Ruhsal sıkıntı nedir ve nasıl aşılır?

13314

Kilopat
Merhaba arkadaşlar.

Bugün sizlere öncelikle içinizde oluşan tarifi zor can sıkıntısını açıklayacağım, daha sonra ise bunun için neler yapabilirsiniz onlardan bahsedeceğim. Bu bilgiler tamamen şahsıma ait olup çok büyük düzeyde işe yarayabileceğini tezahür ediyorum.

Can Sıkıntısının Tarifi

Eğer yapacak hiçbir şey bulamadığınızdan sıkılıyorsanız veya yaptığınız şeylerden keyif almıyorsanız bu hayatınızın monotonlaştığının bir göstergesidir. Bunu psikolojik bir sorunla bir tutmamalıyız zira dönem dönem oluşabilecek bir durumun tezahürüdür bu. Eğer ki bu durum dönemsel değil de çok uzun bir süredir varsa, depresyonda olduğunuzu yadsımamanız gerekir. Bu durum ilerledikçe daha da sıkıcı ve bunalıma sevk edecek bir hal alırsa majör depresyona devşirilebileceğini unutmayın. Bunun dışında, eğer diyafram(iki göğüsün arasındaki boşluk)da bir yumru var gibi hissediyorsanız ve sık sık iç geçirmeye ihtiyaç duyuyorsanız, bu his sanki her an kötü bir haber alacakmışsınız gibi garip ama olumsuz bir heyecan durumu yaratıyorsa bilin ki anksiyete bozukluğunuz var. Anksiyete bozukluğu, genelde gelecek korkusu veya bilinç altında dönen geleceğe dair "ne olacak, şimdi neler olacak acaba, ya ... Olmazsa?" Gibi olumsuz soruların kümülatifliğinden ileri gelen bir durum olup sizi endişe ve kaygı moduna soktuğu gibi yaptığınız herhangi bir eylemden (yemek yemek bile dahil) zevk almanıza ket vurur. Yumru diye adlandırdığımız durum aslında kendinizi istemsizce kastığınızdan nefes borusundan nefesin düzenli ve kaliteli bir şekilde geçmeyişinden ve bu geçişin en temel yerinin diyafram kısmı olmasından kaynaklanıyor. Düzgün nefes alamadığınız için nefes alışverişi de sağlam olmuyor ve o kısımda bir sıkışıklık varmış gibi hissetmenize neden oluyor.

Nasıl Aşılır?

