklık 74 derece gördü. İlk başlarda başladığında ortalama 55-60 fps arası alırken testi sonlandıracağım zaman yani biraz öncesinde ise ortalama 35-40 fps arası alıyordum.
Hocam kartınızın fan ayarlarının nasıl ayarlandığını öğrenip, eğer fan devri yükte sonda çalışmıyorsa biraz arttırıp öyle dener misiniz?
Isınıyordur başka aklıma bir şey gelmedi.
72-77 arası değişiyor.
Şurda da şöyle konu açmıştım çözüm bulunamadı ki sorunun kaynağı da o mu bilmiyorum. Napmam gerekiyor? Daha önceden de böyleydi yani ekran kartı 78 derecelere kadar çıktığını görmüştüm ama herhangi bir fps sorunu yaşamamıştım.

72-77 arası değişiyor.
Şurda da şöyle konu açmıştım çözüm bulunamadı ki sorunun kaynağı da o mu bilmiyorum. Napmam gerekiyor? Daha önceden de böyleydi yani ekran kartı 78 derecelere kadar çıktığını görmüştüm ama herhangi bir fps sorunu yaşamamıştım.
78 biraz fazla değil mi hocam? Ekran kartının fan hızını ayarlayabilirsin, deneyerek. Bir de öyle dene istersen?

78 biraz fazla değil mi hocam?
Yani bunca zamandır gördüğüm en yüksek sıcaklıktı o. RDR2'de görmüştüm ki onu havalarda sıcaktı zaten yaz mevsimiydi. Ama yine de fps drop gibi bir şeyle hiç karşılaşmamıştım bu sistemle.

Ekran kartının fan hızını ayarlayabilirsin, deneyerek.
Nasıl yapacağımı anlayamadım örneğin alttaki eke bakarsanız %100 yaptım her ama yine de işe yarıyor mu anlamıyorum. Oyun oynarken fan hızları çalışacağında yüksek sesle oluyor ama şu an %100 çalışmasını sağladığımda bile sessiz. Nasıl ve ne yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    548,8 KB · Görüntüleme: 3
Yani bunca zamandır gördüğüm en yüksek sıcaklıktı o. RDR2'de görmüştüm ki onu havalarda sıcaktı zaten yaz mevsimiydi. Ama yine de fps drop gibi bir şeyle hiç karşılaşmamıştım bu sistemle.

Nasıl yapacağımı anlayamadım örneğin alttaki eke bakarsanız %100 yaptım her ama yine de işe yarıyor mu anlamıyorum. Oyun oynarken fan hızları çalışacağında yüksek sesle oluyor ama şu an %100 çalışmasını sağladığımda bile sessiz. Nasıl ve ne yapmalıyım?
Hocam ekran kartının fan hız ayarının nasıl olacağını ben de bilmiyorum fakat sorunun kaynağı dediğiniz gibi sıcaklıkla alakalı olmayabilir. Sisteminizi arka planda bariz yoran başka bir şey var mı? Driverler güncel mi?

Her şey güncel, kasayı baştan sona temizledim, işlemci termal macun değişliğini yaptım. Bütün driver güncellemesi ve BIOS güncellemesini de yaptım. Arka planda çalışan bir şeyi geçin sistemi formatladım hiç bir uygulama yokken de böyleydi.
@doce

Her şey güncel, kasayı baştan sona temizledim, işlemci termal macun değişliğini yaptım. Bütün driver güncellemesi ve BIOS güncellemesini de yaptım. Arka planda çalışan bir şeyi geçin sistemi formatladım hiç bir uygulama yokken de böyleydi.
@doce
Hocam Youtube'dan kartınızla ve işlemcinizle yapılan oyun testlerine baktığımda, dediğiniz gibi 1440p çözünürlükte 80-120 FPS alıyor. Ekran kartı sıcaklığı 66-70 derecelerde geziyor ama dediğim gibi sıcaklıktan olacağını düşünmüyorum. Hocam peki işlemcinizin sıcaklık değerleri ne?

Şimdi tekrar Witcher 3'e girdim ultra grafiklerde, RT - DLSS kapalı ortalama 30 fps oynuyorum, yüksek grafiklerde ise 40 fps, düşükte ise 45 fps alıyorum. Tabi bunlar ortalaması. Sıcaklığa gelince işlemci 51'in üstüne bir kere çıkmadı bile, ekran kartıda bu süreçte max 73 derece gördü. Yaani overclok mu yapmalıyım bu sisteme artık bilmiyorum.

Ek olarak YouTube üzerindeki videolar DLSS açık olduğu için öyledir. Ki bende DLSS ve TAU yumuşatması keskinliği çok bozuyor. Kötü bir görüntü yansıtıyor. O yüzden FXAA kullanıyorum. DLSS açınca düşük grafiklerde 80-90 fps ve ultra grafiklerde ise 60 fps alıyorum yine. Ama dediğim gibi DLSS çok kötü yapıyor grafikleri.
@doce

Şimdi tekrar Witcher 3'e girdim ultra grafiklerde, RT - DLSS kapalı ortalama 30 fps oynuyorum, yüksek grafiklerde ise 40 fps, düşükte ise 45 fps alıyorum. Tabi bunlar ortalaması. Sıcaklığa gelince işlemci 51'in üstüne bir kere çıkmadı bile, ekran kartıda bu süreçte max 73 derece gördü. Yaani overclok mu yapmalıyım bu sisteme artık bilmiyorum.

Ek olarak YouTube üzerindeki videolar DLSS açık olduğu için öyledir. Ki bende DLSS ve TAU yumuşatması keskinliği çok bozuyor. Kötü bir görüntü yansıtıyor. O yüzden FXAA kullanıyorum. DLSS açınca düşük grafiklerde 80-90 fps ve ultra grafiklerde ise 60 fps alıyorum yine. Ama dediğim gibi DLSS çok kötü yapıyor grafikleri.
@doce
Hocam sıcaklıktan olsaydı büyük ihtimal oyuna girdiğiniz zaman, ekran kartınız serinken en yüksek sıcaklığa ulaşana kadar geçen sürede FPS değerleriniz yavaş yavaş düşerdi. Windows güncellemerini yapıyor musunuz?

Geri
Yukarı