Evde hep aynı rutine sahip olmanızdan dolayı artık bir şeylerden keyif duymamaya başladıysanız rutininizi değiştirin. İlginizi daha çok çekebilecek farklı etkinliklere yönelmeye çalışın, evinize hep yürüdüğünüz aynı yoldan yürümeyin. Normal günlerde yaptığınız tüm edimlerin ve fiiliyatların şekliyle oynayın, böylece beyniniz "sıkıcılık, tekdüzelik, aynılık" komutlarını yazmak yerine "farklılık" komutlarını yazacaktır ve sizi bu durumdan kurtaracaktır. Şayet bunlar işe yaramıyorsa ve siz kendinizi dünyanın en sıkıcı ve en neşesiz, mutsuz bir halde bulmaya mütemadiyen devam ediyorsanız, o halde yapmanız gereken sizi mutlu edecek, güldürecek, neşeli kılacak eylemler yapmanız. En sevdiğiniz şeyleri yapmanız ve bir dönem bu şekilde geçirmeniz gerekmekte. Bunlar en sevdiğiniz kişilerle görüşmeyi, en sevdiğiniz yemeyi yemeyi, en sevdiğiniz filmi veya diziyi izlemeyi veya en sevdiğiniz oyunları oynayıp kitapları okumayı ihtiva ediyor. Bunları 1-2 ay süre eyleme döktüğünüz halde bir değişim göremiyorsanız psikiyatriye görünmenizde fayda var. Tabii bu bizim son seçeneğimiz olacak çünkü artık deprasyon gibi bir halde olduğumuzu inkar edemeyecek boyutta olacağız. Bunun için en etkili ilaçlar arasında "Esmax, Lustral, Citoles, Rexapin, Xanax" yer almaktadır. Bunlardan en ağırı Xanax olmak üzere en hafifi Esmax'tır. Doktorunuz da uygun bulursa esmax kullanmanızı tavsiye ederim. Depresyonun dışında diyaframda oluşan kasılma ve anksiyete bozukluğu için öncelikle meditasyon çeşitlerine göz atmanızı istiyorum. Bu konudaki naçizane en basit tavsiyem derin nefes alıp çok yavaş bir şekilde vermeniz ve karnınızı serbest bırakmanız. Bilinç ve farkındalık sahibi olarak aklınıza durumunuz her geldiğinde karnınızı serbest bırakırsanız, içinizde oluşan yumru hissini %60 oranında azaltmış olursunuz. Anksiyete bozukluğu yaşayan insanların gelecekle ilgili kaygıları olduğundan geleceğe dair en kötü olabilecek senaryoyu hayal etmeleri bir nlp(neuro linguistic programming) yöntemi olup, "zirveye çıkan şey fizik yasalarına göre düşmeye mahkumdur." İdealini temel alarak korkabildiğiniz kadar korktuktan sonra beynin artık korkma sinyaline karşı pek aldırış etmeğini ve duyarsızlaştığını gözlemleyeceksiniz ve böylece anksiyeteniz azalmış olacak. Bu süreçte yüzünüzü güldürecek etkinlikler yapmaktan vazgeçmeyin. Olumsuz durumlarla karşılaşmayacağınızdan emin olun. Bunları da uzunca bir dönem yaptığınız halde işin içinden çıkamıyorsanız yine son çaremiz bir psikiyatriye gözükmek olacak. Anksiyete bozukluğu için kullanılan en güzel ve işe yarayan ilaçlar "Prozac, Cipralex, Esmax"tır. Aralarında en ağırı Esmax, en hafifi ise Prozactır. Anksiyete için kullanılan bu ilaçlar, aynı zamanda sosyal anksiyetenizi ve özgüveninizi de yerine getiren ilaçlar olup size eksi ve artı fırsatlar sunmadığı gibi olmanız gereken bir hâle getirecektir.

Bilgiler ve deneyimler ehemmiyet arz eder. Bu yazı da benim bilgilerim ve tecrübelerimle yazılmıştır. Bu sıkıntıları yaşayan arkadaşlara yardım olur diye düşündüm. Umarım hepiniz için en güzeli olur ve umarım yüzünü hep güler. Bir sualiniz olursa konuyu takip ediyor olacağım. İyi günler dilerim hepinize :)

512968.jpg

Son düzenleme:
"Anksiyete bozukluğu, genelde gelecek korkusu veya bilinç altında dönen geleceğe dair "ne olacak, şimdi neler olacak acaba, ya ... Olmazsa?" Gibi olumsuz soruların kümülatifliğinden ileri gelen bir durum olup sizi endişe ve kaygı moduna soktuğu gibi yaptığınız herhangi bir eylemden (yemek yemek bile dahil) zevk almanıza ket vurur." nokta vurdu.

Örnek insanlardan zarar görme zaten görenler çok. Örnek kör olma sakat kalma korkusu. Bu Dünya için yazıyorum tabi sade bunları. İman ile ilgili vesveseler. Cezaevine girme korkusu bazı insanlarda görülüyor. Askerlikle ilgili korkular sık olanlar insanlarda. Alaska gibi yerlerde yaşayanlar için Balina türlerine yem olma korkusu. Beni derinlere çekerse korkusu. Vesvese veren Cinlerin etkileri. Veya Alaska gibi yerlerde Ayı gelirse ne yaparım gibi çekingeler kaygılar. Tekrarlayan olumsuz düşünceleri kapatmaya çalışma Kompulisyondu galiba. Korku değilde çekinmeler diyelim bazı insanlarda vardır.

"Anksiyete bozukluğu, genelde gelecek korkusu veya bilinç altında dönen geleceğe dair "ne olacak, şimdi neler olacak acaba, ya ... Olmazsa?" Gibi olumsuz soruların kümülatifliğinden ileri gelen bir durum olup sizi endişe ve kaygı moduna soktuğu gibi yaptığınız herhangi bir eylemden (yemek yemek bile dahil) zevk almanıza ket vurur." nokta vurdu.
Bende de anksiyete bozukluğu var. Arada bir kekelemem ile birleşip en güzel şeyin içine edebiliyor. Mesela pc toplayacağım montaj yapan adama eski harddiskimi götürüp önbelleğini siler misiniz diyeceğim ama kafamda çok büyüttüm. Ya hayır derse ya olmazsa ya bir şey olursa gibi sorular hep aklımda.

Bende de Anksiyete bozukluk var. Bozukluk var diyelim bende de. Karşılıklı konuşmalarda kızarma. Kapıları kontol etme 3-4 defa. Bende zaten vesvese hastalığı da var. Senin dediğin gibi ya sorun olursa kavga etmek gibi. Kul hakkına giriyor küfretmek. Cezaevi sorunu var mesela. İnsanlara fazla yaklaşmamak lazım ahir zaman çünkü. Müstakil ev düşünüyorum ilerde. 3 kedim var evimde. Tavsiye ederim çok rahatlarsın.

Bende de Anksiyete bozukluk var. Bozukluk var diyelim bende de. Karşılıklı konuşmalarda kızarma. Kapıları kontol etme 3-4 defa. Bende zaten vesvese hastalığı da var. Senin dediğin gibi ya sorun olursa kavga etmek gibi. Kul hakkına giriyor küfretmek. Cezaevi sorunu var mesela. İnsanlara fazla yaklaşmamak lazım ahir zaman çünkü. Müstakil ev düşünüyorum ilerde. 3 kedim var evimde. Tavsiye ederim çok rahatlarsın.
Bende de vesvese var eskiden baya vardı şuan halen var ama eskisi gibi değil. Zor cidden.

Adam yorum atıyor forumda mesela negatif. Negatif yorum gelince sinirlenme olayı var. Nefis var çünkü devreye giriyor hemen tehlikeli. Milyarlarca insan var bakteri gibi. Cinler daha kalabalık. O yüzden forumu bırakma ihtimali var bende. Her türden insan var olmalı. İmtihan dünyası burası. Senden yorum bekledim şimdi mesela. Pozitif geldi mutlu oldum. 🙂

Canınız sıkılmasın arkadaşlar bağımlısı olursunuz. Olanları ne demek istediğimi anladı bile.

Bende de vesvese var eskiden baya vardı şuan halen var ama eskisi gibi değil. Zor cidden.
Yazdıklarınızı düşünüp araştırınca bende de olabileceğini düşündüm.Yaşım küçük ama son zamanlanlarda kötü şeyler yaşadım.Herşeye çok takıyorum acaba bende de olabilir mi nasıl öğrenirim?

Yazdıklarınızı düşünüp araştırınca bende de olabileceğini düşündüm.Yaşım küçük ama son zamanlanlarda kötü şeyler yaşadım.Herşeye çok takıyorum acaba bende de olabilir mi nasıl öğrenirim?
Merhaba, belirtilerinden bahsettim. Nefes almakta zorluk çekiyorsanız, geceleri uykuya dalacağınız esnada sıçramalar yaşıyorsanız ve iki göğüs arasında hep bir yumru var gibi hissedip heyecan durumu yaşıyorsanız anksiyeteniz var demektir.

Geri
Yukarı